Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Wimbledon - Federer obhájil

SITA|4. júl 2004 o 21:43

LONDÝN 4. júla (SITA) - Najvyššie nasadený švajčiarsky tenista Roger Federer obhájil svoje víťazstvo na londýnskej tráve spred roka. Vo finále dvojhry mužov v 118. ročníku Wimbledonu zdolal turnajovú ...

LONDÝN 4. júla (SITA) - Najvyššie nasadený švajčiarsky tenista Roger Federer obhájil svoje víťazstvo na londýnskej tráve spred roka. Vo finále dvojhry mužov v 118. ročníku Wimbledonu zdolal turnajovú dvojku Američana Andyho Roddicka za 150 minút 4:6, 7:5, 7:6 (3), 6:4. Skvelý Federer si pripísal už tretí grandslamový titul v kariére a druhý v tomto roku, keď na prelome januára a februára triumfoval na Australian Open v Melbourne. Rodák z Bazileja má aktuálne na konte už 17 turnajových titulov, v roku 2004 ich získal už šesť. Dvadsaťdvaročný Švajčiar si poistil pozíciu svetovej tenisovej jednotky v oboch rebríčkoch ATP Entry i Champions Race. Víťaz zinkasoval prémiu 602 500 libier, zdolaný finalista polovicu. Išlo o prvé wimbledonské mužské finále dvoch najvyššie nasadených hráčov po 22 rokoch od čias skvelých Američanov Jimmyho Connorsa a Johna McEnroea.

Ani posledný deň 118. ročníka Wimbledonu sa nezaobišiel bez dažďových prestávok. Finále dvojhry mužov museli organizátori z tohto dôvodu dvakrát prerušiť. Prvé dejstvo síce patrilo Roddickovi v pomere 6:4, druhý set však vyhral Federer 7:5 a ten v treťom sete obrátil stav z 2:4 na 7:6 (3). V rozhodujúcom štvrtom sete vzal Federer súperovi podanie za stavu 3:3, potom vyhral svoj servis a definitívne priklonil misky váh na svoju stranu. Obaja finalisti predviedli množstvo skvelých tvrdých výmien od základnej čiary, ale v prípade potreby vedeli presne zakončiť aj na sieti. Roddick sa veľmi snažil, ale Federerovi neoplatil vlaňajšiu semifinálovú prehru. Najtvrdšie Američanovo podanie malo rýchlosť v prepočte vyše 233 km/h. Švajčiar predĺžil sériu víťazstiev na tráve na neuveriteľných 24 stretnutí. Viac ich mal v minulosti na konte iba fenomenálny Švéd Björn Borg - 41.

"Som šťastný, pretože práve šťastie mi v tomto zápase nechýbalo. Môj súper viedol 1:0 na sety, hral veľmi agresívne a nebol ďaleko od toho, aby získal aj druhý set. Za dnešný výkon si zaslúžil vyhrať aj on. Toto zrejme nebol posledný veľký zápas, ktorý sme vo Wimbledone spolu odohrali," poznamenal víťaz, ktorému okrem Roddicka vzal na tohtoročnom turnaji set i podanie iba Austrálčan Hewitt vo štvrťfinále. Zdolaný Američan k finále poznamenal: "Roger je pravý šampión. Vytiahol som na neho svoje najlepšie údery a on dokázal kontrovať ešte lepšími. Na kurte som však nechal všetko." O vyrovnanosti finále svedčia aj jeho štatistiky. Federer zahral 55 víťazných úderov, z toho 12 es, Roddick 51 resp. 11. Švajčiar urobil 28 nevynútených chýb, Američan 32. Federer vzal Roddickovi päťkrát podanie, opačne to platilo štyrikrát.