Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Wimbledon - Postup Hantuchovej a Kučeru, stop Cervanovej

SITA|Publikované 21. jún 2005 o 21:33

Pôvodná správa o Slovákoch vo Wimbledone doplnená o účinkovanie Karola Kučeru.

LONDÝN 21. júna (SITA) - Zo šiestich slovenských zástupcov v 119. ročníku tenisových majstrovstiev Anglicka vo Wimbledone (celková dotácia 10 085 510 libier) prekročili prah 1. kola dvojhry traja. K mužskej jednotke Dominikovi Hrbatému sa v utorok pridala ženská jednotka Daniela Hantuchová a večer tiež skúsený Karol Kučera.

Hantuchová si ako dvadsiata nasadená hráčka poradila v trojsetovom súboji s talentovanou Ruskou Jevgenijou Lineckou 3:6, 6:2, 6:2. Bývalá svetová päťka sa presadila útočnejším štýlom hry a hoci v prvom sete urobila priveľa nevynútených chýb, v ďalších dvoch už toto svoje mínus dokázala eliminovať a na konto jej pribúdali zväčša víťazné údery. Dvadsaťdvaročná Slovenka postúpila v All England Clube do 2. kola po piaty raz. Najbližšou súperkou štvrťfinalistky spred troch rokov bude Izraelčanka Shahar Peerová. "V prvom sete mi nešiel prvý servis, ale bojovala som o každú loptičku, a tak ako som ho prehrala, mohla som ho aj vyhrať. Veľmi si cením toto víťazstvo, lebo sa mi podarilo otočiť nie ľahký zápas," povedala pre slovenské médiá vo Wimbledone Hantuchová.

Tridsaťjedenročný daviscupový reprezentant Kučera zdolal Peruánca Luisa Hornu v štyroch setoch 4:6, 6:3, 6:3, 6:4. Pre Kučeru, ktorý pol roka pauzoval so zranením zápästím, je tohtoročný Wimbledon jubilejným štyridsiatym grandslamovým turnajom v kariére. Jeho súperom v 2. kole bude lepší z dvojice David Nalbandian (18-Arg.) - Raemon Sluiter (Hol.).

V utorok sa nedarilo Ľudmile Cervanovej. Dvadsaťpäťročná Slovenka v 1. kole podľahla skúsenej Austrálčanke Nicole Prattovej 6:3, 3:6, 1:6 a na posvätnej tráve sa už po štvrtý raz rozlúčila hneď v úvode. Cervanovej londýnskym maximom zostáva 3. kolo z vlaňajška. Po zápase sa nechala počuť, že ak sa jej nepodarí udržať postavenie v prvej stovke rebríčka WTA, dá si od tenisu pauzu, lebo sa cíti unavená z neustáleho cestovania.

Slováci v utorok vo Wimbledone - 1. kolo dvojhry - súhrn:

Daniela Hantuchová (20-SR) - Jevgenija Linecká (Rus.) 3:6, 6:2, 6:2

Slovenská tenistka po prvý raz prehrala svoj servis už vo štvrtom geme a 18-ročná Ruska (40. vo WTA) sa ujala vedenia 3:1. Vzápätí sa Hantuchovej vydaril rebrejk, ale potom svoje podanie znovu stratila. Wimbledonská debutantka Linecká pri svojom podaní zvýšila na 5:2. A hoci Slovenka ešte znížila a za stavu 3:5 tradične zabojovala, prvý set sa stal korisťou ruskej hráčky, ktorá premenila štvrtý setbal. Štatistický prehľad prvého setu ukazuje, že Slovenka urobila až 20 nevynútených chýb, zatiaľ čo jej súperka sedem. V druhom sete mala Hantuchová za stavu 1:1 štyri hrané brejkové možnosti, ale súperka si podanie napriek tomu podržala. Ďalší brejkbal však už za stavu 3:2 aktívnejšia Slovenka využila a v závere setu na dvorci dominovala. Hantuchová vyhrala druhý set 6:2 a počtom víťazných úderov (29) dobehla svoj počet nevynútených chýb.V rozhodujúcom sete sa slovenská hráčka dostala do vedenia 3:1 a potom už vývoj zápasu nepustila z rúk. Tretí set vyhrala hladko 6:2 a po piaty raz postúpila na posvätnej tráve do 2. kola.

Ľudmila Cervanová (SR) - Nicole Prattová (Austr.) 6:3, 3:6, 1:6

Cervanová (87. vo WTA) začala zápas zle a po štyroch gemoch prehrávala s Prattovou 1:3. Potom však ožila a sériou piatich gemov v rade vyhrala úvodný set 6:3. V druhom sete sa potom 121. hráčka sveta Prattová odpútala slovenskej súperke z 2:2 na 5:2 a set vyhrala 6:3. V treťom dejstve na dvorci dominovala 32-ročná Austrálčanka, ktorá už od stavu 2:1 Cervanovej nedovolila ani zisk jediného gemu. Zaujímavé je, že Prattová sa objavila vo Wimbledone po prvý raz už v roku 1991, no do 2. kola postúpila z desiatich účastí iba po druhý raz.

Karol Kučera (SR) - Luis Horna (Peru) 4:6, 6:3, 6:3, 6:4

Vo vyrovnanom prvom sete stratil Kučera (157. v ATP Entry) svoj servis v najnevhodnejšom okamihu, za stavu 4:5 a Peruánec (55.) ho vyhral 6:4. V druhom sete sa slovenskému tenistovi konečne podarilo o šesť rokov mladšieho súpera brejknúť (3:2) a za stavu 5:3 mu vzal podanie ešte raz - 6:3. Bol to vôbec prvý vyhratý set Kučeru od návratu na kurty po polročnej prestávke. V treťom sete mal 31-ročný Bratislavčan skvelý úvod, keď súperovi dovolil uhrať gem až za stavu 3:0. V ďalšom priebehu už Kučera držal svoj servis a hoci za stavu 5:3 musel odvracať Hornov brejkbal, napokon premenil tretí setbal na 6:3. Štvrtý set mal podobný scenár ako tretí - rýchly brejk slovenského hráča a potom bezpečné držanie vlastného podania. Za stavu 5:4 Kučera premenil pri svojom servise mečbal a bezpečne postúpil vo svojej desiatej wimbledonskej účasti siedmykrát do 2. kola.