Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Wilsonová po útoku rasistov zvažuje zotrvanie v Cassovii

SITA|9. apr 2008 o 13:46

KOŠICE 9. apríla (SITA) - Americká basketbalistka v službách Cassovie Košice Wilhelmina Denise Wilsonová, ktorá sa v nedeľu stala obeťou rasovo motivovaného útoku, bude napokon zvažovať ponuku východoslovenského ...

KOŠICE 9. apríla (SITA) - Americká basketbalistka v službách Cassovie Košice Wilhelmina Denise Wilsonová, ktorá sa v nedeľu stala obeťou rasovo motivovaného útoku, bude napokon zvažovať ponuku východoslovenského klubu na predĺženie zmluvy aj na ďalšiu sezónu. Pôvodne vyhlásila, že po sezóne zo Slovenska definitívne odíde. "V utorok večer sme mali s hráčkou rozhovor a zvažovali sme viaceré možnosti. Nateraz je jasné, že v stredu nastúpi na svoj posledný duel v sezóne a čo najskôr ide domov. Letenku mala rezervovanú na 21. apríla, ale jej agentka chce, aby sa vrátila skôr," povedal pre agentúru SITA prezident Cassovie Alexander Farkašovský. "Kvôli dvom ľuďom predsa nemôže odsúdiť celý národ. Doma bude rozmýšľať nad našou ponukou a prostredníctvom agentky nám dá vedieť, či zostane v klube. Psychicky je na dne, ale má obrovskú podporu celého mesta. Získala tu už mnoho priateľov a chodia jej dokonca aj esemesky, v ktorých jej Košičania vyjadrujú podporu. Je to skvelá hráčka, navyše, dohodila nám svoju kamarátku, s ktorou chce hrať v jednom klube. Keby odišla Wilsonová, ani jej bývalá spolužiačka a spoluhráčka by nás neposilnila," dodal A. Farkašovský.

Pivotku napadli v nedeľu popoludní dvaja nakrátko ostrihaní mladí muži oblečení v maskáčoch. Dvadsaťšesťročného, resp. 21-ročného Košičana obvinili z podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Pri zastávke električiek na Štúrovej ulici pokrikovali na 25-ročnú občianku USA rasistické heslá a nadávky. Následne ju prenasledovali, k zraneniu basketbalistky našťastie nedošlo. Obvineným podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jany Mésarovej hrozí až trojročný trest odňatia slobody. Prokuratúra v utorok podala návrh na väzobné stíhanie, existuje odôvodnená obava, že by obvinení mohli pokračovať v trestnej činnosti. Sudca Okresného súdu Košice I musí o jej návrhu rozhodnúť najneskôr do 48 hodín. Jeden z obvinených mladíkov patriacich do najtvrdšieho jadra košických neonacistov bol dosiaľ trikrát súdne trestaný za násilnú trestnú činnosť, okrem iného aj za trestný čin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov. Za rovnaký priestupok bol stíhaný aj druhý obvinený.

Iba 183 cm vysoká hráčka prišla na východ Slovenska vlani v októbri po pôsobení v tíme druhej nemeckej bundesligy Osnabrücker SC a neúspešnej skúške v prvoligovom BBV Lipsko. Pre rodáčku z Južnej Caroliny Wilsonovú je to prvá takáto skúsenosť, nič podobné sa jej podľa prezidenta Cassovie Alexandra Farkašovského nestalo ani v Nemecku, kde pôsobila tri roky.


Súvisiace články