Žabka si v detstve vysníval Sydney, na OH pôjde však až o 4 roky neskôr

TASR|20. aug 2004 o 09:37

Bratislava 19. augusta (TASR) - V skupine slovenských olympionikov, ktorá v piatok odletela z Viedne do dejiska Hier XXVIII. olympiády, boli aj dráhoví ...

Bratislava 19. augusta (TASR) - V skupine slovenských olympionikov, ktorá v piatok odletela z Viedne do dejiska Hier XXVIII. olympiády, boli aj dráhoví cyklisti Jozef Žabka a Martin Liška. Čerství vicemajstri Európy v disciplíne madison z ME v Taliansku chcú aj v Aténach nadviazať na úspešné výsledky z tejto sezóny a pokúsiť sa získať pre Slovensko bodované umiestnenie.

Jozef Žabka, 29-ročný pretekár AŠK Dukla Trenčín, od svojich začiatkov sníval o štarte na olympiáde. "Je to príjemný a perfektný pocit. V podstate to bol môj sen odkedy som začal bicyklovať. Ja som mal takú vysnívanú olympiádu v Sydney pred štyrmi rokmi. Žiaľ, nevyšlo mi to. Preto som veľmi šťastný, že tento rok ideme na olympiádu do Atén," povedal rodák z Bratislavy na margo svojej túžby po štarte pod piatimi kruhmi a splnení detského sna.

Podľa Žabku preteky v Aténach budú úplne iné ako doterajšie podujatia, ktoré absolvoval. "V prvom rade to bude plne iná súťaž ako na majstrovstvách sveta, pôjde sa čisto na umiestnenie. Nebude to také nervózne a chaotické. Budú tam štartovať iba najlepšie dvojice," tvrdil skúsený pretekár Dukly Trenčín.

Ako odchovanec bratislavskej dráhovej cyklistiky ďalej uviedol, spolu s Liškom idú do Atén s cieľom obsadiť pozíciu do 6. miesta. "My by sme chceli skončiť do bodovaného 6. miesta, lebo sme boli členmi Top tímu SOV a s tým sa aj počíta. O tom netreba ani diskutovať," tvrdil Žabka pred odchodom do Grécka. "A v kútiku duše pomýšľame aj na medailu. Hovorím, budú to strašne, strašne otvorené preteky. Šancu na medailu bude mať v podstate každý, lebo tam bude štartovať najlepších štrnásť dvojíc," dokončil Žabka. O tom, že ambície Slovákov v madisone majú reálny základ v nedávnych výkonoch na svetových velodrómoch svedčí aj fakt, že slovenská dvojica cyklistov dokázala postúpiť do najlepšej desiatky aj na MS 2001, aj na MS 2002.

Duo dráharov Žabka - Liška okrem čerstvého striebra z ME 2004 získalo pred dvoma rokmi aj bronz v kategórii Elite. Pred rokom obsadili zverenci Ondreja Šuleka a Miroslava Burčíka na šampionáte starého kontinentu bodované 6. miesto.