Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Z dopingu obvinený Haborák má smolu, že nie je žena, inak by bol nevinný

TASR|15. aug 2004 o 13:08

Atény 15. augusta (TASR) - Prečasný odchod z vrcholného podujatia v dôsledku podozrenia na užívanie zakázanej látky, v histórii slovenského olympizmu ...

Atény 15. augusta (TASR) - Prečasný odchod z vrcholného podujatia v dôsledku podozrenia na užívanie zakázanej látky, v histórii slovenského olympizmu úplne ojedinelý, sa vždy považuje za obrovskú nepríjemnosť, ktorá môže nalomiť aj celý kolektív, blízky obvinenému, v tomto prípade Milanovi Haborákovi. "Ja len dúfam, že sa tak nestane," povedal v reakcii na Haborákov prípad šéftréner Vladimír Bezdíček.

Vladimír Bezdíček na jednej strane spomenul oficiálne vyjadrenie SOV, na druhej sa zamýšľal nad prípadom aj z pohľadu šéftrénera. "Je to určite nepríjemné, nečakal som, že u tak skúseného guliara sa toto môže stať. Oficiálna verzia hovorí o tom, že by to mohla byť hormonálna záležitosť, teda našťastie nie anabolický steroid. Nechcem rozprávať blufy, do odborných medicínskych debát by som sa nerád púšťal. Milan pripúšťa možnosť, že zakázaná látka sa mohla dostať do jeho tela aj cestou látok, ktoré sa bežne používajú, no tento prípad nechcem porovnávať s kladivárkou Martinou Danišovou, ktorej obhajoba pri pozitívnom teste pred rokom mohla mať nejaké spoločné rysy."

V každom prípade však Haborákovi aj keď sa mu olympijský sen nepríjemne rozplynul, ešte svieti nádej, pretože sa odvolal a na rade je kontrolný test b-vzorky. "Treba sa len spoliehať na to, že obe vzorky nebudú totožné, čo je však dosť zriedkavé. Dodatočne bude známe, ako IAAF posúdi celý prípad, pretože od závažnosti previnenia udeľuje tresty a ten by mohol byť aj nižší ako dva roky."

So špecifikáciou zakázanej látky u Haboráka - zvýšeného množstva hormónu HCG - sa v dejinách slovenského športu ponúka aj paralela s rokom 2000. Vtedy vypukla dopingová kauza okolo slovenskej reprezentantky vo vzpieraní Zuzany Kováčovej a mala nečakané rozuzlenie. Peptidický hormón HCG s presným názvom chorionic gonadhotrophin, ktorý našli Kováčovej, nie je považovaný od 1. januára 2000 za zakázanú látku pre ženy a kauza sa tým bez udeleného trestu uzatvorila. Haborák má však smolu, u mužov neustále figuruje na listine zakázaných prostriedkov. Ako je v medicínskom svete známe, HCG je ženskému telu za istých okolností vlastný, no prípade muža je považovaný za cudzorodý. Táto zmena uhlu pohľadu nastala až po vedeckom skúmaní a najnovších poznatkoch vo výskume hormónov.

Súvisiace články