Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Za rasizmus bude automaticky stop na 5 zápasov

(Autor: ilustračné - tasr/ap)
TASR|Publikované 31. máj 2013 o 16:21

FIFA zaznamenala v roku 2012 zisk 89 miliónov dolárov.

PORT LOUIS. Kongres Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) schválil v piatok reformný balíček, ktorý sľubuje väčšiu demokraciu a transparentnosť orgánu svetového futbalu.

Delegáti na ostrove Maurícius drvivou väčšinou odhlasovali reformy, ktoré okrem iného nariaďujú všetkým úradníkom podstúpiť kontrolu bezúhonnosti. Ako informovala agentúra dpa, kongres bude tiež voliť ďalšie dejiská MS, doteraz mal ich voľbu na starosti výkonný výbor.

Automatický dištanc

Kongres FIFA zároveň schválil sprísnenie sankcií za prejavy rasizmu zo strany hráčov, funkcionárov i fanúšikov.

Antirasistická rezolúcia získala až 99 percent hlasov a prezident FIFA Sepp Blatter jej prijatie označil za veľký krok vpred.

Podľa nových pravidiel dostane každý hráč alebo funkcionár v akomkoľvek zápase za dokázané prejavy rasizmu automaticky minimálne päťzápasový dištanc.

Zaviedol tiež sankcie voči klubom za rasistické prejavy ich fanúšikov. Prvý prehrešok sa bude trestať napomenutím, pokutou alebo uzavretím štadióna, pri opakovanom už klubom hrozí odobratie bodov, vylúčenie z turnaja, či zostup do nižšej súťaže.

Federácie by tiež mali pristúpiť k organizovaniu vzdelávacích programov na boj proti rasizmu.

Finančný riaditeľ FIFA Markus Kattner zároveň predniesol správu o hospodárení organizácie. Podľa jeho slov zaznamenala FIFA v roku 2012 zisk 89 miliónov dolárov.

Delegáti však neschválili vekový limit a obmedzenia dĺžky funkčných období pre predstaviteľov FIFA. Tento bod sa dostane do programu budúcoročného kongresu v Sao Paulo.

Prvá žena vo výkonnom výbore

Lydia Nsekerová z Burundi sa vstala prvou oficiálne zvolenou ženou vo výkonnom výbore FIFA. Podľa agentúry Reuters bude vo funkcii pôsobiť štyri roky.

Štyridsaťšesťročnú Nsekerovú, ktorá je prezidentkou futbalovej asociácie Burundi a členkou Medzinárodného olympijského výboru (MOV), kooptovali do exekutívy svetového futbalu pred rokom. Stala sa tak prvou zástupkyňou nežnejšieho pohlavia vo vrcholných štruktúrach FIFA od jej vzniku v roku 1904.

Nsekerová získala v piatkovej voľbe 95 hlasov. Druhú Austrálčanku Moyu Doddovú podporilo 70 delegátov a Sonia Bien-Aimová získala 38 hlasov.

Súvisiace články