Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Vyše tri desaťročia na futbalovej scéne

Sportnet|Publikované 9. dec 2002 o 23:00

Košice Pamätám sa na neho ešte z turnaja UEFA 1971 v Československu. Vtedy sme mali celý rad nádejných futbalistov s veľkou perspektívou. Pravda,

našich zaradil žreb do ťažkej skupiny, a hoci s NSR remizovali v Považskej Bystrici 0:0, s NDR vo Vsetíne 2:2 a Grécko zdolali 3:1, do semifinále sa neprebojovali. Trénerska dvojica Vladimír Mirka Anton Keszeli mala vtedy v kádri napríklad Jurkemika, Semana a strelca gólu proti NDR Andrejka. V najstaršej juniorskej vekovej kategórii reprezentoval osemkrát a prezentoval sa vždy ako dobrý útočník. Zásluhou tejto zbrane sa dostal do prvoligového kádra VSS Košice, v ktorom prežil celý rad pekných chvíľ a zostalo mu navždy veľa nezabudnuteľných zážitkov.

Dnešný čerstvý päťdesiatnik Bohumil Andrejko sa narodil 10. decembra 1953 v Stropkove (zaujímavé je, že jeho spoluhráč z VSS a ZŤS Štefan Jutka má v rovnaký deň 55 rokov), kde už desaťročia funguje známa mládežnícka liaheň Tesly, ktorej bol jedným z prvých odchovancov. Medzi košických strojárov sa dostal v ligovom ročníku 1973/74 do nasledujúceho hráčskeho kádra: Švajlen Králka, Battányi, Š. Jutka, Tamáš, Babej, Hoholko, Hlobil, Štafura, Pollák, Daňko, Kiss, Štovčík, Strausz, Angyal, Galis, J. Boroš, Borták a Andrejko. Jeho schopnosťami nepohrdol ani tréner Jozef Jankech. Nádejnému futbalistovi dával príležitosti a on ich zúročil, veď spolu so Strauszom, ktorý dal osem gólov, Galisom (strelil o jeden menej), trafil do čierneho šesťkrát a vytvoril spolu s nimi nebezpečné strelecké trio. Po takomto pozoruhodnom zápise narukoval na vojenčinu do druholigovej Dukly Banská Bystrica. Po návrate do civilu už nie na štadión na Solovjevovej, ale vo VŠA, pomáhal strojárom v boji o prvoligové body. Bol to však smutný ročník 1976/77. Napriek tomu, že patril spolu s Galisom a Hoholkom opäť k najúspešnejším kanonierom klubu, ani jeho šesť zásahov nepomohlo mužstvu k zotrvaniu v I. lige. Po ročnom účinkovaní v druhej najvyššej súťaži pod taktovkou trénera Michala Vičana pomáhal žlto-modrým opäť v bojoch o prvoligové body. Z návratu do elitnej spoločnosti mali, pochopiteľne, všetci radosť. Zaujímavosťou je, že mužstvo začalo súťaž pod taktovkou Jána Gajdoša, s ktorým je teraz spolu v realizačnom tíme 1. FC Košice. Hodno pripomenúť, že Košičania sa medzi elitu už nevrátili ako VSS, ale s názvom ZŤS, ktoré od 5. kola viedol trnavský tréner Novák a káder hráčov tvorili: Žiak, Baranec Lipnický, Ferančík, Š. Jutka, Norocký, V. Chovanec, Hodoško, Nemčický, Grik, Benko, Tamáš, Juhász, Štafura, Hoholko, Kuchár, Babčan, Galis, Andrejko a J. Gajdoš ml. Až po druhý zostup v ročníku 1980/81 patril vždy medzi kľúčových kanonierov, naposledy v drese strojárov dal v I. lige deväť gólov. Počas kariéry sa v roku 1980 tešil z víťazstva v Slovenskom pohári, v ktorom po prehre v Žiline 2:4, strojári rozdrvili súpera spod Dubňa v Košiciach 5:0. Žiaľ, vo finále Československého pohára o niekoľko dni neskôr 8. mája na pražskú Spartu nestačili a podľahli jej vo finále na bratislavskom Tehelnom poli 0:2, keď v stredovej formácii rudých bol na trávniku režisérom hry bývalý Košičan Pollák. Útočník Andrejko zostal strojárom verný aj po druhom zostupe. Každý rok bol ich najlepším strelcom, ale ani jeho góly k túžobnému návratu do elitnej spoločnosti nepomohli. Na prvoligovom trávniku sa však predsa len, aj keď iba na krátko, objavil. Súťažný ročník 1984/85 začal v ZŤS, v trinástich zápasoch dal osem gólov a dostal ponuku zo susednej Lokomotívy. Na jar sa objavil v Čermeli, dal dva góly, v ďalšom ročníku v ligovom drese Loky sedem, ale ani tie jej nepomohli k vytúženej záchrane.

Po skončení bohatej hráčskej kariéry sa s futbalom rozlúčil len čiastočne. Presedlal na trénerskú loď, na ktorej chcel vyskúšať svoje vedomosti z aktívnej činnosti a využiť množstvo cenných poznatkov, ktoré získal od svojich trénerov. V novej role vyskúšal niekoľko pôsobísk. Nejaký čas trénoval rezervu 1. FC Košice v III. lige, pracoval aj v ligovej Lokomotíve Košice, v Dubnici a v ďalších kluboch. Výrazne však upútal v spolupráci s Dušanom Radolským, keď v roku 2000 sa prebojovali do finálovej časti ME "21"a vybojovali Slovensku postup na letné olympijské hry 2000 v Sydney. Škoda len, že tréneri, ktorí takýto úspech s reprezentantmi dosiahli, nemali prakticky možnosť nominovať hráčov podľa svojich predstáv, čo bolo na škodu celého nášho futbalu. Od leta pracuje Andrejko v 1. FC Košice v role asistenta spolu s trénerom a bývalým spoluhráčom Andrejom Daňkom. Po sľubnom rozbehu majú starosti zaiste dosť, ale dnes je predsa len trochu iný deň. Predovšetkým čas na zaželanie zdravia a splnenia ďalších veľkých predsavzatí. Náš oslávenec, ktorý na tento vek výzorom vonkoncom nevyzerá, by bol určite rád, keby hráči mu v budúcnosti pripravovali čo najviac podobných chvíľ, ako v prvej časti súťaže. Veď tie divákov tešia najviac a svedomitého trénera dvojnásobne. Nuž, veľa zdravia a úspechov na neľahkej púti želá veľká rodina fanúšikov mužovi, ktorý je pomaly pupočnou šnúrou spojený s košickým futbalom.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.