Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Vygumoval aj svetové eso a ľutuje, že si Elitserien nevšimol už skôr

Sportnet|Publikované 12. nov 2004 o 00:00

Bratislava - Prvá myšlienka, ktorú vyslovil, bola možno nečakaná, ale zodpovedala jeho aktuálnym pocitom. "Aj trochu ľutujem, že som sa neocitol skôr

vo Švédsku." Jaroslav Obšut (na snímke vpravo) je totiž skutočnou osobnosťou Elitserien v drese Luley. Bývalý hráč Prešova, ktorý odišiel do zámoria pred desiatimi rokmi, sa totiž natrvalo nedokázal usadiť v NHL. Pár zápasov si pripísal iba v Colorade i v St. Louis, no vlani sa nedostal na súpisku Vancouveru. Hoci mu chýbalo k štartu niekedy iba málo, predsa bol odsúdený na to, aby si vyskúšal len zápolenia na farme v Manitobe v AHL. Tam síce žiaril, ale málo platné, "enháelka" ho akosi nechcela. Takže lock out mu celkom prišiel aj vhod, hoci už predtým bol rozhodnutý opustiť Ameriku i Kanadu a rozhodol sa pre návrat do Európy. A v Škandinávii to rozbalil. "Tunajší štýl mi vyhovuje, som naozaj spokojný. Súťaž je kvalitná, pohybuje sa tu množstvo skvelých hráčov. Každý tím má na súpiske jednotlivcov z NHL, pričom prím má MoDo."

Práve na tohto súpera má Jaro najlepšie spomienky. Na jeho ľade totiž Lulea vyhrala, východniar dal gól a mal tri asistencie. Pritom v drese domácich sa predstavil hokejista svetového formátu - Peter Forsberg, ktorého svojou údernosťou dokonca zatienil. "Je to naozaj pán hokejista, možno najlepší na planéte. Treba naňho stále dávať pozor, no ustrážili sme ho." Celkove Elitserien sa vyznačuje zvratmi. Lulea trebárs pokorila MoDo, no neporadila si zase s Morou. Podobných príkladov by sa našlo aj viac.

Slovenský reprezentant je produktívny, dal šesť gólov a má osem asistencií. V klube je druhý najlepší a rovnaká priečka mu patrí i medzi obrancami v lige. "Nečakal som, že sa tak presadím, no stále chcem byť najlepší." Lulea má vyšperkovaný káder a tomu zodpovedá aj postavenie, ktoré by však mohlo byť i lepšie nebyť zbytočných zakolísaní. I preto prestávka príde azda vhod, lebo kľúčoví borci sa zranili alebo boli chorí. V silnej konkurencii sa Obšut presadzuje, na ľade je v každom zápase 25-30 minút. Nechýba v presilovkách ani pri oslabeniach, nastupuje v prvej päťke s viacerými spoluhráčmi, čo majú i skúsenosti z NHL. "Nehrá sa tu tak na telo ako v Amerike, je trošku viac času na rozohrávku. Takže mám sekundu-dve k dobru a to mi sedí." Aj ďalší naši legionári, ktorých naposledy doplnil Chára, sa zviditeľňujú. "Marcel Hossa a Rasťo Pavlikovský sú vo forme, darí sa i Robovi Dömemu." Lulea žije hokejom, štadión je stále vypredaný - 6000 ľudí. "Tvoríme dobrú partiu a máme aj výraznú oporu v publiku."

Po Svetovom pohári, na ktorom sa tento urastený obranca predstavil (rovnako hral aj na ZOH v Salt Lake City, akurát mu chýba štart na svetovom šampionáte, čo sa mu možno splní v tejto sezóne, ak nepoľaví vo výkonnosti) aj on potreboval najprv stráviť sklamanie, ale postupne sa mu za národiakom i cnelo. Keď ho oslovil tréner František Hossa, nezaváhal ani na okamih. "Bez rozmýšľania som povedal, že pôjdem do toho. Na Nemeckom pohári som ešte nehral, tak sa teším," komentoval svoju nomináciu jeden z asistentov kapitána Ľuboša Bartečka. "Toto je tiež rola, ktorú som ešte nezastával."

Chystá sa na rolu otca

Niektorí Slováci, čo pôsobili mimo centier na severe Európy, neraz šomrali na nedostatok príležitostí na iné než hokejové vyžitie sa. Doslova život v malých mestečkách nazvali nudou, k čomu prispieva aj skoré stmievanie sa. Obšut sa ale nesťažuje. Vo voľnom čase sa venuje manželke Sone, rozmaznáva ju, obskakuje o to viac, lebo onedlho mu povije ratolesť. "Je v ôsmom mesiaci, na dvanásteho januára je naplánovaný termín pôrodu. Vieme, že to bude chlapček, vybrali sme mu už aj meno Kristián. Bude to naše prvé dieťatko. Veľmi sa tešíme," prezradil náš bek, ktorý aj napriek istej dávke nervozity nemienil sa ospravedlniť z reprezentačných povinností. "Máme tam známych a ľudí, ktorí vedia, čo majú urobiť, aj keby k niečomu predčasne prišlo. Veď budem aj tak iba pár dní preč a to rýchle zbehne."

Súvisiace články