Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Začala sa vojna proti Abramovičovi - aj sa skončila?

Sportnet|3. sep 2004 o 00:00

MOSKVA - Po dozvukoch z aténskej olympiády sa ruské noviny pomaly preorientúvajú na futbal. Dôvod je jasný - domáca zborná vstupuje zajtrajším zápasom so Slovenskom do nového kvalifikačného cyklu, v ktorom má jediný cieľ - postup na majstrovstvá sveta ...

MOSKVA - Po dozvukoch z aténskej olympiády sa ruské noviny pomaly preorientúvajú na futbal. Dôvod je jasný - domáca zborná vstupuje zajtrajším zápasom so Slovenskom do nového kvalifikačného cyklu, v ktorom má jediný cieľ - postup na majstrovstvá sveta 2006 v Nemecku.

V ruských médiách však momentálne silno rezonuje aj iná futbalová téma. Minulotýždňový monacký žreb zviedol do jednej skupiny Ligy majstrov okrem obhajcu titulu FC Porto a Paríž St. Germain aj FC Chelsea a CSKA Moskva.

Pikantné na celej záležitosti je, že posledné dva kluby môžu mať rovnakého majiteľa - ruského ropného magnáta Romana Abramoviča. Štatút Európskej futbalovej únie (UEFA) však nepovoľuje v rovnakej súťaži účasť tímom, ktorých vlastníkom je tá istá osoba. Únia začala skúmať, v akom vzťahu k obidvom klubom Roman Abramovič je.

Že sa stal vlani majoritným vlastníkom londýnskej Chelsea, o tom vie celý futbalový svet. To si uvedomuje aj diplomacia vo švajčiarskom Nyone. Skúmanie sa zameralo na to, či jeho ropná spoločnosť Sibneft je skutočne len hlavným sponzorom moskovského CSKA. Už pred nástupom na Stamford Bridge vyšlo najavo, že okrem hokejového Avangardu Omsk kontroluje gubernátor Čukotky aj dianie v tomto vojenskom klube.

Keby sa tieto správy potvrdili, mali by nepríjemné následky. Ak by Abramovič vlastnil v londýnskom i moskovskom klube súčasne viac ako 50 percent akcií, až také, že by Chelsea alebo CSKA mohli vylúčiť z tohtoročnej edície Ligy majstrov.

Prezident anglického vicemajstra hrá vysokú hru. Vie, že v príslušných normách UEFA nie je bod, z ktorého by vyplývali následné sankcie, ak by ako vlastník jedného klubu ponúkal sponzorskú pomoc druhému. Má to však háčik. Generálny sekretár Európskej futbalovej únie Lars Ulsson vyhlásil, že tento konkrétny zákon "môže byť vo veľmi rýchlom čase pozmenený".

Do boja vstúpila aj Chelsea. Tlačový hovorca anglického klubu zverejnil vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že Abramovič nemá žiadne záujmy v CSKA Moskva. "Pán Abramovič je vlastníkom Chelsea a spoločnosti Sibneft, ktorá je hlavným sponzorom CSKA. Pán Abramovič nevlastní akcie moskovského klubu a nemá priamy záujem v CSKA," hovorí sa vo vyhlásení. Ak by prišlo k diskvalifikácii ruského mužstva, boli podľa Ulssona dve možnosti: buď by v skupine H ostali len tri tímy, alebo by sa k trojici pridal ešte Glasgow Rangers, ktorý neuspel v 3. predkole Ligy majstrov práve proti CSKA Moskva.

Predstaviteľom UEFA neostalo veľa času na rozriešenie škandálom zaváňajúcej kauzy. Napokon nevyužili ani ten a vyhli sa detailnému mapovaniu vzťahu medzi Abramovičom a CSKA. Únia, ako včera informovala agentúra Reuters, skonštatovala, že majiteľ londýnskej FC Chelsea Roman Abramovič nemá rozhodujúci vplyv v ruskom klube CSKA Moskva, takže oba kluby môžu štartovať v rovnakej skupine Ligy majstrov...

Súvisiace články