Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Za draftovaného v 1. kole slovenskému klubu 193 tisíc USD, 5% SZĽH

TASR|20. aug 2001 o 14:09

Bratislava 19. augusta (TASR) - Na základe už dva mesiace starej zmluvy medzi Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) a NHL o odstupnom za európskych hráčov, ktorí odídu do zámorských klubov NHL, sa cez víkend v Zürichu rokovalo...

Bratislava 19. augusta (TASR) - Na základe už dva mesiace starej zmluvy medzi Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) a NHL o odstupnom za európskych hráčov, ktorí odídu do zámorských klubov NHL, sa cez víkend v Zürichu rokovalo o prerozdelení týchto financií. Generálny sekretár SZĽH Igor Nemeček upresnil nedeľňajšie informácie - na Slovensko by malo prísť za každého hráča draftovaného v 1. kole presne 193.404 dolárov a za hráča draftovaného v 2. a ďaľších kolách 116.043 dolárov. Päť percent z každej položky poputuje do kasy SZĽH.

"Vo Švajčiarsku išlo o podpísanie dohody medzi IIHF a siedmimi národnými federáciami (Česko, Fínsko, Rusko, Švédsko, Slovensko, Nemecko, Švajčiarsko) na základe toho, že 9. júna bola medzi IIHF a NHL podpísaná zmluva a teraz sa to musí vlastne rozmeniť na drobné. Dohodlo sa, že 9 miliónov dolárov na prvú sezónu bude rozdelených tak, že prioritu budú mať hráči draftovaní v 1. kole. Vytvoria sa teda dve kategórie ohodnotenia, pričom v tej druhej budú hráči draftovaní v 2. a ďaľších kolách," vysvetlil Igor Nemeček.

Pre slovenské kluby, ale aj SZĽH je táto dohoda pri súčasnom stave výhodná, pretože počet slovenských hokejistov odchádzajúcich do zámoria stále rastie. "Momentálne máme okolo 74 podpísaných a draftovaných hráčov, pričom peniaze prídu na kluby v dvoch splátkach, pričom prvá príde v polovici novembra a druhá potom, v prípade, že hráč nebude poslaný do 1. januára do farmárskeho klubu, by mala prísť v marci," pokračoval Nemeček.

Definitíva padne do 25. augusta, dovtedy Rusi a Česi požiadali o čas. V prípade, že ich kluby odsúhlasia pravidlá, na ktorých sa vo Švajčiarsku dohodli Švédsko, Fínsko, Slovensko, Nemecko a Švajčiarsko, bude zmluva definitne podpísaná a od 1. septembra nadobudne platnosť.

Súvisiace články