Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Wall Street chce kúpiť kluby NHL

Sportnet|Publikované 4. mar 2005 o 00:00

Utorkové stretnutie majiteľov klubov NHL v New Yorku malo okrem klasického scenára, hodnotenia a prípravy ďalšej stratégie v rokovaniach o novej kolektívnej zmluve prekvapujúcu vložku. Dvadsaťminútový priestor na prezentáciu svojej ponuky dostali dve ...

Brankári Rick DiPietro (vľavo) z New York Islanders a Robert Esche z Philadelphia Flyers sa zdravia v Toronte pred utorkovým stretnutím hokejistov NHL so šéfom hráčskej asociácie Bobom Goodenowom. FOTO - REUTERS

Utorkové stretnutie majiteľov klubov NHL v New Yorku malo okrem klasického scenára, hodnotenia a prípravy ďalšej stratégie v rokovaniach o novej kolektívnej zmluve prekvapujúcu vložku. Dvadsaťminútový priestor na prezentáciu svojej ponuky dostali dve americké spoločnosti. Bostonské firmy Bain Capital Partners a GamePlan LCC prišli s návrhom na kúpu všetkých tridsať klubov ligy! Vyvolávacia cena za celú NHL je vyše tri miliardy dolárov (114 miliárd korún). Informoval o tom kanadský denník Globe and Mail.

Bain Capital Partners je investičná skupina z newyorskej burzy Wall Street. Jej kapitál prevyšuje 17 miliárd. Jeden zo spoločníkov Bainu, Steve Pagliuca, je spolumajiteľom basketbalového klubu Boston Celtics. GamePlan LLC je zase športová poradenská firma, ktorá sa osvedčila pri predaji viacerých klubov. Okrem iného sa zúčastnila na predaji hokejovej Ottawy Senators i basketbalového Bostonu Celtics.

Kupujúci by chceli z hokejovej súťaže urobiť výnosný biznis. Všetky kluby by sa pod značkou NHL vpratali do jednej firmy. Takáto organizácia by umožnila odstrániť veľké rozdiely v hospodárení jednotlivých tímov. Výnosy a zisky by zdieľali rovnako v Detroite, Phoenixe aj Columbuse. Výhody by prinieslo i spoločné zastupovanie všetkých klubov pri rokovaniach s televíznymi a reklamnými partnermi. Čo by viedlo k vyšším ziskom.

"Nebudem sa k tomu vyjadrovať. Každý klub zaujal iný postoj," povedal viceprezident NHL Bill Daly pre Daily and Mail. "Mali sme len pocit, že ak vám niekto ponúka tri miliardy dolárov, treba si ho vypočuť. Zatiaľ to je všetko," dodal.

Aby mohlo dôjsť k dohode, muselo by s predajom súhlasiť všetkých 30 majiteľov. Čo možno len ťažko očakávať v prípade klubov s dlhou tradíciou a silnou podporou fanúšikov. Sem patrí Toronto, Detroit, Montreal a New York Rangers. Prípadná dohoda nijako neovplyvní postavenie Hráčskej asociácie NHL, ktorá zastupuje záujmy hokejistov, a bohužiaľ, neovplyvní ani lockout. Na stretnutí však finančníci z Bainu a GamePlanu vyjadrili nádej, že práve oni by dokázali urovnať spor, dohodnúť sa s hráčmi a po roku ponúknuť fanúšikom hokej v NHL.

Šesťdesiatsedem hokejových agentov sa v stredu v Toronte stretlo s riaditeľom Hráčskej asociácie NHL (NHLPA) Bobom Goodenowom. Na štvorhodinovom mítingu preberali aktuálnu situáciu týkajúcu sa novej kolektívnej dohody, rovnako ako ultimátum majiteľov klubov, ktorí sa hráčom vyhrážajú, že ich pred novým ročníkom nahradia inými hokejistami.

Poprední predstavitelia prestížnej agentúry IMG, ktorá zastrešuje 65 hráčov NHL vrátane Jágra, Thorntona či Sundina, sa vyjadrili k tejto otázke jednoznačne. "Nebudeme reprezentovať žiadnych náhradných hokejistov. Už sme to povedali pred štyrmi mesiacmi a na našom postoji sa nič nezmenilo."

Súvisiace články