Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Žabka s Liškom až pätnásti, titul do Austrálie

SITA|25. aug 2004 o 18:47

ATÉNY 25. augusta (SITA) - Slovenskí dráhoví cyklisti Jozef Žabka a Martin Liška obsadili na olympijských hrách v Aténach v bodovacích pretekoch dvojíc (madison) 15. miesto. Tohtoroční vicemajstri Európy ...

ATÉNY 25. augusta (SITA) - Slovenskí dráhoví cyklisti Jozef Žabka a Martin Liška obsadili na olympijských hrách v Aténach v bodovacích pretekoch dvojíc (madison) 15. miesto. Tohtoroční vicemajstri Európy stratili v stredajších pretekoch na 50 km na víťazných Austrálčanov Graema Browna a Stuarta O´Gradyho dve kolá. Žabka s Liškom nazbierali v bodovaných šprintoch päť bodov, keď vyhrali siedmy špurt. Inak sa neustále pohybovali v druhej polovici štartového poľa.

Víťazní Austrálčania ťažili najmä z úniku v prvej tretine pretekov, keď spolu s Nemcami získali náskok jedného kola, potom už iba prakticky zachytávali útoky súperov. Brown sa mohol radovať v Aténach už z druhej zlatej medaily, keď v pondelok vyhral spolu so svojimi krajanmi stíhačku družstiev na 4 km. Stuart O´Grady pri svojej štvrtej účasti na OH získal prvé zlato. Brown s O´Gradym napodobnili úspech svojich krajanov Bretta Aitkena a Scotta McGroryho z olympijských hier 2000 v Sydney. Na 2. mieste skončili v madisone podobne ako na májových MS v Austrálii Švajčiari Franco Marvulli a Bruno Risi, bronz si vybojovali reprezentanti Veľkej Británie Rob Hayles a Bradley Wiggins. Briti mali v polovici pretekov ťažký pád, tesne pred záverom sa však podarilo Bradleyovi Wigginsovi stratu jedného kola zlikvidovať.

Výsledky:

Madison: 1. Graeme Brown, Stuart O´Grady (Austr.) 22, 2. Franco Marvulli, Bruno Risi (Švajč.) 15, 3. Rob Hayles, Bradley Wiggins (V. Brit.) 12, 4. Robert Bartko, Guido Fulst (Nem.) 9, 5. Vladimir Rybin, Vasil Jakovlev (Ukr.) 9, 6. Miquel Alzamora, Joan Llaneras (Šp.) 7, 7. Greg Henderson, Hayden Roulston (N. Zéland) 2, 8. Roland Garber/Franz Stocher (Rak.) 8 (-1 kolo), 9. Juan Esteban Curuchet, Walter Perez (Arg.) 5 (-1 kolo), 10. Tomas Margalef, Milton Wynants (Urug.) 3 (-1 kolo),... 15. Martin Liška, Jozef Žabka (SR) 5 (-2 kolá)