Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Vyháňanie cukru vrcholí, nikomu sa nechce rapídne zhadzovať, hoci v záujme triumfu je i to potrebné

Sportnet|Publikované 22. sep 2002 o 22:00

Košice - Nástup jesene predznamenáva vrcholiace úsilie slovenských reprezentantov v kulturistike, ktorí siahajú po miestenke znamenajúcej účasť na

majstrovstvách sveta. V októbri budú Trnava a potom Poprad dejiskom tradičných kvalifikačných pretekov mužov, na ktorých odborníci určia nomináciu na MS v Egypte koncom októbra. Prvá súťaž bude z hľadiska ambícií rozhodujúcejšia. Ženy (kulturistky a fitnesky) sa predstavia na svetovom šampionáte v Brne začiatkom budúceho mesiaca. Adeptky podstúpia nominačné zápolenia už v septembri v Šuranoch a Martine (fitnesky), kulturistky sa pravdepodobne prezentujú na próbe v Ružomberku. Juniori majú svoje MSJ v Španielsku, hoci pôvodne mali byť v Rio de Janeiro.

Reprezentačné kolektívy majú na starosti Košičan Milan Čížek (na snímke vpravo so svojím klubovým zverencom Igorom Kočišom), ktorý vedie mužov spolu s Ľubom Hečkom. Fitnesky má pod palcom Ľuboš Matejička, kulturistky diriguje Drahomír Krásnohorský. Najväčšia pozornosť sa upiera na kulturistov. Pred dvoma týždňami bol kontrolný zraz kandidátov v Poprade, na ktorom sa zúčastnili tí, ktorí prichádzajú do úvahy: Hlinka (Stará Ľubovňa do 65 kg), Krištof (Prešov - do 65 kg), Kočiš (Pro Body Košice do 70-75 kg), Mozoláni (Žilina do 75-80 kg), Vrábel (Dubnica do 80 kg), Havlík (Trenčín do 90 kg). "Spomedzi týchto borcov určíme tých, čo pocestujú do Egypta. Rozhodne nemáme nikoho v najťažšej kategórii a môžbyť vypadne i sedemdesiatka. Pravdaže, ak sa na pretekoch objaví niekto vo výnimočnej forme, poletí aj on. Teoreticky je všetko možné, do úvahy prichádzajú Ondriš alebo Zandt, teda chlapci, ktorí boli na "Európe", ale neboli ešte rozhodnutí, či sa vrhnú aj na prípravu pred šampionátom. Do Afriky môže cestovať šesť slovenských zástupcov a máme nateraz rezervovaných presne poltucet leteniek bez mena," uviedol M. Čížek.

Prezradil, že na kontrolnom zraze bolo nutné zverencov trochu popohnať, lebo forma u niektorých nebola ešte optimálna. "Hovorili sme o výžive, diéte, aby sa priškrtili sacharidy. Borci sú v stopercentnej diéte, idú na doraz a treba, aby v tréningu preferovali tvrdé supersérie. Niektorí chlapci začali skôr diétovať a boli v lepšej forme , napríklad Havlík a Kočiš. Verím, že Ďuro Vrábel sa dostane tiež do pohody, jeho svaly si formu pamätajú. Potrebuje preto kratší koniec na fazónu." Tento známy odborník, priekopník hlavne v oblasti výživy športovcov, je v dennom kontakte s Kočišom a Havlíkom. S Mozolánim sa stretáva raz za dva týždne a sleduje aj rast Vrábela, ktorý je skúseným kulturistom. " Andrej Mozoláni prestúpi k nám do Pro Body, onedlho bude súťažiť za náš klub. Má predpoklady, vidím v ňom perspektívu. Je disponovaný na to, aby nosil medaily z vrcholných podujatí, nechýba mu talent." Ostatných kulturistov diriguje Ľ. Hečko a pred nominačkami má byť ešte jeden zraz našich najlepších. Titul majstra sveta z lanského roku v Mjanmarsku obhajuje Igor Kočiš. Môže štartovať v kategórii do 75 kilogramov, mal by teda ísť o kategóriu vyššie. "To sa uvidí dva dni pred pretekmi. Ak bude vážiť 73 kilogramov, tak to stiahneme na sedemdesiatku. Keď bude mať o tri kilogramy viac a jeho forma bude top, čiže zhadzovaním by ubudla iba svalová hmota, tak necháme ho súťažiť v sedemdesiatpäťke. To je i prípad Mozolániho, ktorý má na výber kategórie do 75 a 80 kilogramov. Môže sa stať, že jedna súťaž bude teda Slovákmi dupľovaná." Muky so zhadzovaním už košický pretekár pozná do dôsledku, zažil ich v Bratislave, Akite, v Mjanmarsku. "Stojí to za to, ak je výsledkom medaila, hoci chlapcom sa do toho príliš nechce, čo je pochopiteľné." Podľa M. Čížeka novú voľnú zostavu si chystajú viacerí reprezentanti Kočiš, Havlík, Mozoláni a Vrábel.

Medzi kulturistkami taký okruh na účasť na MS nie je. Okrem osvedčenej Purdjakovej z Trenčína do úvahy prichádza Bratislavčanka Grožajová a Hriňová z B. Bystrice.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.