Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Východniar na fínskom ľade mal správny inštinkt, urobil dobre, že zotrval tam, kde v minulej sezóne pôsobil

Sportnet|Publikované 29. nov 2002 o 23:00

Lappeenranta - Druhú sezónu ťahá na severe Európy slovenský hokejový legionár Ľubomír Vaic (na snímke vpravo vedno s Hurtajom po návrate z

majstrovstiev sveta v Petrohrade v roku 2000). Tento odchovanec spišskonovoveského hokeja a bývalý hráč Košíc už v minulom ročníku po tom, čo v zime odišiel zo Vsetína pre finančné nezrovnalosti v tomto českom klube, si osvojil fínsky štýl hry. Hoci je náročnejší a iný než za riekou Moravou, okamžite po uplynulej sezóne nezaváhal s podpísaním kontraktu na ďalšie obdobie. Ako keby tušil, že prebiehajúce zápolenia budú z jeho pohľadu oveľa lepšie. A také aj sú. Ľubovi sa v Lappeenrante naozaj darí, patrí medzi výrazné osobnosti nielen svojho tímu, ale i v celej fínskej lige. Nebral na vedomie skutočnosť, že SaiPa skončila naposledy na trinástom stupienku znamenajúcom chvost pelotónu medzi elitou. Inštinktívne tušil, že prídu aj lepšie časy. Pravda, na rozdiel od našich pomerov, v krajine tisícich jazier posledný celok nevypadáva.

"Urobil som dobre, že som sa nenechal odlákať od fínskeho hokeja ponukami z nemeckých klubov, prípadne iných fínskych celkov. Vedel som, do čoho idem, poznal som spoluhráčov, prostredie, trénera, funkcionárov. Preto sa mi ľahšie dýcha a herne sa mi darí," také boli prvé slová východniara, ktorého sme zastihli v autobuse počas cesty na zápas do Turku, kde jeho tím vyhral 3:2 a Ľubo zaznamenal jednu asistenciu. Ukazuje sa, že odhodlanie, s ktorým SaiPa vstúpila do bojov o body, nebolo plané. Zmeny v kádri, ako aj systematická práca lodivoda, smerujú k tomu, aby sa celok dostal do vyraďovacej časti. "Hoci figurujeme pomerne vysoko v tabuľke, predsa sa nikto neuchyľuje k prehnaným optimistickým vyhláseniam, k tomu, aby sa hovorilo o prípadnom medailovom umiestnení. Zaujíma nás hlavne play off, to je méta číslo jeden." Mimochodom, z legionárov okrem Slováka zostalo na súpiske české duo Machulda a Duba, k nim pribudol obranca Bombic, ktorý nemal najlepšiu povesť počas účinkovania v trenčianskej Dukle. Posledným do partie zahraničných hokejistov je Ukrajinec Kiprus. Kvóta piatich legionárov, ktorá je povolená pre kluby I. ligy, je tak naplnená.

SaiPa sa drží nad očakávanie, hoci Ľubo si povzdychol, že v poslednom čase prišla aj menšia kríza. "Zošmykli sme sa z druhého miesta, ale verím, že už vyhráme. V štyroch kolách sme neobstáli, preto by sa patrilo prelomiť túto sériu." Tieto slová vyriekol akurát pred vystúpením v Turku a bol dobrým prorokom. Príznačné pre tento klub je, že nevládne žiadna nervozita, ani v minulosti, keď sa tímu natoľko nedarilo, to tak nebolo. Teraz je na rade predovšetkým spokojnosť, tréner nemá dôvod na kritiku a všeobecne sa očakáva, že Lappeenranta konečne zaujme miesto vo vyraďovacích zápoleniach. "Naposledy sa to tímu podarilo tuším pred tromi rokmi." Aj Vaic pomáha výdatne k tomu, že sa kolektív drží v popredí pelotónu. V čase písania tohto materiálu nazbieral dvadsaťjeden bodov za sedem gólov a štrnásť asistencií. V uplynulom ročníku nastrieľal pre zaujímavosť sedemnásť gólov a dosiahol 22 asistencií. "Bol by som rád, keby som túto métu prekonal." Možno k oživeniu hry celku prispelo naposledy i to, že kouč rozhodil niektorých hráčov. Nášmu zástupcovi sa preto ušlo miesto v druhej formácii, predtým pravidelne nastupoval v najúdernejšej prvej lajne s Fínom Kirkunenom a Machuldom. Ešte počas premiérového ročníka Slovák bol členom druhej lajne a po odchode Machuldu do Jokeritu na hosťovanie sa jeho pozícia zmenila. "Na rozdiel od čias, keď som prišiel do Fínska, je momentálne záťaž rozložená rovnomerne na všetky päťky. Dovtedy iba jedna udávala tón v ofenzíve a ostatné sa viezli. Teraz sú tri vyrovnané trojzáprahy a aj štvrtý nie je len do počtu. Aj ja som si už osvojil niektoré špecifiká fínskeho hokeja. Sprvoti som bol niektorými vecami prekvapený, predsa len som bol naučený v Čechách na niečo iné. Už mi ale tunajší spôsob vyhovuje." Ľubo chodí pravidelne na ľad na presilovky, sporadicky aj počas oslabení. Niekoľkokrát dostal ocenenie ako hviezda zápasu, ale nemá to ani porátané, akurát sa mu dosiaľ neušla cena za fair play prístup.

V lete, ako je známe sa tento pomenší, ale šikovný útočník oženil, ale jeho manželka Radka zostala doma vzhľadom na to, že študuje medicínu. Od začiatku sezóny bol Ľubo za ňou raz doma počas štvordňovej prestávky, do konca roka by ešte mal prísť na Vianočné sviatky. Takže musí sa stále vyrovnávať so samotou v cudzej krajine. "Presťahoval som sa do nového domčeka, je trochu menší ako ten, čo som mal. Keď som tu sám, je zbytočné "rozťahovať" sa vo veľkých priestoroch. Rovnako k dispozícii som od klubu dostal Volkswagen Golf. Využívam ho na denné dochádzanie na tréningy, keď je voľno v súťaži, tak si zájdem do Helsínk. Mne nechýba žiadny ruch, behanie po obchodoch či reštauráciách, prišiel som sem hrať hlavne hokej."

Pokiaľ ide o reprezentačné ambície, východniar ich nezavrhol, nezabudol na ne. Naposledy obliekal štátny dres počas vydarených majstrovstiev sveta pred dvoma rokmi v Petrohrade. Po šampionáte vo Švédsku, kde sme boli zlatí, vyjadril ľútosť nad tým, že nemohol účinkovať v takej skvelej partii. No zdá sa, že mu zasvieti čoskoro zelená na návrat do národného tímu. Už by bolo aj načase. "Vyzerá to tak, že som sa dostal medzi kandidátov na najbližšiu medzinárodnú akciu Baltika Cup. Rozprával som sa s trénerom Františkom Hossom aj s Jánom Filcom. Ráta sa so mnou a to je dobré znamenie. Spomínaní odborníci ma kontaktovali pred niekoľkými dňami, zrejme ma však v lige v akcii neuvidia. V Helsinkách hráme trinásteho decembra a na druhý deň sa začína sústredenie reprezentantov."

Želaním vaicovcov je, aby si postavenie v lige udržali čo najdlhšie. Celkove SaiPA hrá útočnejšie, agresívnejšie, hráči sa dokážu lepšie orientovať v koncovke. "Okrem toho dávame si v obrane väčší pozor. Káder je vekovo skôr mladší. Mne sa najviac darilo v meraní síl proti Lukko Rauma, v ktorom strelil tri zásahy. Bol to môj prvý hetrik počas fínskeho angažmán. Pokiaľ ide o celkovú úroveň zápolení, je naozaj vyrovnaná, prevláda atraktívny hokejový štýl, mužstvá si držia štandard. Na mňa urobil najlepší dojem Jokerit Helsinki, to je jasný favorit súťaže. Tento celok má skvelých borcov, ktorí len párkrát okúsili trpkú príchuť prehry. Jokerit sa spolieha na famóznu defenzívu na čele s gólmanom." Ak Lappeenranta sa prebojuje medzi najlepších osem tímov, Vaic vie, že sa stane terčom ešte pozornejšieho bránenia. Urobil si meno a jeho výkony sú stále výraznejšie. "Už som si to uvedomil, že kým som hral v prvej päťke, stále viac sa na nás lepili protihráči, lebo sme najčastejšie skórovali." Kým predtým bol náš legionár najčastejšie v kontakte s odvekým kamarátom a súputníkom Stanom Jasečkom, ktorý pôsobil v Pori do odchodu do Švédska, v súčasnosti sa ich cesty rozišli. Preto sa kontaktuje s Janom Pardavým , ďalším slovenským hokejistom vo fínskej lige. "Boli sme si už aj spolu posedieť, keď sme hrali v Hämeenlinne." Nie je bez zaujímavosti, že lepšie výsledky SaiPy sa odrazili aj vo zvýšenej návštevnosti na tunajšom zimnom štadióne. "Stále chodí okolo štyritisíc divákov. Pamätám sa, že v zime po príchode nás chodilo povzbudzovať tak maximálne dvetisíc fanúšikov, vtedy vedeli, že sa nedostaneme do play off."

Nuž, Ľubomír Vaic po patáliách v Nemecku, keď mal vážne zranenie ramena, sa dostáva do formy, aká mu prislúcha. Určite sa ešte nevzdal nádeje, že sa raz znovu objaví aj v NHL, keď prvý pokus s Vancouverom mu príliš nevyšiel. Sám k tejto téme povedal, že ešte je mladý na to, aby myšlienku na zámorský pobyt úplne zavrhol. V Škandinávii si pripravuje na dosiahnutie tejto méty vhodný odrazový mostík.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.