Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Wimbledonská šampiónka naberá sily v Tatrách

Kvitová s trénerom na Lomnickom štíte. (Autor: ČTK)
Ondrej Gajdoš|22. júl 2011 o 08:19

Česká tenistka začínala rok 2011 na 34. mieste rebríčka, na jeho konci by mohla byť v top 3.

ŠTRBSKÉ PLESO. Wimbledonská víťazka Petra Kvitová je astmatička a aj preto ju jej slovenský kondičný tréner Jozef Ivanko pred vyše dvoma rokmi zaviedol na prípravu do Vysokých Tatier. Odvtedy chodia na Štrbské Pleso pravidelne dva razy v sezóne. Teraz sa 21-ročná česká tenistka pripravuje na sériu turnajov v Severnej Amerike a na US Open.

„V Tatrách a v hoteli FIS sme našli ideálne podmienky,“ povedala Kvitová. „Páči sa mi tu a znova prídem aj na jeseň.“

Fotí sa s turistami

Rodáčka z Moravy zdolala pred tromi týždňami vo finále Wimbledonu ruskú favoritku Mariu Šarapovovú 6:3, 6:4 a vybojovala svoj prvý grandslamový titul.

Domov sa vrátila na privátnom lietadle, čakalo ju množstvo príjemných povinností – oslavy v šesťtisícovom Fulneku, prijatie u prezidenta Václava Klausa, bola na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Dostala sa na titulné stránky novín a časopisov. Minulý týždeň sa presunula na Slovensko.

„Čo sa po Wimbledone v mojom živote zmenilo? Spoznáva ma veľa ľudí. Chcú podpis i spoločnú fotku,“ vravela s úsmevom tenistka s dynamitom v ľavačke. Mediálnu známosť neberie ako stratu súkromia, má dosť trpezlivosti.

„Na Štrbskom Plese som sa už fotila s turistami na kurte a podpisovala som sa im v nadmorskej výške viac ako 1600 metrov, keď sme sa vybrali na túru na Rysy.“

Kvitová mala v juniorskom veku slovenského trénera Mateja Liptáka, a tak po ďalších lekciách s Jozefom Ivankom zvládne aj krátku konverzáciu v slovenčine. S Dominikou Cibulkovou hrala na Wimbledone štvorhru. Na záver sústredenia v Tatrách sa teší na bryndzové halušky.

Neodmenila sa

Česká tenistka hrala v druhom týždni Wimbledonu s otejpovaným pravým stehnom, brala lieky. Po návrate domov začala intenzívnu liečbu, na Štrbskom Plese ešte nie je celkom fit. V úvode prípravy preto tréneri zvolili relaxačno-regeneračné dni a postupne zvyšovali záťaž.

Tréning v prírode, v telocvični, v posilňovni kombinovali s regeneráciou a turistikou. Tento týždeň už začala s tenisovou prípravou, ale kurt na Štrbskom Plese nie je v najlepšom stave. Na budúci týždeň už bude trénovať v Prostějove na sto percent.

„Často dostávam otázku, čím som sa odmenila po wimbledonskom víťazstve,“ vrátila sa tenistka s dlhými kučeravými vlasmi k svojmu najväčšiemu úspechu. Pred novinármi si cop šikovne zaplietla iba za 26 sekúnd. „Nepotrebujem sa odmeňovať. Auto mám, šperky tiež a po víťazstvách si nezvyknem kupovať drahé veci.“

kvitov2.jpg

Tráva už pred betónom

Kvitová sa po Wimbledone vráti do turnajového kolotoča až v auguste v Toronte a po Cincinnatti už príde posledný grandslamový turnaj roka US Open.

„Betón bol donedávna mojím najobľúbenejším povrchom, ale teraz je na druhom mieste za trávou,“ skladala rebríček kurtov. Antuka je až tretia.

„Vlani sa mi po Wimbledone nedarilo, a tak si vravím, že teraz to môže byť už len lepšie. Za rok som sa herne zlepšila aj psychicky zosilnela.“

Česká tenistka obhajuje v Amerike málo bodov, a tak po víťazstvách môže z terajšieho 7. miesta WTA ísť prudko hore. Dokonca až do top 3. A to rok 2011 začínala na 34. mieste rebríčka.

„Petra sa kontinuálne zlepšuje. Hrá tenis, ktorý môže byť úspešný aj v budúcnosti,“ pochvaľoval si tréner David Kotyza. Podľa neho môže Kvitová vyhrať aj ďalšie grandslamové turnaje. „Chceme, aby jej hra bola ešte pestrejšia. Pracujeme na pilieroch, ktoré ju zdobia na kurte: na servise, returne a chceme zlepšiť aj prechod na sieť.“

Na budúci rok ju čaká najprv obhajoba vo Wimbledone a potom na tých istých trávnatých kurtoch aj olympijský turnaj o medaily. „Chcela by som oboje – získať ďalšie grandslamové prvenstvo a vybojovať olympijské zlato,“ prezradila. Na konci tohto roka ju ešte čaká finále Pohára federácie Rusko – Česko. Český tím s líderkou Kvitovou môže pomýšľať na víťazstvo.

A po sezóne znova príde „dobíjať baterku“ do Vysokých Tatier.

Výstup tenistov na Rysy sa zdramatizoval

ŠTRBSKÉ PLESO. Kondičný tréner Jozef Ivanko robil v mladosti pravidelne výstup na Rysy (2499 m).

Keď sa na sústredení vo Vysokých Tatrách s Petrou Kvitovou vyviezol lanovkou na Lomnický štít a na druhý deň vyšli na Predné Solisko, mal pocit, že prišiel čas vyskúšať si starú známu cestu zo Štrbského Plesa. „Na náš pokus vyjsť na Rysy budeme dlho spomínať,“ priblížil Ivanko stredajšiu turistiku.

„Pri Žabích plesách vo výške takmer dvetisíc metrov nás prekvapil silný lejak a nakoniec sme boli radi, že sme sa zdraví vrátili do hotela.“

Ivanko vyrazil s Kvitovou a s ďalším českým tenistom Tomášom Berdychom a podporným tímom na túru v dobrom počasí, no Tatry opäť raz ukázali svoju tvár.

Po takmer dvojhodinovom výstupe sa v priebehu krátkeho času zmenilo počasie. Prihnali sa mraky, spustil sa prudký dážď. O výstupe na horu nebolo ani pomyslenia.

„Chodník sa za pár minút zmenil na potok,“ zhrozil sa 39-ročný tréner.

„Bál som sa, aby si Petra neobnovila zranenie stehna, keď sa po šmykľavom skalnatom teréne ponáhľala dole. Našťastie sa všetko dobre skončilo. Útok na Rysy odkladáme na ďalšiu návštevu Tatier,“ opisoval dramatické minúty.

Desaťdňovú prípravu na Štrbskom Plese považuje Ivanko za optimálnu. Pobyt v horách dostal prednosť pred teplom pri mori.

Kvitová sa už na konci leta môže vo svetovom rebríčku dostať do prvej trojky a tenisoví odborníci predpovedajú, že je to budúca svetová jednotka.

„Priznám sa, že keď som sa pred dvoma rokmi pripojil do jej tímu, na jednotku som ani nepomyslel,“ vravel rodák z Michaloviec.

„Ale po Wimbledone je to nová výzva. Petra sa bude zlepšovať aj z kondičnej stránky. Má na to, aby dosiahla aj tento vrchol,“ zaprognózoval si kondičný tréner českej tenistky.

(on)

Súvisiace články