Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Za 70 Slovákov v NHL 320 tisíc dolárov

TASR|19. aug 2001 o 19:10

Bratislava 19. augusta (TASR) - Na základe už dva mesiace starej zmluvy medzi Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) a NHL o odstupnom za európskych hráčov, ktorí odídu do zámorských klubov NHL, sa v Zürichu rokovalo o prerozdelení týchto financií. Podľa slov generálneho sekretára SZĽH Igora Nemečka by malo na Slovensko prísť v dvoch fázach dovedna takmer 320 tisíc dolárov.

"Vo Švajčiarsku išlo o podpísanie dohody medzi IIHF a siedmimi národnými federáciami (Česko, Fínsko, Rusko, Švédsko, Slovensko, Nemecko, Švajčiarsko) na základe toho, že 9. júna bola medzi IIHF a NHL podpísaná zmluva a teraz sa to musí vlastne rozmeniť na drobné. Dohodlo sa, že 9 miliónov dolárov na prvú sezónu bude rozdelených tak, že prioritu budú mať hráči draftovaní v 1. kole. Vytvoria sa teda dve kategórie ohodnotenia, pričom v tej druhej budú hráči draftovaní v 2. a ďaľších kolách," vysvetlil Igor Nemeček.

K definitívnej platnosti uzavretých dohôd však príde až v najbližších dňoch, pretože česká a ruská strana si vyžiadala čas na prerokovanie situácie so svojimi klubmi. Slovensko teda vďaka počtom hokejistov, ktorí podpísali kontrakty do zámorskej NHL, zinkasuje podľa predbežných výpočtov okolo 320 tisíc dolárov (cca 15,3 milióna SK). "Momentálne máme okolo 74 podpísaných a draftovaných hráčov, čo v hrubých odhadoch predstavuje, že za 1. kolo by sme mali dostať 190 tisíc a za 2. kolo okolo 118 tisíc dolárov. Peniaze prídu v dvoch splátkach, pričom prvá príde v polovici novembra a druhá potom, v prípade, že hráč nebude poslaný do 1. januára do farmárskeho klubu, by mala prísť v marci," pokračoval Nemeček.

Definitíva padne do 25. augusta, do kedy Rusi a Česi požiadali o čas. V prípade, že ich kluby odsúhlasia pravidlá, na ktorých sa vo Švajčiarsku dohodli Švédsko, Fínsko, Slovensko, Nemecko a Švajčiarsko, bude zmluva definitne podpísaná a od 1. septembra nadobudne platnosť.

Súvisiace články