Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Vyhadzov aj kokaínové obvinenie obarili i dovolenkárov

Sportnet|Publikované 31. dec 2004 o 00:00

Čadca - Je samozrejmé, že akonáhle sa udeje trénerské či hráčske zemetrasenie v takom futbalovom klube, akým je Sparta Praha, vyvolá to inú odozvu

než kdekoľvek inde za riekou Moravou. Hoci od odvolania lodivoda Františka Straku uplynul už nejaký čas, táto "bomba" neustále v stovežatej vybuchuje, hoci už nie s takou intenzitou. No je možné, že urobí ešte väčší rámus, pretože vzápätí po tom, ako vedenie oznámilo trénerovi, čo bol vo funkcii od marca toho roku, že končí, vyšli niektoré médiá s informáciou, že vyhadzov bol dôsledkom Strakovho šnupania kokaínu. Pri tomto "pôžitku" ho vraj podľa informácie z tlače načapal samotný šéf Sparty Vlastimil Košťál. Osočeného kouča to poriadne napajedilo a je odhodlaný brániť sa všetkými možnými spôsobmi vrátane zákonných. Dokonca naznačil, že je rozhodnutý podstúpiť i test vlasov (užívanie kokaínu sa dá tak dokázať).

Vlna emócií a rozporuplných informácií zasiahla, pravdaže, všetkých v tomto prestížnom českom klube nevynímajúc hráčov. Hoci tí boli v tom čase a ešte aj sú na dovolenkách. Jedného z nich - Rastislava Michalíka (na snímke v popredí v bielom) - sme zastihli na Kysuciach. Akurát si vybavoval záležitosti spojené s budovaním svojho penziónu v lyžiarskom stredisku Oščadnica-Veľká Rača. Jeden z kvarteta slovenských legionárov u lídra českej najvyššej súťaže má zmluvu do konca ročníka a pred časom sa vyjadril, že počká do zimy, aby sa vyjadril, či v tíme mieni ešte zostať alebo sa poobzerá po inom pôsobisku. Bolo to v období, keď sedával častejšie na lavičke než bývalo uňho zvykom. "V stredu budúci týždeň štartujeme prípravu, tak sa tam ukážem a uvidím. A čo hovorím na prípadnú zmenu farieb? Keby bola dobrá ponuka, možno by som na ňu pristal, hoci zo Sparty sa ťažko odchádza. No nebránil by som sa tejto možnosti," prezradil borec, ktorý je "rudým" tri a pol roka. Ohľadom perspektívy u staronového lodivoda Jaroslava Hřebíka, ktorý sa ujal taktovky, sa rozpačito usmial. "Ťažko povedať. Síce som pod jeho vedením už hral, no nikto vám nedá nič zadarmo. Určite som vtedy nastupoval častejšie než za Straku, no nikdy som nemal problémy so žiadnym trénerom. Či už išlo o Kotrbu, Lavičku, Jarabinského, Hřebíka či Straku."

Rasťo uviedol, že dosiaľ nikto nepožiadal futbalistov o nejakú proklamatívnu podporu Straku. "Nazdávam sa, že ide o vymyslenú záležitosť. Neviem, či to niekto urobil zámerne s úmyslom očierniť tohto chlapa alebo čo..." A čo keď hráčov sudca alebo vyšetrovateľ predvolá poskytnúť svedeckú výpoveď? "Nemyslím si to, my s tým predsa nemáme nič spoločné!"

Pre hráčov bolo zoťatie hlavy bývalého kormidelníka šokom. Jasná pozícia na čele tabuľky nenasvedčovala tomu, že by sa mal ocitnúť na pranieri. Lenže zástupcovia manažmentu Sparty proklamovali, že pri rozhodovaní, či urobiť rez teraz alebo po skončení ročníka, sa priklonili radšej k okamžitému riešeniu. Proste Hřebík sa zdá byť asi vhodnejší adept pri presadzovaní stratégie šéfov klubu. No aj zainteresovaní tvrdia, že presný dôvod zostáva utajený a každý ako keby kľučkoval vo chvíli, keď ho má predostrieť. "Zostali sme ako obarení, nikomu z hráčov sa to ani neprisnilo. S niektorými chlapcami som telefonoval, boli z toho paf. Určite sa ale k tejto téme dostaneme po návrate do Prahy. Ešte dobre, že nebeží súťaž, lebo by to naštrbilo atmosféru, pohodu. " Slovenský reprezentant pri porovnávaní Straku a Hrebíka nenašiel mnoho odlišností. "Obaja sú impulzívni. Odvolaný tréner kládol dôraz na pumpovanie sparťanského srdca a burcovanie motivácie. No aj jeho nástupca má v talóne svoje špeciality." Pravdepodobne stoličku spod Straku odkoplo účinkovanie v Lige majstrov. Pri tejto príležitosti Michalík vytiahol najemotívnejšiu spomienku na ťaženie v LM pod vedením Hřebíka. "Bol to domáci súboj s Realom Madrid, ktorý sme hladko vyhrali a celý štadión bol na nohách, vo vytržení." Inak, práve v tomto meraní síl mal náš stredopoliar žalúdočné problémy a v priebehu súboja musel utekať na toaletu. "No nie kvôli tomu mi tento večer utkvel v pamäti."

Hřebík vstupuje teda druhý raz do rovnakej rieky a už to nemožno brať ako výnimočnosť. Určite má prispieť k tomu, aby Sparte neunikli veľké peniaze plynúce z Ligy majstrov, veď majster postupuje priamo do základnej skupiny. Tí, čo ho poznajú, tvrdia, že ich asi príliš neprekvapí. Avšak už prvý jeho ťah a to, že mužstvu skrátil dovolenku o tri dni, naznačuje ráznosť vykročenia.

Súvisiace články