Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Z priemeru sa vymanil, no špička mu ešte uniká

Sportnet|Publikované 6. apr 2009 o 22:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skSezóny bola dobrá ale nie celkom vydarenáPri neúčasti Ivana Bátoryho, ktorý mal zdravotné problémy, sa boj o

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

Sezóny bola dobrá ale nie celkom vydarená

Pri neúčasti Ivana Bátoryho, ktorý mal zdravotné problémy, sa boj o posledné tituly v rámci domáceho šampionátu v behu na lyžiach, dejiskom ktorého bolo tentoraz Štrbské Pleso, zúžil na pár favoritov. Tí svoju rolu splnili.

KOŠICE. Medzi dekorovanými mužmi figurovali hlavne slovenskí reprezentanti a členovia domáceho ŠKP.

Medaily na záver

V štafetách dvojíc voľnou technikou (každý bežec absolvoval po kilometri a potom odovzdal štafetu kolegovi, každý z dvojice štyri razy absolvoval túto trasu) si prvenstvo nedalo vziať duo Martin Bajčičák - Michal Malák. Pre neskôr menovaného to nebolo prvý raz, čo v tejto disciplíne vyhral. Naši odolali náporu biatlonistov z Dukly B. Bystrica a zvíťazili s náskokom viac než 11 sekúnd. "Okruh bol krátky. Bežalo sa v balíku, a tak bolo náročné uniknúť prenasledovateľom. Takticky sme si premysleli stratégiu a tá nám vyšla. Rozhodujúci náskok sme si mali udržať v záverečnej pasáži," pripomenul M. Malák. Od začiatku víťazi boli na druhej-tretej pozícii a súperov sa striasli na záverečných dvoch úsekoch. Mimochodom, v prvej fáze pretekov čerila hladinu druhá štafeta ŠKP (Peter Mlynár - Davorín Škvaridlo), ktorá napokon nedočiahla na medailové priečky. Partneri v štafete potom každý na vlastné tričko súperili na 30-kilometrovej trati voľne, kde vyhral Bajčičák pred Malákom s náskokom 7,3 sekundy. "Tiež to bolo taktické zápolenie, každý si šetril sily na finiš. Zaujímavosťou bolo, že sa dali až tri razy meniť lyže. My sme však absolvovali trať s jedným párom."

Radosti i starosti

Aká bude budúcnosť M. Maláka, to ani on sám ešte nevie. Teda, či zostane pod hlavičkou Strediska štátnej športovej reprezentácie. Kritériá, ktoré mal stanovené na to, aby si udržal flek, na majstrovstvách sveta nesplnil celkom podľa predstáv. "Sezóna bola vydarená i nie celkom dobrá. Potešili ma víťazstvá na medzinárodných pretekoch FIS kategórie v Čechách a rovnako mi vyšiel Bezroukov memoriál." Na týchto akciách dokázal, že na to má. Avšak Svetový pohár nezodpovedal zámerom. Hlavne však MS v Liberci ho mali viac zviditeľniť. "Sklamal ma výkon na päťdesiatke. Takticky som ale urobil chyby a chýbala mi i fyzická pohoda. Nevymákol som optimálnu formu na šampionáte a to ma rozladilo." Náš zástupca si uvedomuje, že pohybovať sa na podujatiach výkvetu nie je jednoduché. Konkurencia z roka na rok zvyšuje otáčky, stupňuje sa tempo a zväčšuje počet pretekárov schopných zvládnuť akcie vo výbornom tempe. Už to nie je iba pár jednotlivcov, ktorí dokážu vyhrať a atakovať popredné stupienky, ale na štarte sa regrutuje niekoľko desiatok favoritov. "Ja som si dal métu dostať sa do tridsiatky, ešte mi k tomu nejaký krôčik chýba. Pokiaľ to vyjde, už viem, že budem na dosah špičky," konštatoval M. Malák. Je zrejmé, že z priemeru sa vymanil, ale ešte mu prichodí doháňať elitu. To bude rozhodne preňho poriadny šturm.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.