Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Z víťazstva Česka sa tešil aj Slovák, Kvitovej tréner Ivanko

Petra Kvitová s kondičným trénerom Jozefom Ivankom. (Autor: PRE SME - DUŠAN BARBUŠ)
Ondrej Gajdoš|6. feb 2011 o 19:59

Už dva roky sa o kondičnú prípravu českej jednotky Petry Kvitovej stará Jozef Ivanko.

BRATISLAVA. Vari jediným Slovákom, ktorý sa cez víkend v Sibamac aréne tešil z výsledku zápasu v Pohári federácie, bol Jozef Ivanko. Rodák z Michaloviec sedel v českom drese na lavičke hosťujúceho tímu. Už dva roky je kondičným trénerom českej jednotky Petry Kvitovej.

„Hoci v srdci som stále Slovákom, držal som palce mojej hráčke a jej tímu. Robím pre ňu, chcem, aby vyhrávala," povedal 39-ročný tréner s postavou atléta, bývalý trojnásobný medailista z MS v kvadriatlone. „Peťa si od Austrálie udržiava stabilne vysokú formu."

Ivanko je v realizačnom tíme Kvitovej druhým Slovákom po Matejovi Liptákovi, ktorý ľaváčku ešte ako juniorku priviedol do top 50.

„Peťa ma oslovila na spoluprácu na jar 2009, dohodli sme sa len na pár mesiacov," spomínal Ivanko. „Začiatky neboli ľahké, brzdili ju zranenia. No potom sa to rozbehlo. Zlepšila si pohyb, zosilnela."

Pred dvoma rokmi vážila Kvitová pri výške 183 centimetrov 76 kíl, teraz má sedemdesiat. Po januárovom prvenstve na turnaji v Brisbane a štvrťfinále Australian Open sa dostala už na 18. miesto WTA.

„Odborníci tvrdia, že má na to, aby sa dostala do top 10," vravel jej kondičný tréner. „Ja vidím, že má šikovnú ruku a chuť do tréningu."

Ivanko vedie v Prostějove aj nedávneho víťaza na Australian Open Jiřího Veselého, ba v tíme má aj slovenskú juniorku Vivien Juhászovú.

„Prostějov je skvele vybavené tenisové stredisko, porovnateľné s najlepšími svetovými akadémiami," doplnil Ivanko. „Nie náhodou sa tam okrem Kvitovej pripravujú aj Šafářová, Berdych či Hájek."

V sobotu pricestovala do Bratislavy asi stovka fanúšikov českého tímu a práve skupina z Prostějova povzbudzovala cez víkend najviac.

„Peťa bola vlani vo Wimbledone v semifinále a tohto roku sa po dobrých výkonoch dostala medzi osem najlepších v Melbourne. Verím, že raz vyhrá grandslamový turnaj," želal si jej slovenský tréner.

Súvisiace články