Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Wimbledon: 14-ročná Robsonová s kurzom 5:1 na celkový triumf

Laura Robsonová (Autor: afp)
SITA|Publikované 8. júl 2008 o 14:54

Laura Robsonová má len 14 rokov až sa jej predpovedá svetlá budúcnosť, pričom by jedným z jej vrcholov mal byť wimbledonský triumf.

LONDÝN 8. júla (SITA) - Po heroickom obrate Andyho Murraya v osemfinále Wimbledonu proti Francúzovi Richardovi Gasquetovi z 0:2 na sety sa zdalo, že hostitelia si našli konkrétneho "nového Henmana". Eufóriu domácich fanúšikov podnietenú ziskom titulu na tenisových medzinárodných otvorených majstrovstvách Anglicka však napokon namiesto Škóta spôsobila austrálska rodáčka Laura Robsonová.

Trofej pre najmladšiu obdivovateľku Hingisovej

Víťazka dvojhry dievčat na adrese Church Road SW19 zdvihla trofej nad hlavu vo veku len 14 rokov a 166 dní. Semifinálová premožiteľka Slovenky Romany Tabakovej bola absolútne najmladšou účastníčkou súbojov na trávnatých dvorcoch v areáli All England Lawn Tennis and Croquet Clubu v roku 2008.

Robsonová sa stala aj najmladšou šampiónkou od sezóny 1994, keď Švajčiarka Martina Hingisová triumfovala medzi juniorkami už necelé tri mesiace pred svojimi štrnástymi narodeninami. Päť minút pešo od Wimbledonu žijúca a súkromným učiteľom v rámci programu Britskej tenisovej asociácie (LTA) vzdelávaná ľaváčka Robsonová si s košickou rodáčkou v minulosti týždeň zatrénovala na pozvanie. Pre BBC o tejto skúsenosti uviedla: "Splnil sa mi tým jeden zo snov. Martina mi okrem iného povedala, že v jej ére bolo jednoduchšie víťaziť. Stačilo hrať s rozumom. Dnes je vraj potrebná väčšia sila."

Chcela, aby ju na večierku sprevádzal Safin

Pri jazde na koni a varení relaxujúca dcéra manažéra firmy Shell Andrewa Robsona a bývalej profesionálnej basketbalistky Kathy Robsonovej žila od 18 mesiacov do šiestich rokov v Singapure, jej 16-ročný brat Nicholas sa venuje plávaniu, jeden z bratrancov holduje kanoistike a ďalší pozemnému hokeju.

Laura, ktorá poskočila v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku z 36. miesta na 5. priečku, spolu s titulom získala aj právo účasti na slávnostnom večierku. Úplne vážne oslovila s ponukou sprevádzať ju 28-ročného Rusa Marata Safina, ale "cárov" agent s poľutovaním odpovedal, že jeho klient má iný program. "Marat mi poslal milý odkaz. Odložila som si ho na pamiatku. Aj tak si však myslím, že je pre mňa pristarý," usmiala sa jedna z najperspektívnejších akvizícií marketingovej agentúry Octagon. Podľa odhadu novín The Sun by počas kariéry mohla zarobiť hrou i reklamnými aktivitami až 50 miliónov libier. Zatiaľ hrá raketami Wilson a odieva ju Adidas. Laura mala jasno pri voľbe oblečenia na wimbledonskú party pre prominentov: "Jelena Jankovičová vlani prišla v ružových šatách. Ja uprednostním niečo jednoduché a striedme." Napokon v londýnskom hoteli Intercontinental mala decentné čierne šaty a k nim trochu výstrednejšie náušnice - ružové...

Aj pod patronátom bývalých trénerov Clijstersovej a Hantuchovej

Robsonovú vedie v tenisovom živote viacero trénerov. V rámci LTA je zverenkyňou Holanďana Martijna Boka, Belgičana Carla Maesa (bývalý tréner Kim Clijstersovej) a tiež Brita Nigela Searsa (niekdajší kouč Daniely Hantuchovej), ktorého dcéra Kim je priateľkou spomenutého A. Murraya.

Pre denník The Times sa mladá Britka nedávno vyjadrila aj o vzdychaní na dvorci, pričom článok postavil do kontrapunktu jej mĺkvosť a Tabakovej prejavy v semifinále vyplývajúce z fyzického vypätia: "Myslím si, že nikdy nebudem robiť niečo také. Považujem to za nepríjemné a zámerné," povedala Robsonová.

Pred Wimbledonom mala z Francúzska skúsenosť s dvojtisícovým publikom. Teraz jej finálový boj s treťou nasadenou, Thajčankou Noppawan Lertcheewakarnovou (6:3, 3:6, 6:1), na dvorci č. 1 sledovalo viac ako 10 000 ľudí. "Vychutnala som si každučkú minútu tohto zážitku. Samozrejme, aj preto, lebo publikum stálo za mnou. Keď som však išla na kurt, mala som roztrasený žalúdok. Emócie ma potom trochu prevalcovali v druhom sete, ale podarilo sa mi to včas dostať pod kontrolu," povedala Laura, ktorá nedostane šancu nadviazať na svoj úspech aj na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny, newyorskom US Open, pretože už prekročila s vekom súvisiaci limit prípustných štartov.

Nevybrúsený šperk s ničivým ľaváckym servisom

Nová hviezdička "bieleho športu" zaujala už na prípravnom juniorskom turnaji v Roehamptone na juhozápade britskej metropoly. Dostala sa až do finále, v ktorom nestačila na Melanie Oudinovú (7:5, 2:6, 2:6). Američanke sa však - ako najvyššie nasadenej - revanšovala vo wimbledonskom 2. kole (6:1, 6:3). Pred príchodom na "posvätnú" trávu mala v tejto sezóne na konte štyri finálové účasti z tucta príležitostí a bilanciu 27 úspechov a 9 nezdarov.

Krátko po začiatku wimbledonského diania Geraldovi Williamsovi, uznávanému reportérovi v službách televíznej stanice Sky, povedal Martin Mulligan, finalista ročníka 1962, nasledovné: "Určite by si ju mal vidieť. Je to totiž absolútne najlepšia mladá hráčka, ktorú som za ostatných desať rokov niekde videl." Ann Jonesová, miestna šampiónka zo sezóny 1969, ktorá Robsonovej odovzdala wimbledonskú trofej, sa nechala počuť: "Je to poklad a zostáva otázkou, ako sa oň postará LTA. Za nešťastné považujem iba to, že Laura vyčnieva a je jediná svojho kalibru. Dúfam, že okolo seba nevyvolá až škodlivo veľa rozruchu."

Annabel Croftová, už od roku 1984 britská predchodkyňa Robsonovej na juniorskom wimbledonskom tróne, si od svojho bývalého trénera - zhodou okolností austrálskeho ľaváka - Owena Davidsona vypočula takéto proroctvo:

"Toto bude ďalšia domáca víťazka medzi dospelými." Samotná Croftová pôsobivo doplnila: "Myslím si, že Laura je fantastická. Má potrebnú agresivitu, žiadne slabiny, už teraz disponuje komplexnosťou a ničivým ľaváckym podaním. Ani neviete ako a ste pod jej tlakom. Je to výnimočný nevybrúsený šperk. Navyše už po niekoľkých zápasoch zistila, ako sa vyrovnať so všetkým tým frmolom naokolo - fotografmi a podobne. Predpokladám, že prechod do seniorskej kategórie zvládne úplne hladko, hoci ide o nevľúdne sebecké prostredie a zničujúci život bez priateľov. Považujem to za svet mimo reality. Tenis je do obrovskej miery záležitosťou hlavy. Teraz vyzerá byť silná, ale až pôsobenie na okruhu ju naplno otestuje. Verím, že dokáže správne zareagovať na všetky tie požiadavky a nároky."

Stávkové kancelárie okamžite vypísali dlhodobé kurzy na Robsonovej celkové wimbledonské víťazstvo medzi seniorkami. Ladbrokes ponúkajú kvótu 5:1 na úspech kedykoľvek a 33:1 na triumf už pred jej 20. narodeninami. Prvý pokus sa zrejme udeje už na ročníku 2009, pretože víťazke súťaže dievčat tradične patrí voľná karta. "Rada by som v prvom kole dostala Venus Williamsovú a zdolala ju," údajne sa Robsonová - podľa The Cheers - vopred zastrájala. Zatiaľ poslednou britskou víťazkou Wimbledonu sa stala v roku 1977 Virginia Wadeová.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.