Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Vyleteli ako raketa, zdolali Inter, trápili Trnavu. Tam, kde bol štadión, žijú dôchodcovia

Ivan Mriška|Publikované 15. okt 2020 o 09:15

Sedačky a lopty bývalý šéf porozdával.

MOČENOK. Na futbalovej mape bol síce len sedem rokov, postaral sa o zápis do histórie.

ŠK Eldus Močenok sa za šesť rokov prebojoval z ôsmej do druhej ligy.

„Vládol tu obrovský futbalový ošiaľ, ako jedna z mála dedín sme mali dva futbalové kluby a dva štadióny. Okrem známejšieho Eldusu fungoval aj tradičný Poľnohospodár,“ spomína Miloš Bleho, šéf súčasného klubu z Močenku.

Fenomén nadeľoval debakle

Eldus sa stal fenoménom, súťažami kráčal suverénne a súperom nadeľoval debakle.

V piatej lige Juh triumfovala obec s niečo cez štyritisíc obyvateľmi s náskokom devätnástich bodov.

O rok neskôr mal v štvrtej lige 77 bodov a druhá Baka len 55.

Tretiu ligu ovládol Močenok s desaťbodovým rozdielom pred Novým Mestom nad Váhom.

„Víťazili sme s úchvatnými náskokmi. Trénovali sme štyrikrát týždenne, káder bol vždy kvalitatívne o úroveň vyššie pred súpermi,“ spomína Radovan Paľo, ktorý s tímom stúpal súťažami od šiestej po druhú ligu.

„Najskôr hrávali v oboch kluboch len hráči z obce. Posedeli si, vypili. Keď však Eldus postupoval, musel sa posilniť. Bral najmä hráčov z Nitry. Kontakty medzi futbalistami oboch tímov upadli. Rozhodne však neboli nepriatelia, ani rivali, vychádzali spolu dobre. Len sa už toľko nestretávali,“ rozrozprával sa Bleho.

Susedia neprišli na zápas

V sezóne 2004/05 sa oba kluby Močenka ocitli v rovnakej súťaži, v štvrtej lige. Prvý zápas na pôde tradičného klubu vyhral Eldus 2:0. Odveta sa z podivných príčin nekonala.

„Vtedajší funkcionári Poľnohospodára sa zachovali šalamúnsky. Hráči na vedľajší štadión vzdialený necelý kilometer nevycestovali. Vraj sa pokazil autobus. Zrejme sa chalani báli vysokej prehry, pretože kvalita Eldusu bola nesporná,“ smeje sa po rokoch Bleho.

Dedinský klub viedli skúsení tréneri ako Tibor Meszlényi, Ján Mesároš, Róbert Jež starší či Ladislav Hudec.

„Všetko fungovalo na vysoko profesionálnej úrovni. Podmienky sme mali fantastické, preto sa chcel každý hráč v klube udržať. Napriek tomu sa každý polrok menili dve tretiny kádra,“ vysvetľuje Paľo.

(Autor: TASR)

Za Močenok si zahrali viaceré zvučné mená ako Tomáš Ďurica, bývalý futbalista Dynama Moskva, Michal Drahno, trojnásobný majster Slovenska so Žilinou, Ľubomír Bernáth zo Spartaka Trnava či Jozef Dojčan z Interu Bratislava.

„Dodnes neviem, ako som sa dokázal v tak kvalitnom tíme udržať. Možno vďaka tomu, že som drel a trénerom sa to páčilo. Pretože rozdielový hráč som nebol,“ dodal.

Majiteľ sa stal agentom

V premiérovej sezóne v druhej najvyššej súťaži (2006/2007) bol Močenok blízko k postupu do Corgoň ligy.

Pred barážou o postup medzi elitu však klub zaujal niečím iným.

Majiteľ klubu Stanislav Szabó v úlohe agenta provokatéra dostal na vyše tri roky do výkonu trestu vtedajšieho generálneho sekretára SFZ Vladimíra Wänkeho.

V obálke mu odovzdal 10-tisíc korún za urýchlenie náležitostí spojených s transferom Andreja Masaroviča z Rakúska.

Bývalý generálny sekretár SFZ Vladimír Wänke. (Autor: TASR)

Všetko zachytila kamera na gombíku Szabóovej košele.

„V slovenskom futbale vtedy vládla korupcia. Úplatky neprijímal len pán Wänke, ale aj rozhodcovia a delegáti. Kluby pravidelne uplácali arbitrov, aby vyhrali. Keď sme nič nedali, tak to aj vyzeralo. Súper kopal roh a hlavný mal už píšťalku v ústach. Každému bolo jasné, že ide nariadiť jedenástku. Taká bola doba,“ tvrdí s odstupom rokov bývalý šéf futbalu v Močenku Stanislav Szabó.

Postup nevyšiel, klub skončil

Po turbulentnom období nastúpil ŠK Eldus Močenok v baráži najlepších štyroch tímov z druhej najvyššej súťaže (v tom čase s názvom 1. slovenská futbalová liga) a najslabších štyroch z Corgoň ligy.

S osemnástimi bodmi obsadil šieste miesto, na štvrtý zachraňujúci sa Trenčín stratil tri body.

„Obrovská smola. V predposlednom kole sme za stavu 1:1 dostali gól v 93. minúte. Ak by sa to nestalo, stačilo by nám v poslednom kole zdolať Inter. Tam nastal zlomový moment,“ spomína Paľo.

Medzi elitou sa okrem Trenčína udržali Trnava, Dubnica, z kvarteta druholigistov postúpili iba Zlaté Moravce.

(Autor: ŠK Eldus)

Z Corgoň ligy vypadol Inter Bratislava a okrem Močenka nevyšiel boj o postup ani Rimavskej Sobote a Šali.

Močenok v baráži dvakrát zdolal Zlaté Moravce, raz Inter a Rimavskú Sobotu. Potrápil aj Trnavu (vonku 0:0, doma 1:2).

Postup síce nik nečakal, no pre ŠK Eldus to znamenalo úplný koniec. V nasledujúcom ročníku 2007/08 sa do druhej ligy neprihlásil, klub ohlásil zánik.

„Dôvodom konca sa stala aféra medzi pánmi Szabóm a Wänkem. Problémom bol aj predaj niektorých fabrík a zastavený kohútik s peniazmi, ktoré do klubu tiekli.

Veľká škoda, pretože na futbal do Močenka prichádzalo viac a viac ľudí. Tisícka bola pre Eldus bežná, na Poľnohospodár chodilo cez päťsto priaznivcov,“ prezradil Miloš Bleho.

Prekážala mu korupcia, no sám podplácal

Rozpočet klubu z Močenka sa v tých časoch pohyboval na úrovni 3,5 až 4 milióny korún ročne.

„Hráči zarábali mesačne od 15 do 25-tisíc korún. Na tú dobu to boli dobré peniaze, ale chlapci si to za svoje výkony zaslúžili. Keď som ale videl, koľko platíme rozhodcom, povedal som si dosť. Hlavným dôvodom konca však bola korupcia.

Prekážali mi rôzne špinavosti. Delegát chodil pred zápasom a ukazoval, že niekde trčí hadica, inde je zle položená trubka. Vraj o tom musí informovať. Ibaže by sme zaplatili. A nám nič iné neostávalo. Keby sme nezaplatili jemu, zaplatíme zväzu. A možno ešte viac,“ hovorí s odstupom rokov svojrázny mecenáš futbalu v Močenku.

Bývalý majiteľ ŠK Eldus Stanislav Szabó. (Autor: TASR)

Futbal v dedine pri Šali žil roky z podpory veľkých firiem, ktoré riadil práve bývalý podnikateľ.

„Po rokoch mi je smutno, že sa to tak skončilo. Mám však krásne spomienky. Na šesť postupov v rade. Na futbal som nezanevrel. Bol som na zápasoch v Manchestri, Miláne, Madride či Liverpoole.

Keď som len fanúšik, nemusím sa zožierať. Sedačky zo štadióna, lopty a pomôcky som rozdal okolitým klubom a na mieste sme postavili domov pre seniorov,“ povedal Szabó, v súčasnosti už dôchodca, ktorý vo voľnom čase vedie penzión.

Dnes je na mieste štadióna domov pre dôchodcov. (Autor: Penzión Orlík)

Futbal v Močenku žije aj ďalej

Menej známy Poľnohospodár bol po roku 2007 zas jediným klubom v Močenku. Neskôr sa transformoval na FK Močenok a aktuálne pôsobí v šiestej lige ObFZ Nitra.

Po nekompletnej jesennej časti je klub zo šalianskeho okresu s dvanástimi bodmi na jedenástom mieste tabuľky.

Kapitánom súčasného FK Močenok je práve 45-ročný Radovan Paľo, ktorý sa v minulosti stal osobnosťou Eldusu.

Radovan Paľo. (Autor: archív hráča)

„Bavím sa a teším sa z futbalu. Som rád, že stále dokážem s mladými držať krok. Ak mi pán Boh dá zdravie, nejaký ten rôčik ešte potiahnem. Mám veľkú podporu od manželky, dvoch dcér a syna, čo si vážim,“ dodal.

V Močenku majú okrem mužského tímu aj mládežnícke družstvá.

„Deti sú našim prísľubom do budúcna. Aktuálne sa o postup do kraja uchádza dorast, máme aj talenty v žiakoch. Verím, že časom budú o špicu hrať aj muži. A možno tu uvidíme podobné zápasy ako v minulosti,“ zaprial si prezident klubu Miloš Bleho.

Futbalnet prináša príbehy zaniknutých futbalových klubov. Poznáte aj vy nejaké?

Svoje tipy a postrehy posielajte na futbalnet@sportnet.sk alebo na 0949014788 (WhatsApp, Viber)

Aj vy tvoríte obsah futbalnetu. Ďakujeme!
Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.