Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Východný blok drží v Leksande pokope

Sportnet|Publikované 6. nov 2005 o 23:00

Košice/Leksand - V najvyššej hokejovej súťaži vo Švédsku odohrali zatiaľ osemnásť kôl. V elitserien kraľuje Frölunda a HV 71. Na poslednom mieste je

Leksand IF. Nováčik ligy vyhral zatiaľ len dve stretnutia! S deviatimi bodmi, keďže ešte dosiahol tri remízy stráca na predposlednú Moru IK šesť bodov. Aj Košičana Jiřího Biceka pri pohľade na tabuľku súťaže oblieva studený pot. V lete sa upísal Leksandu, no až taký mizerný vstup do elitserien nečakal. Na sever odchádzal s tým, že jeho nový klub nečaká žiadna prechádzka ružovým sadom, no s konkurenciou sa popasuje dôstojne. No nevyzerá to tak...

"O tom do akého mužstva idem som nevedel prakticky nič. Nepoznal som hráčov, netušil na čo si budeme môcť trúfať. V príprave nám to celkom išlo, vyhrávali sme, ale ja som chlapcom v kabíne vravel, že súťaž je niečo iné. A žiaľ, nemýlil som sa. Ukazuje sa ako veľmi postrádame skúsenosti Polovica tímu doteraz elitserien nehrala. Prehrávame stretnutia, ktoré by sme mohli vyhrať. Máme dobré dve tretiny a v tretej dostaneme hlúpe góly a prichádzame ak o veľa bodov," povzdychol si krídelník, ktorý uplynulú sezónu obliekal dres HC Košice a patril medzi opory tímu.

V sobotu sa Leksand dočkal. Brynäs zdolal 4:1 a diváci podľa Jirka odchádzali po čase zo stretnutia veľmi spokojní. "Aj tentoraz sme v zápase prehrávali. To je naša nočná mora, lebo takmer vždy sa vedenia ujme súper a potom je to ťažké. Už v prvej tretine sa nám podarilo vyrovnať. Konečne sme dávali góly v presilovkách. Dva zo štyroch idú na vrub súperovho brankára, ale tak to už chodí."

Na zisku troch bodov sa podieľal dôležitým gólom. Vyrovnával na 1:1.

"Nebol to šťastný gól, ja také nedávam. Brankár mal zakrytý výhľad, bolo tam viac hráčov. Tak som to vystrelil a padlo to. Dosť nám ten gól pomohol, lebo pred prestávkou nabudil atmosféru v našom tíme," komentoval svoj piaty presný zásah v drese Leksandu. Okrem neho má na konte aj tri asistencie.

Odchovanec košického hokeja nie je jediným legionárom v mužstve. Okrem neho je tam Rus, Fín, Američan, ale najmä početná enkláva Čechov. Jan Srdínko, Jan Nemeček, Ladislav Benýšek, Patrik Hucko a Tomáš Duba. V tejto partii sa cíti dobre, ale niečo tomu predsa chýba. "Komunita drží spolu. S chlapcami z Česka trávim viac času ako s domácimi. Na večere, ak nie sú spoločné, zájdeme spolu a s nami aj jeden Rus. Darmo, bývalý východný blok drží pokope. No aj tréningy, zápasy, večere, všetko by bolo iné, keby sme mali na konte viac bodov. Atmosféra by bola iná, tým som si istý."

Švédsko uprednostnil pred NHL, pred mesiacmi nechcel čakať, či sa za oceánom bude hrať. Útočník, ktorý obliekal dres New Jersey Devils si povedal, že sa nemusí za každú cenu tlačiť do zámorskej profiligy. A už vôbec ho nelákala farma.

"Neľutujem svoje rozhodnutie. Ponúkli mi dobrú zmluvu a hrám v kvalitnej lige. To, že sa nám vodí tak ako sa vodí, je druhá vec. Ale môžete prísť do na prvý pohľad dobrého celku a aj tam sa môžete trápiť. Takže, na toto sa pozerám triezvo a pôsobenie v Leksande beriem ako dobrú skúsenosť. Lebo všetko má svoje plusy aj mínusy. A chcem veriť tomu, že sa z toho dostaneme. Stačí, aby sme začali dávať trochu viac gólov, veď mnohé stretnutia sme prehrali najtesnejším rozdielom."

Leksand bodoval naplno len dvakrát. V dvanástom kole zdolal doma MoDo 3:2. Potom nasledovali dve remízy, po troch kolách keď vychádzal Bicekov tím naprázdno sa v sobotu Leksand dočkal, Brynäs porazil 4:1. Že by sa mal nováčik predsa len zmátožiť? Skóre má pochopiteľne vysoko pasívne 31:57. Streliť gól je pre tento tím často umenie, dostať ho neraz maličkosť. Aj najbližšie dve kolá bude mať výhodu domáceho prostredia, no či to pomôže...Jirko chce veriť tomu, že po reprezentačnej prestávke sa stane malý zázrak.

"Výhra pred voľnom bola balzamom na ubolené duše. Dúfam, že nám pomôže. Nestrácame nádej, lebo tie bodové odstupy nie sú nedosiahnuteľné. Po prestávke hráme dvakrat s Morou a Djargardenom. To sú naši bezprostrední konkurenti. Môžeme sa na nich aspoň dotiahnuť. To je náš cieľ," vraví víťaz Stanley Cupu z roku 2003.

Na prstoch jednej ruky zatiaľ ráta góly strelené vo Švédsku. Do čierneho premiérovo trafil v súboji s MoDo, v prvom víťaznom vystúpení Leksandu. Cení si však aj ďalšiu trefu do čierneho. Bicek skóroval v domácom vystúpení so Södertälje. V tomto stretnutí, ktoré sa aj po predĺžení skončili nerozhodne 4:4, prekonal svojho krajana a rodáka Rastislava Staňu... "Rasťo mi ten gól nepustil ako kamarát, na tom by sme sa nedohodli," zasmial sa a pokračoval. "Na Staňovu bránku sme vyslali tuším štyridsať striel. Veľa nám toho Rasťo vychytal. Vo Švédsku podáva dobré výkony, no ani jeho mužstvu sa veľmi nedarí. Majú rovnakú chorobu ako my, nevedia strieľať góly."

S krajanmi, ktorých je na severe dosť si vždy má čo povedať. "Keď hráme proti sebe, nájdeme si čas aspoň na krátku debatu. Tak som sa tu stretol so Staňom, Rasťom Pavlikovským, Bartečkom, Zálešákom, Pardavým. Ale času na to, aby sme sa navštevovali niet, každý druhý deň sa hrá zápas. Okrem toho sa tu veľa trénuje. Teda aspoň u nás. Zväčša dvojfázovo, tréningy sú dlhé," poťažkal si jeden z lídrov Leksandu a naznačil, že niekedy by hráčom nezaškodilo trochu vypnúť. Veď aj teraz, počas prestávky v súťaži dostali len jeden deň voľna.

ZAUJALO NÁS

Bojí sa lietať

Manželka Jirka Biceka Lenka už mala možnosť lepšie sa zoznámiť s Leksansom i jeho okolím. Zastihli sme ju doma v Košiciach. Vraj netuší kedy sa do Švédska vyberie opäť. "Nerada lietam hore dole. Mám strach. Z čoho? No predsa, že lietadlo spadne. Viem, sedem rokov som lietala do štátov, ale teraz mám obavy," netají Lenka, ktorá si asi doma počká na Jirkovu návštevu v decembri, ďalšia by mohla nasledovať vo februári počas olympijskej prestávky . Na Švédsko ako také nemôže povedať nič zlé. "Leksand je pokojné mestečko. Je tam viac kľudu ako v Amerike. Na druhej strane môžete mať pocit, že ste tam až príliš zašitý. Príroda je úžasná, no pre mladých ľudí je tam nuda," hovorí.

(tt)

Skvelí fanúšikovia

Nováčik elitserien hráva domáce vystúpenia v nádhernej aréne. Pani Biceková už v zámorí navštívila nejeden stánok, ale tento na ňu spravil výborný dojem. "Zrejme to bude tou atmosférou. Na prvom stretnutí bolo desať tisíc divákov. Fanúšikovia chodia stále, hoci už nie je plno. Sú trpezliví, i keď ich tím prehráva. Pravda, vždy len tesne, zväčša o gól. Preto veria, že sa karta obráti. Na hokej chodia ľudia z celého okolia. Povzbudzujú, je tam krik, no cítila som sa tam príjemne, ani som si neuvedomila a zápas sa skončil," prehodila Lenka Biceková, ktorá videla na vlastné oči šesť duelov. "Bola som aj na prvom víťaznom a Jirko dal vtedy svoj prvý gól. No ani tento výsledok mužstvo nenaštartoval, lebo potom prišli zase prehry." (tt)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.