Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Za každého ruského hokejistu zaplatí NHL 224.000 dolárov

Sportnet|26. apr 2001 o 00:00

Moskva (TASR) - Do pokladnice Ruskej hokejovej federácie pribudne podľa novej zmluvy medzi Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) a NHL minimálne 224.000 dolárov za každého hráča, ...

Moskva (TASR) - Do pokladnice Ruskej hokejovej federácie pribudne podľa novej zmluvy medzi Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) a NHL minimálne 224.000 dolárov za každého hráča, ktorý odíde hrať do zámorskej súťaže. V uplynulej sezóne sa predstavilo v NHL takmer 70 ruských hokejistov, pričom prestupový poplatok tzv. "výchovné" päťnásobne stúplo v porovnaní z doterajšou zmluvou platiacou do 10. apríla 2001.

V tejto sezóne sa skončila platnosť zmluvy medzi IIHF a NHL a bolo potrebné podpísať novú dohodu. Najsilnejšia a najbohatšia hokejová liga na svete stanovila vlastné podmienky, keďže si jej predstavitelia uvedomujú, že najlepší európski hokejisti aj tak nemajú veľa možností nájsť si lepšie angažmán, píše ruský denník Gazeta. Podmienkou bolo, že Európa príjme stanovenú sumu 150.000 dolárov za každého európskeho hráča odchádzajúceho do NHL, alebo sa jej hráči nebudú môcť zúčastňovať na ZOH a zámorské kluby ich nebudú uvoľňovať ani na majstrovstvá sveta.

IIHF sa zľakla, uvádza Gazeta, a rozoslala národným hokejovým zväzom predložený variant zmluvy. Švédska, česká a fínska hokejová federácia zmluvu podpísali takmer bez čítania a so súhlasom do poslednej chvíle otáľal spomedzi silnej európskej štvorky už iba ruský zväz, ktorý pochopil aké sumy peňazí sa ukazujú na obzore. Za účelom presvedčiť miestnych funkcionárov pricestoval niekoľkokrát do Moskvy aj prezident IIHF René Fasel a naliehal, aby Rusi zmluvu podpísali, v opačnom prípade môžu mať ich hokejisti s odchodom problémy. Nepomohlo to, ruská federácia vydržala nátlak a zmluvu podpísala v poslednej chvíli 9. apríla. Týmto krokom sa jej však podarilo zdvihnúť sumu za každého hráča, odchádzajúceho do NHL, až na 224.000 dolárov. Má to ale podmienku, že celkovo nemôže odísť viac ako 60 hráčov. Ak by z Ruska odišlo viac hráčov, zmluva by sa prehodnotila a nemusela by sa predĺžiť na ďalšiu sezónu, uzatvára Gazeta.

Súvisiace články