Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Weissovci musia oprášiť predošlé cnosti

Miroslav Karhan bol podľa trénera Weissa proti Írsku naším najlepším hráčom. (Autor: reuters)
Sportnet|Publikované 13. okt 2010 o 22:00

Ani ryba, ani rak. Taký bol futbal v utorok pod Dubňom, taký bol i výsledok. Remíza je lepšia než prehra, ale veľa toho nevyriešila pre Slovákov a tiež ani pre Írov.

Ukazuje sa, že B-skupina kvalifikácie EURO 2012 má svoje grády a možno očakávať, že napätie sa vystupňuje o rok v jeseni, keď sa uskutoční finiš zápolení. Tréner Vladimír Weiss už podľa svojich kalkulácií veští, že rozhodovať o postupujúcom sa bude v záverečnom kole.

KOŠICE. Tohtoročná časť z nášho pohľadu mala tri etapy. Najprv dva pozitívne výsledky, potom hanba a napokon ratovanie zmierlivého výsledku.

Chýba nám ľahkosť

Slovenskí futbalisti bojovali, to im nemožno uprieť. Ale to nestačí, to má byť samozrejmosť, hoci v Jerevane to tak nebolo. Lenže to, čo zdobí naozaj vyspelých borcov, nám stále chýba: Ľahkosť pohybu i myslenia na trávniku. Trápime sa v nachádzaní správnej hernej fazóny, sme upracovaní a roztržití, medzihra je poškriabaná množstvom detinských chýb a nepresnosťami. Navyše akoby s absenciou Vitteka odišiel jeden rad - útok. Šesták ani ostatní sa nedostávajú na dostrel, k prienikom, do šancí. Záložníci sú buď upriamení iba na rušenie akcií súpera alebo nevedia podržať loptu a kolmicou ju presne prihrať. Aj preto máme na konte po štyroch vystúpeniach štyri góly, čo síce nie je v porovnaní s ostatnými zase málo, ale vďačíme za to aj efektivite. Veď proti Ostrovanom sme si veľa príležitostí ani nevytvorili.

Kryštalizovanie zostavy

Ukazuje sa, že ani zostava nevychádza. Stále sa ukážu slabšie ohnivká v reťazi a tá potom nedrží pevne. Hoci nezabúdame na absencie stabilných členov zo základu, predsa pred budúcim rokom by mala značne stúpnuť konkurencia, lebo naše postupové sny sa raz-dva zosypú. Donekonečna z vody polievku variť nebudeme môcť. V obrane je to stále ako-tak, ale trpíme na nesúlad v strede poľa, kde nám chýba tvorivosť, nápaditosť, elegancia a správny ťah. Hamšík nie je rovnako exportný v Neapole a v národnom tíme, Karhan už toľko neobehá, hoci v aktuálnej forme je naozaj cenný, čo ocenil aj Weiss. Kucka sa stále len adaptuje na štátnu družinu, no má v sebe potenciál, ktorý by mal skôr či neskôr explodovať. Typického špílmachra nemáme, lebo Hamšík ním stále nie je a Sapara zase dopláca na prestoje. Šikovné krídla Stoch a Weiss ml. potrebujú ustáliť výkonnosť a viac zracionalizovať svoju hru, aby niekedy nechali vyniknúť spoluhráčov, pokiaľ je to žiaduce. Jendrišek potrebuje najprv nastupovať pravidelne v bundeslige. Hološko musí presvedčiť trénera, že vie byť v každom zápase úderný a Šestákovi by viac ako komukoľvek inému pomohlo, keby zase rozvlnil sieť, lebo po zranení sa trápi.

Vrátiť sa do koľají

Bod podľa kouča je veľmi cenný a môže nám vraj v záverečnom účtovaní pomôcť. Bodaj by mal pravdu. No v ďalšej etape kvaldy by mali jeho zverenci oprášiť tie cnosti, ktoré ich vyprevadili na MS do JAR. Tie dosiaľ nechali vo veľkej miere ukryté. Prečo? Nuž, nedá sa automaticky udržať rovnakú chémiu v mančafte počas dlhého obdobia. Šampionátom sa niečo skončilo, a to sa podvedome vrylo aj do hláv aktérom, nie všetci si uvedomili, že na minulosť - čo ako peknú - treba zabudnúť a naštartovať motory znovu na plný výkon. Každý z adeptov na postup v naj skupine sa už potkol a tak pôjde o to, aby budúci rok sme mali tých kotrmelcov čo najmenej. Respektíve menej než rivali. Nechajme im ich problémy a mindráky, nech si riešia sami, nám prichodí vrátiť sa do koľají, ktoré nás zaviedli na "svet". Lebo aj "Európu" by nebolo od veci podrobne spoznať.

Súper neznámy

Hoci povinnosti v kvalde na tento rok sa pre weissovcov skončili, predsa sa ešte neuložia na zimný spánok. V asociačnom termíne 17. novembra Slováci odohrajú medzištátne prípravné stretnutie, ale na počudovanie meno súpera zatiaľ nie je známe. Ponúk je niekoľko od viacerých federácií, ale právo výberu pripadlo práve nášmu koučovi, ktorý sa dosiaľ ešte nerozhodol, ktorý tím by bol na previerku najlepší.

Vysvedčenie Slovákov

Posledný tohtoročný zápas v rámci kvalifikácie EURO 2012 sa skončil s rozpakmi, hoci to bolo lepšie než v Arménsku. I tak mali výkony jednotlivcov rôznu krivku a kolísavosť, a to sa odrazilo aj v hodnotení v škále od 1 po 10.

Tréner Vladimír WEISS - 6: Vyburcoval zverencov a z väčšej časti sa trafil do zostavy, hoci všetkých troch striedajúcich mohol azda poslať na ihrisko skôr, lebo na súpera platili. Cez prestávku sa prejavila jeho charizma a naordinoval také pokyny, ktoré boli trefnejšie než v prvom polčase.

Ján MUCHA - 9:
Nebyť toho, že raz spackal odkop, vyslúžil by si absolutórium. Hoci nemusel riešiť veľa dramatických situácií, zachoval si pokoj. "Vyháňal" spoluhráčov do ofenzívy a nabádal ich k pozornejšiemu bráneniu. Skvelým zákrokom pri penalte bol jedným zo záchrancov remízy.

Radoslav ZABAVNÍK - 5:
Mal výborné momenty, ale aj veľmi zlé. Tentoraz sa púšťal viac do útočenia, na pravej strane mu to pristalo väčšmi než na ľavej v Arménsku. Niekedy doplatil na premotivovanosť chybnou rozohrávkou.

Kornel SALÁTA - 5:
Zopárkrát zazmätkoval, nebol si veľmi istý pri nebezpečných útočníkoch súpera, vo vzduchu pôsobil lepšie než v súbojoch na zemi.

Ján ĎURICA - 7:
Návrat do reprezentácie bol preňho hodenou rukavicou, ktorú zdvihol ako chlap. Nemal výkyvy, platil dôrazom a pohybom. Škoda, že jeho vyrovnávajúci gól eliminoval predošlý zbytočný faul, po ktorom sme prehrávali.

Tomáš HUBOČAN - 5:
Snažil sa, niekedy až príliš, a preto i dosť pokazil. No vynikal dynamikou, chuťou a hľadal si priestor na podporu ofenzívy.

Miroslav KARHAN - 7:
Tréner Weiss ho vychválil do neba. Hral vyvážene dozadu i dopredu, ako jeden z mála to skúsil proti hosťom i kombinačne, čo viac platilo ako púhe nakopávanie lopty. Vložil do hry rozum a skúsenosti, len niekedy nenašiel pochopenie pre súčinnosť u ostatných.

Juraj KUCKA - 6:
Svojimi fyzickými dispozíciami si trúfol na ozajstný boj s rivalom a vychádzal z neho väčšinou víťazne. Ešte keby mu tak lopta viac sadla pri streľbe.

Vladimír WEISS ml. - 4:
Na ihrisku ho v niektorých pasážach nebolo vidno. Svoju obávanú kľučku prakticky neukázal, herne sa stratil.

Marek HAMŠÍK - 5:
Do prestávky bol "schovaný", po zmene strán, keď hral viac z kraja, to bolo už lepšie a miestami prevzal dirigentskú taktovku. Ale stále jeho hre chýbal švih, nápaditosť, moment prekvapenia.

Erik JENDRIŠEK - 4.
Tiež veľa toho neukázal, zápasová prax sa podpísala pod menšiu sebadôveru a tak sa spravidla nepúšťal do odvážnejších akcií, dravých prienikov.

Stanislav ŠESTÁK - 5:
Jeho góly z predošlej kvalifikácie nám stále chýbajú. No akosi si "nerozumie" so spoluhráčmi, ktorí nevedia využiť to, v čom je najlepší. Preto sa v sóle neocitol, ale aspoň behal do úmoru, aby otravoval bekov a brankára.

Miroslav STOCH - bez hodnotenia:
Jeho príchodom sme boli aktívnejší vpredu, zamotal hlavy protihráčom, i keď na zvrat to už nestačilo.

Filip HOLOŠKO - bez hodnotenia:
Rozhýbal obranu Írov, na hrote sa snažil, hoci do šance sa nedostal.

Tomáš ORAVEC - bez hodnotenia:
Na ihrisku bol krátko, hoci jeho dve hlavičky mohli dopadnúť aj trojbodovo.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.