Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Za úspechmi svitského basketbalu sú najmä popradskí hráči

Sportnet|Publikované 22. dec 2003 o 23:00

Svit / Poprad - História mužského basketbalu vo Svite trvá viac ako pol storočie. Mužský basketbal pod Tatrami patril vždy medzi československú a

slovenskú špičku, čoho dôkazom sú aj tituly majstrov Československa a Slovenska. V družstve sa vystriedalo mnoho hráčov z viacerých štátov, regiónov a miest, ale takmer vždy boli v tíme hráči z Popradu a tak je tomu i dnes. Podobná situácia je v tomto smere aj v mládežníckych kategóriách.

Mládežnícke zložky sú zastrešované Basketbalovým klubom (BK) Svit, ktorého občianske združenie vzniklo v roku 2001, nakoľko hlavný sponzor, Chemosvit, od tejto doby prestal sponzorovať mládež. Mládežnícke kolektívy vo Svite patrili a stále patria medzi najlepšie na Slovensku. Už viac rokov existujú dve pyramídy od prípravky až po žiakov, pričom jedna vetva pôsobí vo Svite a druhá v Poprade. Spoločné družstvo je až u kadetov a juniorov. V súčasnosti má členská základňa 183 členov, z toho 65 hráčov má trvalé bydlisko vo Svite, 87 basketbalistov je z Popradu a 31 je z okolia Svitu a Popradu. Okrem toho má združenie 15 dospelých členov, ktoré tvorí vedenie, tréneri a prívrženci basketbalu. Prezidentom klubu je Milan Balog, riaditeľom Vladimír Mlynský. Z minuloročných úspechov treba spomenúť tretie miesto juniorov, siedmu priečku kadetov a piatu pozíciu starších žiakov v celoslovenských súťažiach. Mladší žiaci BKM Poprad-Svit sa stali majstrami Slovenska. Ôsmi hráči BKM Svit sú reprezentanti SR v kategórii mužov, mladých mužov je dvadsať a najväčšie zastúpenie je v kategórii juniorov a kadetov.

Ekonomické zabezpečenie chodu basketbalového klubu je neuveriteľne zložité. Ročné výdavky na pokrytie činnosti sa pohybujú okolo milióna tristo až milióna a pol slovenských korún. "Takmer polovicu tejto sumy uhradia rodičia cez oddielové príspevky, ostatné sú príspevky z reklamy, sponzorského, dotácie štátu na centrum talentovanej mládeže a športové triedy. Ďalej sú to príjmy za prestup a hosťovanie hráčov do Chemosvitu Svit a dotácie mesta Svit. Len na rok 2004 náklady na športovú halu vo Svite a telocvične v Poprade a vo Svite predstavujú okolo 450 tisíc Sk. Vzhľadom k tejto situácii popradské družstvá začali hrať svoje stretnutia v telocvični v Poprade. V hale vo Svite hrajú a budú hrať iba celky, ktoré prestúpili do celoslovenských súťaží. I keď táto ekonomická situácia nie je priaznivá, dúfam, že za pomoci všetkých zainteresovaných v meste Svit a Poprad, sponzorov a priateľov tohto nádherného a tradičného športu pod Tatrami sa podarí v tomto roku dokončiť súťaže s aspoň takými úspechmi, na aké sme u chlapčenských a mužských kolektívoch v tomto regióne zvyknutí," vyslovil želanie predseda trénerskej rady Anton Gavel (na snímke).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.