Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Vytrucovala si zlatú trofej

Šárka Záhrobská v slalome obhajovala bronz, domov sa vracia nečakane so zlatom. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 19. feb 2007 o 00:00

České lyžovanie vďaka nej oslavovalo po slalome na MS v Aare historický titul majsterky sveta.

Do Siene slávy v pražskom byte Záhrobských pribudne po návrate dcéry Šárky zo švédskeho Aare tá najvzácnejšia trofej. Päť dní po 22. narodeninách sa česká lyžiarka dočkala na severe kontinentu titulu svetovej šampiónky. Pokojné, introver­tné dievča z krkonošských hôr v piatok večer nečakane pokorilo na slalomovej trati všetky favoritoky a po bronze z MS v Bormiu 2005 zavŕšilo dvadsaťročnú cestu na vrchol. Šárka pod dohľadom otca Petra sa prvý raz na lyže postavila ako dvojročná. „Otec ma hore púšťal, mama dole chytala.“

Ani v cieli poslednej individuálnej ženskej disciplíny na tohtoročných MS veľa emócií zo seba nedostala. Ako sama tvrdí, radšej roní slzy v ústraní, akoby ju pritom mal niekto vidieť. „Na stupni víťazov som slzy v očiach nemala. Len mi bolo veľmi príjemne a vychutnávala si zbor. Českú hymnu odspievali s krásnou výslovnosťou,“ priznala v rozhovore pre server idnes.cz prvá česká majsterka sveta v histórii. Nikdy predtým, ani za čias Československa, čosi podobné nikto nedokázal.

Bola to tŕnistá cesta na vrchol, ale stála za to. Od pôrodu v rodinnej chalupe na Benecku, ktorý otec Petr zvládol sám. „Pôrod syna Petra nám v nemocnici pripadal veľmi komplikovaný, tak som sa zahral na pôrodného dedka. Naštudoval príručky, vydezinfikoval izbu a ráno zatelefonoval do jilemnickej nemocnice, že máme dcéru,“ priznal pre idnes.cz.

Petr Záhrobský, vyučený právnik a bývalý hokejista Motorletu Praha, vždy kráčal proti prúdu. Keď Šárka v pätnástich rokoch na svahu hravo prekonávala všetky konkurentky, chodievali trénovať do Álp. I napriek zákazu českého lyžiarskeho zväzu, ktorý ju v čase domácich pretekov nechcel púšťať do cudziny. „Bezohľadne Šárku brzdili. Chceli ju stiahnuť do priemeru,“ tvrdil otec.

Radšej prijal úlohu arogan­tného despotu, akoby mal ustúpiť. Povesť nesympatického kruťasa, ako sa označil, sám priživoval. „Pomáha vám to rásť, keď vás ostatní nemajú radi. Ak mierite nahor, musíte niektorých ľudí odstreliť, aby vás nebrzdili,“ priznal Záhrobský. Aj vďaka tomu mohla Šárka vystúpiť na svetový piedestál.

Preč sú časy, keď ho sponzori veľkých firiem považovali za „bláznivého fotra z Východu“. V tejto sezóne bossovia firmy Head Záhrobskej ako prvej priviezli do rakúskeho Zauchensee nové modely lyží pre rok 2008, aby ich otestovala.

V súkromí je Záhrobská stále tichá. Radšej než na diskotéku zalezie do kúta s knihou o me­ditácii či detektívkou Agathy Christie. Na svahu sa však už z nej stala dračica, z ktorej majú súperky rešpekt.

„Táto sezóna je taká úspešná, že ak by som do jej konca všetko pokazila, náladu mi to nepokazí,“ hovorí Šárka. Pre lyžovanie prerušila i štúdium na vysokej škole ekonomickej. „Lyžovanie je moje zamestnanie,“ tvrdí spokojne.

Súvisiace články