Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Vydarená príprava "17-ky" v Chorvátsku, Olejár sa po 20 rokoch stretol so Zlatkom Vujovičom

Sportnet|1. mar 2004 o 00:00

Košice - Slovenská futbalová reprezentácia do 17 rokov sa v uplynulých dňoch pripravovala v chorvátskom Poreči, kde absolvovala na dobrých terénoch

výcvikový tábor. Sedemnástkári dolaďovali formu na 2. kolo kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať o mesiac (25.-30. marca) v Nemecku, v okolí Stuttgartu.

"Vzhľadom na to, že u nás sú nevhodné hracie plochy, tak sa predstaviteľom nášho mládežníckeho futbalu podarilo presadiť prípravný tábor v Chorvátsku, kde sme našli kvalitné ihriská, ktorá u nás máme možnosť využívať niekedy koncom apríla. Už len tréningy na takýchto terénoch a dva prípravné zápasy boli pre chlapcov veľkým prínosom," povedal asistent trénera slovenskej reprezentácie "17" Jaroslav Olejár. Slováci sa stretli v oboch prípadoch so svojimi rovesníkmi. Najprv zdolali NK Rijeka 3:1 (1:1) po góloch Ďubeka, Nemčeka (11 m) a Horvátha. V druhom zápase si poradili aj s NK Pula 1:0 (1:0) po góle Bajzu. V 20-člennom výbere boli štyria hráči z nášho regiónu - stredopoliar Martin Mikulanin, pravý obranca Mikuláš Tóth (obaja 1. FC Košice), brankár Lukáš Chovan a stopér Lukáš Horváth (obaja Tatran Prešov). Mladých Slovákov najbližšie čakajú dva prípravné zápasy s Poľskom - najprv v Žiline a odveta na druhej strane hranice. Po nich sa výber zúži na 18 členov. Naša sedemnástka postúpila z 1. kola kvalifikácie, keď na východnom Slovensku skončila v skupine s Faerskými ostrovmi, Lotyšskom a Gréckom druhá. V Nemecku ich hneď na úvod čaká domáca reprezantácia, potom Dánsko a nakoniec Ukrajina. Z tejto skupiny postupuje na májové ME "17" do Francúzska už len víťaz. Aké sú naše šance? "Mali sme dočinenia s Ukrajincami, keď sme vlani v lete vo finále v Kyjeve s nimi prehrali 0:1. Bolo však cítiť, že hrajú na domácej pôde. Dvakrát sme sa s Ukrajinou stretli aj u nás, keď sme ich v Sečovciach a v Trebišove porazili 1:0 a 2:1. Dánov sme mali možnosť vidieť v Poľsku na Sirenka Cupe. Priamy kontakt sme však s nimi nemali. Ich spôsob hry sme videli na kazetách. Kým my sme v Poľsku vyhrali tento turnaj, Dáni skončili na 5. mieste. Týmto faktom sa však nechceme uspokojiť, lebo to bolo aj o šťastí. Je to však súper, s ktorým sa tiež dá hrať vyrovnaná partia. Najtvrdším orieškom by malo byť Nemecko, ktoré bude chcieť využiť výhodu domáceho prostredia," vysvetlil J. Olejár.

Pobyt v Chorvátsku však Olejárovi poslúžil i na prekvapujúce oprášenie spomienok. Veď o necelý mesiac ubehne presne 20 rokov od chvíle, keď Sparta prišla o postup medzi najlepšie štyri celky v Pohári UEFA po prehre 0:2 v Splite s Hajdukom. V pamätnom zápase dostala rozhodujúci gól v 119. minúte predĺženia, keď priamy kop Sliškoviča z nemožného uhla skončil na prekvapenie všetkých v sieti. Olejárovi, ktorý vtedy hájil bránu Sparty ostali len oči pre plač. "Na spoločnej večeri sme sedeli s domácimi funkcionármi mládežníckeho futbalu a zaspomínali sme 20 rokov dozadu, že som mal dočinenia s vtedajším juhoslovanským futbalom. Keď som začal menovať futbalistov, ktorí vtedy figurovali v zostave Hajduku, hneď zareagovali: ´Zlatko Vujovič je tu! Na hoteli. Postaráme sa, aby ste sa stretli.´ Stihli sme to tesne pred odchodom. Aj mi bolo ľúto, že nik nemal po ruke fotoaparát, aby nás zväčnil. Po 20 rokoch sme sa porozprávali. Povedal mi, že robí v Hajduku Split na úrovni mládežníckeho futbalu. Zaspomínali sme aj na jeho úspešnú partiu. Zlatko po úspešnom ťažení s Hajdukom prestúpil do Francúzska, kde žiaril. Bol zvedavý, ako som ja pokračoval, keď som bol poznamenaný takýmto gólom. Išlo skôr o takú diplomatickú a zdvorilostnú debatu. Pýtal som sa aj na Sliškoviča, ktorý je vraj tiež mládežníckym trénerom." Zlatko Vujovič patril medzi najväčšie hviezdy bývalej Juhoslávie. Skvelé výkony v Hajduku ho katapultovali do Francúzska, kde najviac zažiaril. Postupne si zahral v AS Cannes, Girondins Bordeaux, Paríž St. Germain a Sochaux. Inak, Chorváti si na tento duel veľmi dobre pamätajú a spomínajú naňho. "Dokonca tam bol jeden činovník, ktorý nám hovoril celú chronológiu Hajduku Split a dokonca povedal, že akýsi návod funkčnosť bral od Sparty Praha! Bolo o čom rozprávať. Spartu brali ako svoj vzor. Mali o nej prehľad. Svojho času mali podobné logá i trikolóru. Vedeli, že Sparta slávila storočnicu. Klubové vzťahy boli nadštandardné. Pochopiteľne, padla reč aj o inkriminovanom góle. Hovorili, že sami zostali prekvapení, či lopta je v bráne alebo nie, či sa majú objímať a tešiť, alebo nie," usmial sa J. Olejár.

Súvisiace články