Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

Významná zmena v dopingových pravidlách, USADA povolila používanie marihuany

Adrián Mečiar|14. jan 2021 o 01:00

Marihuana viac nepatrí medzi zakázané látky, avšak situácia má jeden veľký háčik.

Marihuana viac nepatrí medzi zakázané látky, avšak situácia má jeden veľký háčik.

Organizácia USADA (US Anti-Doping Agency, pozn. red.), ktorá zabezpečuje antidopingový program v UFC, spravila vo svojich pravidlách výraznú zmenu. Po tej volali viacerí zápasníci už dlhšie obdobie.

USADA povolila používanie marihuany, samozrejme s výnimkou dňa zápasu. V skratke, bojovníci môžu používať výrobky z marihuany kedykoľvek, vrátane prípravného kempu, no marihuane sa musia vyhnúť v deň, kedy sa koná ich zápas. 

„V súvislosti s marihuanou nám ide o to, aby zápasníci nebojovali pod jej vplyvom. Bude nás teda zaujímať deň zápasu, nie dni a týždne predtým, ako tomu často bolo v prípade predošlých pozitívnych nálezov,“ povedal k zmene Jeff Novitzky, jeden z viceprezidentov UFC, ktorý má na starosti práve dohľad nad antidopingovým programom.

Novitzky očakáva, že túto správu uvíta mnoho bojovníkov. Predpokladá to na základe osobných rozhovorov, ktoré s bojovníkmi absolvoval. „Početná skupina používa marihuanu pre oprávnené dôvody. Pomáha im s bolesťou, stresom či spánkom. Na zápas to nemá žiaden vplyv,“ dodal.

Bojovníci teda majú dôvod na radosť, no aj Novitzky varuje, že marihuanu zatiaľ povolila iba USADA. Atletické komisie majú svoje vlastné pravidlá a stále považujú použitie marihuany za dopingový prehrešok. Zápasníkom tak naďalej hrozí trest.

„Zatiaľ všetkým odporúčam, aby trochu krotili nadšenie. Ešte sú tu komisie, aj keď na tom aktívne pracujeme. Snažíme sa ich v tejto oblasti vzdelávať a presvedčiť, aby sme dosiahli jednotu pravidiel, snáď v dohľadnej dobe,“ dodal Novitzky v stanovisku pre MMA Junkie.

Adrián Mečiar
Adrián Mečiar je súčasťou redakcie Svet MMA je od roku 2017. Zaujímajú ho inšpiratívne príbehy z prostredia bojových športov, stará sa o YouTube kanál, kde je autorom magazínu Týždeň V klietke. Okrem MMA sleduje najmä basketbal, ale aj ďalšie športy.

Súvisiace články