Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Za silou Vancouvru stojí aj veda

(Autor: TASR)
SITA|6. jún 2011 o 12:39

Celý vancouverský klub cíti, že vysnívaná trofej, ktorú Canucks ešte nikdy nezískali, je na dosah. Veda hovorí počas výjazdov za súpermi do všetkého - od cestovných plánov až po to, kto s kým bude na výjazde bývať.

VANCOUVER. Za úspechmi hokejistov Vancouver Canucks, ktorí vo finále Stanleyho pohára vedú nad Bostonom už 2:0 na zápasy, nestojí len športové umenie, ale aj veda.

Vedenie klubu dalo plnú dôveru Dr. Lenovi Zaichowskému, ktorý je v organizácii šéfom oddelenia športovej vedy. Dlhoročný profesor Bostonskej univerzity pôsobil ako poradca basketbalistov Boston Celtics aj futbalovej reprezentácie Španielska na poslednom svetovom šampionáte v JAR.

Obojky, oválna šatňa a Mind room

Výsledkom je, že Zaichowského oddelenie hovorí v klube do všetkého. Napríklad počas výjazdov za súpermi od cestovných plánov až po to, kto s kým bude na výjazde bývať. Všetko je postavené na vedeckom základe.

Hráči nosili počas výjazdov začiatkom sezóny špeciálne "obojky", ktoré merali ich denný rytmus - tzv. vnútorné hodiny a vyhodnocovali, ako ich ovplyvňuje cestovanie.

"Všetko, čo nám len trochu dokáže pomôcť, je veľmi cenné. Ako hráči s tým nemáme problém," skonštatoval obranca Keith Ballard a pokračoval: "Všetci sme monitorovaní, či je čas, aby sme leteli, jedli či trénovali."

Výdobytky vedy sa prejavujú aj doma. Vancouver má oválnu šatňu, aby nik z hráčov nesedel v kúte, klub má vlastného šéfkuchára, čo vytvára na štadióne domovskú atmosféru. Vedľa šatne je tzv. "Mind room" - miestnosť, kde hráči podstupujú mentálny tréning cez psychologickú a fyziologickú spätnú väzbu meranú počítačmi.

Prevaha v závere

Faktom je, že pokiaľ sa mentálna sila prejavuje v zápase schopnosťou dominovať v jeho závere, Vancouver ťažko nájde súpera. V tretích tretinách je skóre Canucks 100:58 v NHL, v play-off 24:18. Vo finále dokázal v úvodnom zápase rozhodnúť Torres 19 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby, v druhom stretnutí Burrows 11 sekúnd po začiatku predĺženia.

Celý vancouverský klub cíti, že vysnívaná trofej, ktorú Canucks ešte nikdy nezískali, je na dosah. Takže aj cesta do Bostonu na tretí zápas bola naplánovaná presne podľa pokynov Zaichowského oddelenia. Hráči Vancouveru opúšťali svoju pacifickú časovú zónu v tejto sezóne už 15. raz. V play-off zvládli dlhé cesty s časovým posunom do Chicaga a Nashvillu.

"Sme ďaleko, takže sme na tom spomedzi tímov v lige, čo sa týka cestovania, najhoršie," poznamenal útočník Chris Higgins, ktorý po príchode do Vancouveru z klubu Florida Panthers vo februári musel znášať počas ciest na krku vedecký "obojok".

Tretí zápas finále Stanleyho pohára je na programe v pondelok večer v bostonskej TD Garden.

Súvisiace články