Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Z kazašského sveta na chvíľu doma

(Autor: ilustračné – archív)
Sportnet|Publikované 14. júl 2015 o 00:00

Jozef Škrlík sa pripravuje s Kazachstanom 21 na druhú kvalifikáciu.HUMENNÉ. Jeden z mála slovenských futbalových trénerov, ktorý pôsobí za hranicami a pri reprezentačnom výbere je Jozef Škrlík.

Už viac ako pol roka je tento Humenčan asistentom reprezentácie Kazachstanu do 21 rokov.

V zime naskočil do kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2015, ktoré sa už konali v Česku, teraz pripravuje mladých futbalistov deviatej najväčšej krajiny sveta na majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórie 2017, ktoré sa budú konať v Poľsku.

Aj „menší“ chcú prekvapiť

V 9. skupine sú kazašskými súpermi Anglicko, Švajčiarsko, Nórsko, Bosna a Hercegovina.

„Oproti uplynulej kvalifikácii sa naše družstvo možno javí trochu slabšie, ale vo futbale nemáte nikdy nič isté. Boli sme žrebovaní z posledného koša, nepatríme k favoritom, ktorých treba hľadať jednoznačne v Angličanoch, dobrá je aj švajčiarska mládežnícka futbalová škola, vopred sa nevzdávame. Už neraz sa stalo, že aj tí futbalovo „menší“ prekvapili, naším cieľom sú dobré výsledky, aj zdolať jedného z favoritov,“ pousmial sa humenský rodák, ktorý s kolegom Sirmelisom vnáša do kazašského futbalu aj európsku školu.

„Kazašský futbal zdobí nasadenie, bojovnosť, rýchlosť, ale už dávnejšie sa v Kazachstane vydali cestou zahraničných trénerov aj svetového formátu, dobrým príkladom je aj náš Vlado Weiss, trénermi sú však aj Srbi, Rusi, Španiel... Aj my chceme čo najviac skĺbiť prednosti kazašského futbalu s európskou taktickou vyspelosťou,“ konštatoval 52-ročný tréner.

Cyperská odmena

Už tretiu sezónu pôsobí Jozef Škrlík v Kazachstane, najprv klubovo (Uralsk, Shimkent), teraz reprezentačne.

Domov sa teda dostane skôr sporadicky, naposledy navštívil svojich blízkych pred pár dňami.

A opäť odcestoval, no už aj s manželkou Ivetou.

„Bez podpory rodiny je ťažko zvládnuť moju situáciu. Som veľmi ďaleko, domov sa dostanem zhruba raz za tri – štyri mesiace, takže sme si s manželkou dopriali malý luxus v podobe osemdňovej dovolenky na Cypre. Oddýchnuť najmä psychicky treba, je to náročné tak pre mňa, ako aj pre ňu,“ dodal Jozef Škrlík.

Už 19. júla naberie spätný letecký smer Košice – Viedeň – Astana.

Súvisiace články