Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Výškar Beer si opäť zlepšil osobák

Lukáš Beer. Ďalším osobákom korunoval skvelú sezónu. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 4. sep 2012 o 22:00

Skokan do výšky Lukáš Beer v závere letnej atletickej sezóny opäť trochu povyrástol.

Skokan do výšky Lukáš Beer v závere letnej atletickej sezóny opäť trochu povyrástol. Pretekár Slávie TU Košice tohto roku už druhý raz zlepšil svoj osobný rekord, k 220 cm na Slovenskej letnej univerziáde v Bratislave pridal minulý víkend na majstrovstvách Slovenska družstiev v Nitre ďalšie 2 centimetre.

KOŠICE. Na tímovom šampionáte v Nitre „hral“ 23-ročný atlét košickej Slávie TU v iných farbách.

„Hosťoval v drese UK Bratislava, keďže náš klub na majstrovstvách Slovenska neštartoval. Atléti z klubov, ktoré sa na šampionát nekvalifikovali, mali takúto možnosť, a my sme si vybrali UK Bratislava preto, lebo špičkové oddiely majú svojich výškarov. A v UK určite nemuseli ľutovať, lebo Lukáš výšku v Nitre vyhral výborným výkonom 222 cm, keď porazil všetkých svojich najväčších konkurentov, Horáka, Kabelku i Kalafusa. Už teraz nám za to ponúkli sústredenie,“ vraví Lukášov tréner Jaroslav Rusnák, že aj takáto forma odmeny sa ráta.

Výkonom 222 cm Lukáš Beer korunoval skvelú sezónu, počas ktorej si dokázal obdivuhodne udržiavať stabilnú výkonnosť.

„Nemal počas nej žiadne výkonnostné výpadky, čo možno pripísať aj tomu, že sme zvolili takú formu tréningov a prípravy, aby mohol skĺbiť atletiku so štúdiom na vysokej škole v Prešove, aby organizmus tú zaťaž vydržal. Jednoducho, rešpektovali sme jeho osobnosť,“ pochvaľuje si J. Rusnák.

Chýba skúsenosť s väčšou kulisou

Lukáš je už košický i krajský rekordér, a výkon 222 cm ho posúva definitívne do absolútnej slovenskej výškarskej špičky.

Čisto hypoteticky, keby štartoval na olympiáde v Londýne, mohol by dosiahnuť viac ako Michal Kabelka, ktorý skočil v kvalifikácii iba 216 cm?

„Keby tam išiel v takej forme, akú má tohto roku, určite by bola jeho výkonnosť garantovaná. Ale Lukášovi chýbajú skúsenosti s pretekmi, na ktorých je toľko divákov. Tohto roku v Dubnici skákal pred päťtisíc divákmi, v nemeckom Dessau možno pred osemtisíc ľuďmi. Ale on sa dokáže sústrediť na súťaž za každých okolností,“ vraví jeho tréner.

Možno to potvrdí už na budúci rok, na halových majstrovstvách Európy v Göteborgu, letnej Univerziáde v Kazani alebo na svetovom šampionáte v Moskve.

„Naším cieľom je dostať sa na jednu z týchto vrcholných súťaží, ale na to treba splniť tvrdé limity, takže Lukáš musí skákať 226 cm, aby sa tam prebojoval.“

V tejto sezóne už nie sú vo výhľade žiadne zaujímavé výškarske preteky. „Takže ju zrejme zakončíme desaťbojom na majstrovstvách Slovenska v Trnave,“ víta Jaroslav Rusnák takúto skúšku všestrannosti pre svojho zverenca.

„Prvý deň má dosť silný, takže po ňom by mohol v súťaži aj viesť. Aj keď je tam guľa, ktorá nie je jeho silnou zbraňou. On váži 67 kg, guľa 7,25.“ usmieva sa tréner.

„Druhý deň však bude ťažší, lebo ho čaká žrď, disk či oštep, i keď v ňom je dobrý. Rátame s tým, že by sa mohol umiestniť do tretieho miesta. A možno sa aj v tomto desaťboji viac zameriame ešte na tú výšku.“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.