Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Wimbledon sa mení, už to nie je bum-bum tenis

Roger Federer v družnej debate s Dominikom Hrbatým (Autor: SITA AP)
Sportnet|Publikované 5. júl 2009 o 20:30

Aj pre Dominika Hrbatého je Roger Federer najlepším tenistom histórie - má s ním aktívnu bilanciu 2:1. Podľa slovenského tenistu bude hrať Švajčiar minimálne do olympiády 2012 v Londýne.

BRATISLAVA. Slovenský daviscupový reprezentant Dominik Hrbatý (162. v ATP) je jeden z mála tenistov sveta, čo má aktívnu zápasovú bilanciu s najlepším hráčom tenisovej histórie Rogerom Federerom. Vedie 2:1, pričom jediné víťazstvo získal Švajčiar pred rokom vo Wimbledone. Viac vzájomných zápasov medzi týmito kamarátmi na okruhu ATP už asi neuvidíme.

Na jednej lavičke s jednotkou

"Bol to pre mňa zážitok," spomínal na vlaňajšok 31-ročný Bratislavčan. "V prvom kole sme nastúpili na centrálny dvorec, zápas som si užíval. Proti Rogerovi som nemal šancu. Môj servis už nebol taký účinný, aby som súpera ohrozil, niekoľkokrát ma ľahko brejkol. Cítil som lakeť, z toho vyplynulo aj zopár dvojchýb."

Hrbatý hral po operácii lakťa, už sa nedokázal vrátiť do bývalej formy. S Federerom prehral na wimbledonskej tráve 3:6, 2:6, 2:6. Aj slovenský tenista zabavil obecenstvo niektorými vydarenými kúskami. V šiestom geme úvodného setu sa Hrbatému podaril úder, čo vyvolal búrlivý aplauz - v defenzívnej pozícii zadovkou na milimeter presne obhodil svetovú jednotku. Aj sám Federer v tej chvíli uznanlivo zatlieskal.

V treťom sete sa zápas už nezadržateľne blížil do konca a pri výmene strán za stavu 5:2 si Hrbatý prisadol na lavičku k švajčiarskemu hráčovi. Diváci najprv nechápali, ale keď videli priateľskú atmosféru, ozvalo sa zopár pokrikov, aby Roger dal Dominikovi ešte jednu šancu. Vo vážnom grandslamovom zápase si fanúšikovia užili aj trochu zábavy.

"V tej chvíli som cítil, že možno už nebudem mať takú príležitosť, a tak som si spontánne prisadol na lavičku k Rogerovi," priblížil Hrbatý úsmevnú situáciu. "Za krátky čas som mu stačil povedať, že je to asi náš posledný vzájomný duel a že ma zrejme konečne prvý raz zdolá... Pre mňa to bolo veľmi príjemné. Keď sme boli mladší s Rogerom sme spolu často trénovali."

Pomalšia tráva, ťažšie loptičky

Hrbatý mal premiéru vo Wimbledone v roku 1997, pri jedenástich štartoch sa najďalej dostal do tretieho kola. Jeho grandslamovým maximom je semifinále Roland Garros 1999 a nezabudnuteľný zápas s neskorším víťazom Američanom Andre Agassim prerušený dažďom.

"Wimbledon nikdy nebol v mojej hierarchii najvyššie, nie som typ hráča pre trávu," vysvetľoval. "Ale keby som bol bežný tenisový fanúšik, určite by som si dal na prvé miesto práve tento turnaj. Má najväčšiu históriu, je konzervatívny - hráči stále nastupujú oblečení v bielom, pekný, zelený, čistý. Je to oslava tenisu."

Tohto roku sa Hrbatému nepodarilo prebiť z kvalifikácie na dvorcoch v neďalekom Roehamptone do hlavnej súťaže.

"Wimbledon sa za posledné roky zmenil," porovnával bývalý 12. hráč svetového rebríčka (2004). "Kedysi bol na mimoriadne rýchlej tráve efektívny spôsob hry servis - volej. Bum-bum tenis. Ľahké loptičky skákali nízko. Neskôr organizátori z All England Clubu pristúpili k zmenám. Asi pred desiatimi rokmi sa začalo hrať s ťažšími loptičkami. Vyskakujú vyššie. Potom dali nový typ trávy, viac ju valcujú. Spomalili hru. Prišla nová generácia atleticky výborne pripravených tenistov s vyrovnanými údermi a dobrým pohybom. Preto sú dnes výmeny dlhšie, prevláda hra od základnej čiary."

Počká si na olympiádu 2012

Pre nášho tenistu bol 27-ročný Federer hlavným favoritom Wimbledonu už pred mesiacom po jeho historickom triumfe na Roland Garros. Švajčiar tak skompletizoval zbierku grandslamových titulov na všetkých povrchoch, so štrnástimi prvenstvami sa vyrovnal Američanovi Petovi Samprasovi.

"Tušil som, že keď Roger raz vyhrá aj na parížskej antuke, uvoľní sa a bude hrať ešte lepšie," povedal Hrbatý. "Teraz už nemusí nikomu nič dokazovať. Aj pre mňa je najlepším tenistom v dejinách. Na kurte hrá bez psychických zábran, baví sa."

Hrbatý predpovedá, že pri Federerovom talente, jeho uvoľnenej hre môže a minimálnych zdravotných problémoch môže švajčiarsky tenista byť vo svetovej špičke aj ako tridsiatnik.

"Som presvedčený, že zostane prinajmenšom do olympiády 2012 v Londýne, aby zabojoval o zlato v dvojhre - o to viac, že sa bude hrať na tráve vo Wimbledone," doplnil Hrbatý. "Poznáme sa dlhé roky a nikomu by som ten úspech neželal tak ako Rogerovi. Je to skvelý hráč a ešte lepší človek."

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.