Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Wimbledon - Top 10 nezabudnuteľných udalostí

SITA|Publikované 22. jún 2007 o 13:13

BRATISLAVA 22. júna (SITA) - Top 10 nezabudnuteľných wimbledonských udalostí podľa PA Sports Ticker krátko pred začiatkom 121. tenisových majstrovstiev Anglicka na trávnatých dvorcoch All England Lawn ...

BRATISLAVA 22. júna (SITA) - Top 10 nezabudnuteľných wimbledonských udalostí podľa PA Sports Ticker krátko pred začiatkom 121. tenisových majstrovstiev Anglicka na trávnatých dvorcoch All England Lawn Tennis and Croquet Clubu v Londýne (25. júna - 8. júla, celková dotácia 11 282 710 libier):


1. Triumf Gorana Ivaniševiča

Vtedy už 30-ročný chorvátsky špecialista na esá hral v roku 2001 po chronickým problémoch s ramenom len na základe voľnej karty ako trojnásobný neúspešný finalista (1992, 1994, 1998). Austrálčana Patricka Raftera zdolal vo veľkom finále za 181 minút 6:3, 3:6, 6:3, 2:6, 9:7 až v pondelok, pretože program onoho ročníka často prerušoval dážď. "Môj problém spočíva v tom, že každý zápas hrám hneď proti piatim súperom okrem toho na druhej strane siete: rozhodcom, publiku, zberačom loptičiek, dvorcu a sebe samému," vyhlásil povestne impulzívny rodák zo Splitu Ivaniševič, ktorý svojho času tiež povedal: "Je pravda, že ešte stále lámem rakety, ale už to robím pozitívne nastavený."


2. Tarangov výbuch hnevu

Jeffovi Tarangovi po niekoľkých sporných verdiktoch počas stretnutia 3. kola proti Nemcovi Alexandrovi Mronzovi v roku 1995 rupli nervy. Nechal si privolať vrchného arbitra a keď so svojimi ponosami neuspel, s nadávkami opustil dvorec. K Američanovmu sopteniu sa pridala jeho francúzska manželka Benedicte, ktorá vyfackala rozhodcu Bruna Rebeuha. Tarrangovi vyrúbili pokutu 63 000 USD a zakázali mu štart na najbližších dvoch grandslamových turnajoch i ďalšom ročníku Wimbledonu.


3. Tajbrejk štvrtého setu vo finále Borg - McEnroe v roku 1980

To, čo býva označované aj ako skrátená hra, trvalo vo štvrtom sete finálového zápasu Švéda Björna Borga s Američanom Johnom McEnroom v roku 1980 až 22 minút. Američan síce tento set získal pomerom 7:6 (16), ale Švéd vyhral celé stretnutie a ozdobil sa piatym titulom v rade.


4. Improvizácia Cliffa Richarda

Počas jednej z obligátnych dažďom vynútených prestávok v roku 1996 sa v Kráľovskej lóži nečakane pustil do spevu Cliff Richard, ku ktorému sa ako vokálne pozadie postupne pridali viaceré tenisové hviezdy, napríklad Conchita Martinezová či Pam Shriverová. Pamätníci tvrdia, že umelecký dojem spadal do kategórie matných.


5. Triumf Martiny Navrátilovej po ôsmich rokoch odmlky

Američanka českého pôvodu Martina Navrátilová je kráľovnou Wimbledonu. Držiteľka 59 grandslamových titulov (9 trofejí v lodýnskej dvojhre) ako 46-ročná na ročníku 2003 po osemročnej odmlke dvíhala nad hlavu trofej v All England Lawn Tennis and Croquet Clube, keď vyhrala miešanú štvorhru s Indom Leanderom Paesom. Získala tým svoj celkovo jubilejný 20. úspech tohto typu na tráve, čím vyrovnala výkon inej legendy Billie-Jean Kingovej.


6. Spodnička Gertrudy "Gussie" Moranovej

Američanka Gertrude "Gussie" Moranovej organizátori v roku 1949, teda za éry striktnej módnej polície, zakázali použitie inej farby oblečenia ako bielej. Na protest napochodovala 20. júna na centrálny dvorec v krátkej sukničke, spod ktorej vykúkala spodnička s ozdobným lemovaním. V tej dobe spôsobil takýto outfit veľký rozruch a dostal sa na všetky titulné strany. Model Teda Tinlinga sa stal aj témou na diskusiu v parlamente.


7. Henmanova chvíľková strata sebakontroly

Miláčik domáceho publika Tim Henman, ktorý sa tento rok predstaví vo Wmbledone už po 14. raz, si dlho musel naprávať pokazený imidž "uhladeného chlapca", keď v okamihu frustrácie v roku 1995 počas vystúpenia vo štvorhre nedbalo odpálil loptičku a trafil ňou do hlavy jednu zo zberačiek. Neskôr sa jej pred médiami ospravedlnil s kyticou v ruke. Už 32-ročný objekt "Henmanie" sa vo vrcholných časoch svojej kariéry štyrikrát dostal do semifinále, nikdy však ďalej. Briti čakajú na triumf domáceho hráča od roku 1936 (Fred Perry).


8. Nahota na centrálnom dvorci

Počas fotografovania finalistov dvojhry mužov pred rozhodujúcim stretnutím v roku 1996 vybehla na centrálny dvorec nahá "streakerka". Holanďan Richard Krajicek, ktorý napokon vyhral nad Američanom MaliVaiom Washingtonom, povedal: "Rozosmialo ma to a odbúralo časť mojej nervozity."


9. Prehra obhajcu titulu Lleytona Hewitta v 1. kole

Austrálčan Lleyton Hewitt sa ako obhajca trofeje lúčil v roku 2003 už v 1. kole, keď ho z dvorca "vystrieľal" 208 cm vysoký chorvátsky dlháň s delovým podaním (vtedy zahral 19 es) a zanedbateľným talentom na iné údery Ivo Karlovič (6:1, 6:7 /5/, 3:6, 4:6).


10. Whitová v overale

Wimbledon je na oblečenie a doplnky stále dosť háklivý na to, aby v roku 1985 nespôsobila virvar Američanka Anne Whitová. Na zápas 1. kola proti krajanke Pam Shriverovej, ktorý napokon prehrala, nastúpila v priliehavom "mačacom" overale. Po dvoch setoch duel prerušili pre súmrak a organizátori zatrhli Whitovej pokračovanie na ďalší deň v rovnakej kombinéze.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.