Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Vzostup i škola Daniely Hantuchovej

Daniela Hantuchová. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 25. jan 2008 o 23:00

Hoci tenisový svet sa sústreďuje na dnešné finale Australian Open, v našej verejnosti i v tlači ešte doznievajú emócie zo semifinálovej prehry Daniely Hantuchovej. Nová svetová osmička podľahla Srbke Ivanovičovej 6:0, 3:6, 4:6, hoci viedla 6:0 a 2:0.

MELBOURNE. Po úspešnej sezóne 2007 poctivo, tvrdo, s veľkými cieľmi a motivovaná do novej sa Daniela Hantuchová pripravovala v decembri pár týždňov u renomovaného kondičného trénera, Taliana Marca Panichiho v Pistolesiho klube Villa Aurelia v Ríme.

Metropola Talianska jej učarovala, je jej najobľúbenejším miestom a fyzická príprava na Austráliu mala prednosť pred rušným spoločenským životom. „WTA začala od čias Kurnikovovej dbať aj na zovňajšok a ženskosť tenistiek, no pre mňa je najdôležitejší šport a hra,“ povedala v obsiahlom rozhovore pre La Nazione v predvečer Australian Open.

Obrovský pokrok v hre i v pohybe

Spolupráca s akadémiou Casal - Sanchez i kondičné pobyty u Marca Panichiho Daniele výrazne pomohli. Vrátila sa do svetovej desiatky, vyhrala dva turnaje, pod obrovským tlakom sa kvalifikovala na MS WTA a s ambíciami vstúpila na Australian Open.

Bez straty setu došla do osemfinále, obrovskou bojovnosťou otočila nepriaznivý stav s Kirilenkovou a na vysokej úrovni zvládla štvrťfinále s Rad­wanskou.

S takou istou taktikou, útočne, nebojácne a tvrdo začala aj semifinále s Ivanovičovou. Do stavu 6:0 a 2:0. Až potom, po 46 minútach, a po boji so zhodou prehrala gem. „Zo stavu 2:1 som si nerobila veľkú hlavu, nemôžem čakať, že vyhrám každú hru proti tretej hráčke sveta,“ povedala.

Nie, neurobila nič zlé, ani chybné, ani nestratila bojovnosť alebo fyzické nasadenie. Začala strácať tú silnú sebadôveru a iniciatívu na dvorci. Po ováciách publika na strane súperky si pomaly premietala v hlave, že nie všetko pôjde ako v 1. sete. Priznala to aj po zápase. Naopak, hnaná a prebudená Srbka si spomenula na Luxemburg, kde otočila s Hantuchovou skóre 3:6, 0:3 a vedela, že to môže urobiť znovu. „Všimla som si, ako Daniela psychicky zoslabla,“ prezradila Ana.

Múdre slová Austinovej aj Navrátilovej

Veľmi poučné, spravodlivé a objektívne boli postrehy dvoch mimoriadne skúsených televíznych komentátoriek, bývalých hráčok.

Kým Američanka Tracy Austinová okrem dravosti, herného a taktického pokroku spozorovala aj pribúdajúcu nervozitu Hantuchovej, bývalá mentorka našej hráčky Martina Navrátilová videla aj ďalšie veci: „Ivanovičová si to v závere posledných dvoch setov vyhrala sama, bola lepšia. Rozhodovali maličkosti, jedna-dve lopty. Bola som prekvapená, že celé obecenstvo stálo na strane Srbky. Možno, že jej príbuzní v Melbourne alebo písanie tých článkov v austrálskych novinách tiež dopomohli k podpore.“ Veru, tenis sú veci na dvorci, v ruke, v hlave a aj mimo dvorca. Daniela má všade vo svete fantastickú popularitu a zvýšila sa ešte potom, čo všetko preskákala. Na dvorci i mimo.

Lenže ako tvrdí Navrátilová, je to len začiatok ďalších nových skúseností a úspechov. A k nim patrí aj udržiavanie pozitívnej energie okolo, prístupnosť a žičlivé fluidum.

Následky ťažkého strávenia prehry

„Nemala som v hľadisku podporu, chýbali mi naši fanúšikovia, všetko akoby hralo proti mne,“ povzdychla si Daniela s vyplakanými očami a chvejúcim sa hlasom.

Prišlo nám ľúto opýtať sa, prečo sama niečo preto neurobí viac. Prečo nepríde medzi novinárov ako Tsonga, ktorý zvolával tlačové konferencie a podelil sa o radosť? Prečo nie je prístupnejšia pre tenisové debaty s tými, ktorým ide o tenis a o šport, a nie o súkromie? Prečo príbehmi a skúsenosťami zo svojho ťažkého profesionálneho chlebíka nespropaguje tenis aj v slovenských médiách, nielen v talianskych a amerických ochotnejšie a širšie najmä v čase, keď to náš tenis potrebuje a prežíva zložité obdobie?

S ťažkým srdcom sa nám prekladajú a posielajú reakcie zahraničných médií na semifinále, keď kolegovia píšu o teniskách, ktoré nevŕzgali do stavu 0:6, 0:2, o Ivanovičovej súperkách, vrátane Williamsovej, ktoré sa nesťažovali na tento problém, o ťažkom strávení prehry, a keď vidíme fotografiu, ktorú obyčajne noviny neuverejňujú.

Záber na chladné podanie ruky po zápase sa ocitol v austrálskych denníkoch s komentárom „škaredá stránka ženského tenisu“.

Len si spomeňme, koľko tabloidov popísalo hlúposti o hmotnosti, o psychických problémoch a nevyužitom talente nadanej Slovenky, ktorá získala životný Grand Slam v mixe oveľa skôr než Navrátilová. Imidž sa potom dlho a bolestne napravuje výsledkami, ktoré už šli a stále idú správnym smerom.

Jedna nešťastná prehra v prvom grandslamovom semifinále v živote nesmie zatieniť pokrok a úspech, ktorý si Daniela Hantuchová krvopotne buduje.

Lenže okrem víťazstiev na dvorci treba uniesť aj prehru a ukázať viac zo svojej krajšej stránky povahy trebárs aj tým, že si Daniela nájde čas na propagáciu svojej tenisovej múdrosti a pocitov v slovenských médiách.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.