Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Za jubilejný titul dostane Šaľa 350.000, Iuventa za druhý trochu menej

TASR|5. máj 2006 o 13:53

Michalovce/Šaľa 5. mája (TASR) - Ak sa hádzanárkam Slovana Duslo Šaľa podarí v sobotu štartujúcej finálovej sérii zdolať Iuventu Michalovce trikrát, budú ...

Michalovce/Šaľa 5. mája (TASR) - Ak sa hádzanárkam Slovana Duslo Šaľa podarí v sobotu štartujúcej finálovej sérii zdolať Iuventu Michalovce trikrát, budú sa môcť tešiť nielen z jubilejného desiateho majstrovského titulu od rozdelenia federácie, ale aj z finančnej prémie vo výške 350.000 korún, ktorú vedenie klubu vypísalo za zisk trofeje. Michalovčanky útočia ešte iba na tretie majstrovské vavríny, no aj ony si môžu slušne prilepšiť, od vedenia si rozdelia sumu 300.000 korún.

Od vzniku samostatnej súťaže a aj po založení WHIL sa hegemóniu Dusla podarilo narušiť iba trom tímom - z Partizánskeho (1993/94), Banskej Bystrice (1998/99) a naposledy práve z Michaloviec (2002/03). Obaja fináloví rivali bojovali o titul aj vlani, očakávania o dlhej sérii sa však vtedy nenaplnili a hráčky Dusla zastriekali perlivým domácu palubovku už po treťom zápase. Cez letnú prestávku však z kádra úradujúceho šampióna odišlo viacero hráčok, naopak zemplínsky klub sa ešte viac stabilizoval a základnú časť i semifinále s bratislavským Štartom zvládol suverénnym spôsobom.

Aj preto ho možno považovať za mierneho favorita vrcholného súboja sezóny. "Myslím, že máme lepšie družstvo ako Šaľa," potvrdil aj tréner Dušan Daniš, ktorý v minulosti triumfoval aj na šalianskej lavičke a pokračoval: "Výhodou súpera budú podľa mňa skúsenosti, keďže Šalianky odohrali viac náročnejších súbojov. My sme síce v dlhodobej časti dokázali, že sme najlepší, no Šaľa zase mnohokrát predviedla, že je schopná sa vynikajúco koncentrovať na dôležité zápasy. Naším cieľom je oba domáce súboje vyhrať, aby sme si pred odvetou vytvorili ideálnu pozíciu na celkový triumf v sérii." Iuventu však trochu trápi zdravotný stav hráčok. Už dávnejšie je mimo hry ukrajinská pivotka Olena Pylypjuková, nad štartom ďalšej pivotky Lívie Kalaninovej visí pre zranenie kolena otáznik, spojku Martinu Školkovú trápia žalúdočné problémy a talentovanú Cínovú vyradila z hry operácia slepého čreva. "Verím, že budem môcť dievčatám pomôcť k zdolaniu ťažkého súpera. Momentálne robím všetko preto, aby som dostala špeciálnu ortézu na koleno. Urobím všetko preto, aby som nastúpila, ale uvidíme, ako bude reagovať koleno. A nemusíte sa obávať, že ako jediná klasická pivotka v družstve nebudem mať motiváciu. Pre mňa je už nastúpenie na ihrisko po takýchto problémov motiváciou samou o sebe. Verím, že Šaľu doma dvakrát zdoláme," vyhlásila jedna zo šiestich hráčok Iuventy, ktorá bola pri prvom a doposiaľ jedinom majstrovskom triumfe Michaloviec pred troma rokmi Kalaninová.

Práve po zisku titulu pri Šírave prestúpila do tábora rivala zo Šale Martina Halásová, ktorá si odvtedy v novom drese privlastnila ďalšie dve zlaté medaily. "Náš káder sa výrazne zmenil, naopak Michalovčanky sú už oveľa zohratejšie, takže to bude veľmi ťažké. Rozhodne väčšia disciplinovanosť a menší počet chýb," predpovedala reprezentantka, ktorá po finále zamieri do tímu nováčika druhej nemeckej bundesligy HSG Sulzbach/Leidersbach, na ktorého lavičke začínal sezónu aj tréner národného výberu Tomáš Kuťka. "V každom prípade by som chcela šaliansku kapitolu uzavrieť stopercentne - teda ziskom ďalšieho zlata," zdôraznila Halásová. Jej trénerka Darina Braunová nepasuje ani jedného zo sokov za favorita. "Šance Michaloviec zvyšuje iba výhoda domáceho prostredia v prvých dvoch a v prípadnom rozhodujúcom piatom dueli. Naposledy sme síce na východe inkasovali vysokú prehru, no chcem veriť, že moje hráčky mali naozaj iba zlý deň a navyše vtedy nám chýbala brankárka Fabiánová. Práve na brankárskom poste sa podľa mňa bude rozhodovať o titule, no predovšetkým to bude asi v rukách športového šťastia," nazdávala sa Braunová, ktorá zatiaľ získala ako hlavná trénerka iba jediný titul v sezóne 2001/02 po víťazstve nad bratislavskou Chiranou a dodala: "Bola by som šťastná, ak by sa nám na východe podarilo vyhrať aspoň jeden zápas, ak to budú obidva, o to lepšia nálada bude v tíme pred návratom domov."

V sérii o bronzové medaily, ktorá sa bude v rovnakých termínoch hrať tiež na tri víťazné zápasy, sa stretne ŠKP Banská Bystrica s ŠKP Štart Bratislava. Sezóna vrcholí aj v českej odbnoži WHIL - o titul tam bude hrať Veselí so slovenským trénerom Michalom Lukačinom proti Slavii Praha a o bronz Olomouc so Zlínom.

Finále (na 3 víťazné zápasy):

Iuventa Michalovce (1) - Slovan Duslo Šaľa (2)

Vzájomné zápasy v sezóne 2005/06: finále SP 26:27 (B. Bystrica), WHIL - 29:27 (vonku), 35:25

Termíny: sobota 6. mája 18.00, nedeľa 7. mája 10.30, sobota 13. mája 18.00, prípadne nedeľa 14. mája 10.30 a streda 17. mája 18.00 (tretí a prípadný štvrtý zápas sa hrajú v Šali)

Predpokladané úvodné sedmičky vo finále:

Michalovce: Krajcárová - Gregorčíková, Tóthová, Beňušková, Kalaninová, Dittelová, Jenčíková

Šaľa: Fabiánová - Flašková, Vlčková, Fečová, Halásová, Šalatová, Váradyová

O bronz (na 3 víťazné zápasy):

ŠKP Banská Bystrica (3) - ŠKP Štart Bratislava (4)

Vzájomné zápasy v sezóne 2005/06: WHIL - 28:21 (v), 29:25

Termíny: sobota 6. mája 18.00, nedeľa 7. mája 18.00, sobota 13. mája 17.30, prípadne nedeľa 14. mája 17.30 a streda 17. mája 18.00 (tretí a prípadný štvrtý zápas sa hrajú v Bratislave)

Slovenskí majstri v hádzanej žien v samostatnej ére:

2005/06: ???

2004/05: Slovan Duslo Šala

2003/04: Slovan Duslo Šala

2002/03: ŠK Zekon PSJ Chemkostav Michalovce

2001/02: Slovan Duslo Šala

2000/01: Slovan Duslo Šala

1999/00: Slovan Duslo Šala

1998/99: HC SCP Banská Bystrica

1997/98: Slovan Duslo Šala

1996/97: Slovan Duslo Šala

1995/96: Slovan Duslo Šala

1994/95: Slovan Duslo Šala

1993/94: Jaspol Partizánske

Súvisiace články