Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Výkop aténskych hier bude dnes patriť futbalistkám

Sportnet|11. aug 2004 o 00:00

BRATISLAVA - Olympijské súťaže sa začnú v predstihu dnes ôsmimi stretnutiami v najpopulárnejšej hre sveta. Dámy majú prednosť. Prvá športovkyňa, ktorá sa na OH dotkne lopty, bude dnes o 17.00 nášho času (v Grécku 18.00) vo Volose, Patrase, Irákliu a ...

Vitajte v pekle, znie obľúbený privítací pozdrav tých, ktorí dorazili do Atén. Japonské turistky zachytáva fotografia so slnečníkmi pri olympijskom logu neďaleko aténskeho olympijského komplexu. Teploty, ktoré dosahujú až 40 stupňov Celzia, nútia návštevníkov hľadať vlastné cesty boja s horúčavou. FOTO - TASR/EPA

BRATISLAVA - Olympijské súťaže sa začnú v predstihu dnes ôsmimi stretnutiami v najpopulárnejšej hre sveta. Dámy majú prednosť. Prvá športovkyňa, ktorá sa na OH dotkne lopty, bude dnes o 17.00 nášho času (v Grécku 18.00) vo Volose, Patrase, Irákliu a Solúne futbalistka. Súčasne sa začnú štyri stretnutia: Švédsko - Japonsko, Nemecko - Čína, Grécko - USA, Brazília - Austrália (17.00).

Z Brazílie iba futbalistky

Na turnaj sa neprebojovali obhajkyne prvenstva Nórky. Do okruhu favoritiek. Obhajkyne olympijského zlata zo Sydney z Nórska sa na olympiádu nekvalifikovali, cesta k prvenstvu sa tak otvára Američankám, Nemkám, Číňankám a Brazílčankám.

Krutý paradox je, že najfutbalovejšia krajina sveta Brazília má zastúpenie iba v turnaji žien. Hráči z krajiny päťnásobných majstrov sveta sa do Grécka nekvalifikovali!

Grécky ošiaľ pokračuje

Futbal je jediný šport, ktorý pokryje celú usporiadateľskú krajinu. Skupina sa hrá v najsevernejšom gréckom veľkomeste, v prístavnom Solúne, i v krétskej metropole Irákliu.

Grécky ošiaľ zo zisku titulu majstrov Európy neopadol, hoci v zostave majú jediného hráča Rehhagelového výberu z Portugalska Papadopulosa. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) si stále tvrdo bráni svoju svetovo šampionátovú prioritu. Na OH štartujú výbery do 23 rokov s možnosťou posilnenia o troch starších hráčov.

Grécky tréner Apostolakis hýri optimizmom. "Chceme, aby sa ľudia cítili ako na začiatku leta, keď sme vyhrali európsky titul. Tento tím je síce mladý, ale je to základ budúcej reprezentácie," povedal.

Tevéz a možno i Saviola

Olympijský turnaj nebude žiadna "béčková" záležitosť. Napríklad Argentína odohrala juhoamerický šampionát Copa Libertadores s takmer totožným tímom, ktorý nastúpi v patraskej skupine.

Mužstvo trénera Bielsu prehralo na prestížnom turnaji až vo finále na pokutové kopy s Brazíliou. Tím na OH povedie sám Bielsa a v zostave bude napríklad objav šampionátu - ostrostrelec Tevéz. Nie je vylúčená účasť slávneho hráča FC Barcelona Saviolu. Argentína je zrejme favoritom číslo jeden.

Obhajcovia chýbajú

Aj v turnaji mužov bude chýbať obhajca zo Sydney. Kamerun sa neprebojoval z africkej kvalifikácie. Chýbajú aj víťazi z Barcelony Španieli i zlatí Nigérijčania z Atlanty.

Účasť si vybojoval Irak, ktorý sa dokonca netají ambíciou získať bronz. V jeho zostave je najmladší hráč turnaja, 17-ročný Attíja.

Najstarším futbalistom bude 33-ročný paraguajský pilier obrany Interu Miláno Gamarra. V tíme Portugalska nastúpi tvorivý hráč Manchestru United Cristian Ronaldo.

Tréner slávneho tímu z Old Traffordu sir Alex Ferguson sa nestačil čudovať, keď mu mladý Portugalčan i Argentínčan Heinze oznámili, že idú na olympiádu. Všetka česť, rešpektoval ich rozhodnutie.

PETER FUKATSCH

Súvisiace články