Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Vykážu formalizmus z trávnikov

Sportnet|Publikované 8. dec 2006 o 23:00

Košice V poslednom čase sme neraz zaznamenali, že žiacke alebo dorastenecké stretnutia, ale ojedinelé aj majstrovské zápasy dospelých sa končili

predčasne pre to, že počet hráčov na ihrisku klesol pod hranicu sedem. Pravda, už samotný zápis o stretnutí prezrádzal, že družstvo pri nástupe na ihrisko otváralo zápas aj bez dvoch-troch hráčov základnej zostavy. Pochopiteľne, pri značnom oslabení začal súper jeho siete rýchlo napínať. A čuduj sa svete, išlo zvyčajne len o hosťujúci kolektív, ktorého jedinou snahou bolo na stretnutie pricestovať, aby vzdialil hrozbu troch absencii, lebo tá by znamenala vyradenie zo súťaže. Iste je to dobre premyslená hra, ktorá však s pozdvihnutím mládežníckeho futbalu nemá nič spoločné.

Predseda komisie mládeže Východoslovenského futbalového zväzu Dušan Pollák povedal na aktíve predsedov, sekretárov, funkcionárov mládežníckych a trénersko-metodických komisii 13 Oblastných futbalových zväzov, že mlaď potrebuje v prvom rade hrať, zvyšovať svoje majstrovstvo a nie formálne figurovať v tabuľke. Všetko nasvedčuje tomu, že od ročníka 2007/2008 družstvo, ktoré nedokončí zápas pre pokles hráčov pod sedem, sa nebude zelenať. ŠTK okrem prehry, prípadne kontumácie, bude považovať takýto duel aj ako neúčasť na stretnutí so všetkými následkami. Ide teda o to, aby kluby viac a fundovanejšie venovali pozornosť nastupujúcej generácii a svojich seniorov nedostali mimo hru. Nie je totiž tajomstvom, že podmienkou účasti v tej ktorej súťaži je i počet mládežníckych družstiev, a kto ju nesplní, nedostane súhlas seniorského celku hrať medzi dospelými. Predsa aj v masovom futbale treba plniť základné kritéria a zaviesť poriadok. Reč bola aj o budúcej štruktúre súťaži najmenších, pričom všetci privítali myšlienku začať organizovať v hale i vonku turnaje výberov ObFZ. Predseda trénersko-metodickej komisie VsFZ Juraj Mihalčín hovoril o potrebe vyškoliť trénerov s Licenciou C pre najvyššie súťaže v oblastných zväzoch, aby sa aj na masovej či amatérskej scéne živelnosť dostala na vedľajšiu koľaj. Po jednoznačnej zhode od ročníka 2007/2008 mužstva na spomínanej úrovni budú musieť mať trénera aspoň s takouto licenciou. Úroveň aktívu vysoko vyzdvihol predseda VsFZ Jozef Kriš, pretože to nebolo len sedenie pre sedenie, ale konštruktívna a inšpirujúca debata, akú sme pri futbalových akciách na východe nezaznamenali vari za posledné tri roky. Funkcionári ObFZ nastúpili teda tiež na spoločnú loď a verme, že rozhýbu klubový život tak, aby postupne i v najnižších článkoch bolo viac radosti z futbalu. Príklady z minulosti totiž prezrádzajú, že aj tu možno objaviť zabudnuté talenty. Takým bol trebárs Suško, ktorý nehral za žiadny mládežnícky výber a prišiel z malého klubu rovno do ligového Tatrana Prešov, či Juraško, ktorý sa stal dokonca čs. reprezentantom a spolu s ďalšími nádejami inšpirovali zapálených funkcionárov k zvýšenej aktivite. Napokon, práve z takýchto chlapcov možno vytĺcť finančný kapitál a mať z nich radosť na veľkej scéne. A o to vlastne ide, aby sa nám práve podobní futbalisti nestratili.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.