Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Trest pre Rusov? Máme, čo sme si zaslúžili, tvrdí biatlonová legenda

Rusko bude chýbať na ďalších dvoch olympijských hrách. (Autor: TASR/AP)
Prémiový obsah
Miloslav Šebela|9. dec 2019 o 18:45

Ruský šport sa neočistil. Uvalili naň nové sankcie.

BRATISLAVA. Podvody, zamieňanie vzoriek za čisté, manipulácia s výsledkami testov v databázach, cielené zahladzovanie stôp po dopingových prípadoch. Prvé informácie o tom, že ruský šport cielene obchádza pravidlá, sa objavili pred štyrmi rokmi.

Zdá sa však, že tresty ani vylúčenie niektorých ruských športovcov z posledných dvoch olympijských hier, či dokonca formálne vylúčenie Ruska z olympiády v Pjongčangu očiste ruského športu nepomohlo.

Podvody pokračujú ďalej, čo dokazujú zmanipulované údaje v databáze moskovského antidopingového laboratória. Funkcionári chceli zahladiť stopy po ďalších hriešnikoch. Záznamy boli nekompletné a ukazovali množstvo nezrovnalostí.

Fetisov: Argumenty boli presvedčivé

Sankcie voči Rusku

Predstavitelia ruskej vlády nesmú byť vo orgánoch organizácií, ktoré sa riadia kódexom WADA, a nesmú sa zúčastňovať olympijských a paralympijských hier.

Rusko počas tohto obdobia nesmie organizovať ani sa uchádzať o usporiadanie veľkých podujatí (majstrovstvá sveta a olympijské hry).

Rusi nesmú súťažiť na veľkých podujatiach pod vlastnou vlajkou a na ich počesť sa nesmie sa hrať ruská hymna.

Na MS a OH môžu súťažiť len športovci, nemajú nič spoločného s dopingovým škandálom.

Aby ochránila práva športovcov, ktorí súťažia v duchu fair play, Medzinárodná antidopingová agentúra (WADA) vylúčila Rusko z veľkých športových podujatí. Taktiež sa v Rusku nasledujúce štyri roky nebudú môcť konať majstrovstvá sveta.

„Rusko dostalo veľa príležitostí, aby si doma urobilo poriadok a znova sa mohlo pripojiť k antidopingovému hnutiu, ale namiesto toho sa uchýlilo k podvodom a zapieraniu,“ komentoval rozhodnutie prezident WADA Craig Reedie.

„Máme to, čo sme si zaslúžili. Dávnejšie som hovoril, že v tomto som na strane WADA,“ bývalý šéf ruského biatlonu Alexander Tichonov pre Sovietsky šport. Podľa štvornásobného olympijského víťaza je chyba, že úspešní športovci utekajú do politiky a odhlasovali prehnaný zákon o dopingu. "Za všetko hovorí jeho surovosť," dodal.

Sklamaný z rozhodnutia bol aj bývalý hokejový obranca Viačeslav Fetisov.

„Veľmi ma to zarmútilo, dúfal som v iné riešenie. Takýto trest môže pochovať ruský šport,“ komentoval rozhodnutie Fetisov pre Sovietsky šport. „Jednohlasný verdikt však hovorí o tom, že argumenty boli veľmi presvedčivé. Tu v žiadnom prípade nejde o politiku,“ dodal.

Ich reakcia na prísny trest je skôr ojedinelá. Rusi sa cítia ukrivdení. Šport sa vraj stal nástrojom politiky.

Futbalových ME sa trest netýka

Napriek prísnemu trestu nezmizne Rusko zo športu. Rusi budú môcť na súťažiach štartovať, výnimkou budú šampionáty, kde sa bude prísnejšie posudzovať ich minulosť. Je takmer isté, že budú štartovať aj na olympijských hrách v Tokiu.

Tak v čom spočíva trest?

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články