Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Z pohľadu vodiča Štefka: Splnili sme, na čom sme sa dohodli

Sportnet|Publikované 5. okt 2003 o 22:00

Košice - Veľký kus práce na trati 73. ročníka Medzinárodného maratónu mieru opäť odviedli vodič, do dvadsiateho kilometra Líbyjčan AliEzayedy, do

Košice - Veľký kus práce na trati 73. ročníka Medzinárodného maratónu mieru opäť odviedli vodič, do dvadsiateho kilometra Líbyjčan Ali

Ezayedy, do tridsiateho košický rodák Róbert Štefko. "V podstate sme sa snažili bežať to dohodnuté tempo, teda 66 minút na polmaratón. V tom čase sme aj na polmaratóne boli a bola tam ešte silná a početná skupina. Ja som bežal do tridsiateho kilometra, tam už boli Poliak Dobrzynski a Rus Andrejev len dvaja. To bola škoda, lepšie by bolo, keby ich tam pokope ostalo viac," hovorí košický rodák, ktorý pred pretekmi veril Poliakovi Dobrzynskemu a ako veľké otázniky ohodnotil kenských bežcov.

Róbert Štefko svoj individuálny výkon veľmi nehodnotil. "Či som s ním spokojný? To nie je až také podstatné. Ale som spokojný, na viac som nemal."

V piatok na tlačovke košický rodák žartoval, že to, čo od neho bežci žiadajú, splní, aj keby mal zomrieť. Splnil a ani pritom nezomrel. "To nie, ale veru nemôžem povedať, že by ma nohy neboleli."

Ako sa vodičovi MMM pozdávalo počasie? "Hmmm, myslím, že pre maratón bolo celkom ideálne." Ideálnejšie by to však bolo asi bez dažďa. "Myslím, že ten neprekážal. Nebol až taký silný, že by prekážal."

Róbert Štefko ešte pred Medzinárodným maratónom mieru vypomáhal radami Marcelovi Mataninovi, ktorý sa včera predstavil v maratónskej premiére. Bola spolupráca s ním i na trati? Aj keď samozrejme, Štefko mal iné úlohy... "Nie, nie. Ale držal sa dobre. Keď som odstupoval, povedal som mu, nech to len pekne takto drží ďalej. Že mu to ide výborne. Ani ja som však nepredpokladal, že mu to pôjde takto dobre."

V roku 1999 Róbert Štefko na MMM zvíťazil, odvtedy však, ak štartuje, štartuje v úlohe vodiča. Netúžil po tom, aby si v tomto roku zabehol maratón až do konca? Ako sa povie, na ´vlastné triko´? "Určite nie. Ja som mal na jar a v lete zdravotné problémy. A maratón chce zdravého chlapa, takže nie...," hovorí Róbert Štefko, ktorý košický MMM samozrejme vníma a stále vnímal ináč ako ostatné podujatia. "Tešil som sa na rodinu, blízkych. Košický maratón mám rád, beží sa v mojom rodnom meste, stále sa teším na jeho atmosféru."

Len pred týždňom sa v Berlíne zásluhou Paula Tergata zrodil fantastický maratónsky čas. Ako to vníma slovenský vytrvalec? "To sa ťažko komentuje. Bežať maratón za 2:05, to sú dve polovice so skvelým polmaratónskym časom. To je už pre mňa nepochopiteľné a neuveriteľné, takto zabehnúť polmaratón. A ešte dvakrát... Ale oni ten vytrvalostný a rýchlostný základ majú v sebe, keď niekto dokáže bežať desiatku za 26:30, tak nejaká tá rezerva ešte v tempe v tom športe ešte je. Tento bežexc dokázal, že to tak je, ale pre nás je to neuveriteľné."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.