Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Vstupenky išli na dračku, diváci ich brali aj po dvadsať, veď ich "zatiahli" futbalisti z Hanej

Sportnet|Publikované 12. nov 2002 o 23:00

Olomouc Všakovaké spôsoby vedia vyhútať tréneri aj funkcionári, len aby prebudili hráčov k lepším výkonom. Voľakedy boli i fyzické tresty,

"moderným" však pretrval taký postoj, ktorý "kradne" hráčom peniaze z peňaženiek. Vo futbalovom Olomouci sa podujali na nevšednú bizarnosť. V uplynulom 14. kole najvyššej českej futbalovej súťaže platili vstupenky divákom samotní hráči Sigmy, ktorí hostili Spartu Praha. Niežeby stáli pri pokladnici, ale pomyselná tržba za lístky (záujemcovia dostávali vstupenky zadarmo) sa rozráta na mančaft, ktorý ju zatiahne zo svojho. Takto sa chceli predstavitelia klubu na Hanej pomstiť aktérom za to, ako si počínajú medzi elitou. Aj na Slovensku táto forma pokuty vyvolala značný ohlas, ale väčšina hráčov, trénerov a funkcionárov neschvaľovala podobný precedens. Už sa stalo a nás zaujímalo, ako sa to vlastne odrazilo v klubovom dianí i medzi fanúšikmi.

"Divákov prišlo na Androv štadión síce niečo cez sedemtisíc štyristo, ale vstupenky boli vykúpené všetky. Pritom kapacita nášho štadióna je 12 119 miest na sedenie," uviedol slovenský legionár vo farbách olomouckého tímu Ľubomír Reiter (na snímke uprostred pri lopte). V zápase odohral 78. minút, potom išiel dolu. Poznamenal, že o o tomto treste sa mužstvo dozvedelo až z médií. "Nikto z predstaviteľov klubu nás neinformoval, že máme nejakú pokutu. Čo na to hovorím? Momentálne výsledky nie sú naozaj také, aby sme mohli premýšľať o prémiách. Očakávali sme preto, že nejaký trest príde, funkcionári si vybrali tento spôsob, že zaplatíme za lístky. Majú na to nárok..." Riaditeľ klubu Jiří Kubíček avizoval s hrdosťou v hlase, že už vo štvrtok, dva dni pred meraním síl, boli vstupenky rozchytané, zostala len kvóta vymedzená pre hosťujúci klub. Inak, podľa prepočtov českých novinárov za zaplnenú kapacitu tribún by mali hráči zacvakať vyše pol milióna českých korún. "Vôbec o tom neviem, aký by bol príjem zo vstupného a koľko korún to vyjde na hlavu, čo bude treba uhradiť. Škoda, že nás ale neprišli povzbudiť naozaj všetci, čo si lístky zobrali. Lenže niektorí zamestnanci na štadióne nám hovorili, že záujemcovia si vybrali aj po dvadsať lístkov, samozrejme, zámerne, aby sme viac platili. Pritom lístky hádzali do košov. Možno v tom bola závisť, zlomyseľnosť alebo zlosť z futbalu, ktorý predvádzame." Inak, do počtu vstupeniek neboli zahrnutí permanentkári. Hráči v prípade víťazstva by svoju pokutu minimalizovali, lebo určené prémie sa rovnajú približne spomínanej sume 500-tisíc.

"V tomto ročníku sa nám nedarí, hráme iba za základné platy, iba dva razy sme inkasovali odmeny za víťazstvá." Inak, duel bol vysielaný aj v priamom televíznom prenose a napriek tomu, že počasie nepraje a Sigma ide od desiatich k piatim, tribúny boli nadmieru zaplnené. Predtým klesli návštevy pod hranicu 5000, čo bol najlepší barometer výkonov. Pravdaže, kto by nevyužil takúto možnosť "vyrovnať" sa s hráčmi, preto išli vstupenky na dračku? A čo ak činovníci budú v podobnom trende pokračovať? "Nazdávam sa, že to neprichádza do úvahy, nebolo by to férové a to by už nebol futbal. Čo som v Olomouci, tak prvý raz nám takto siahli na financie. Mimochodom, v šatni sme sa o tomto kroku medzi hráčmi ani nebavili. A či to pomohlo v zvýšení motivácie, na to neviem odpovedať. " K samotnému zápasu stropkovský rodák a odchovanec Tesly poznamenal, že sparťania hrali tak ako veľké mužstvá. Nechali domácich tvoriť a pritom oniúspešne zakončovali. "Boli o niečo lepší, hoci jeden gól dosiahli po štandardnej situácii nariadenej za faul, ktorý nebol. Pritom po priamom kope sa lopta odrazila od ruky Pražana Baránka do brány. Samotný hráč priznal, že lopta sa dotkla jeho ruky. Preto zásah nemal byť uznaný, ale rozhodca si nedal povedať. Líder tak ľahko prišiel k vedeniu. A či nám aj pričinením tejto smoly niečo skrešú z výšky pokuty? To neviem, možno sa to dozvieme neskôr." Reiter naznačil, že nie je zástancom odoberania peňazí hráčom. "Futbalový život je krátky a mali by sme dostávať každú korunu, ktorú si zarobíme a zaslúžime. Ak prehráme, pravdaže, nedostaneme prémie a tým by sa to malo skončiť. Tak to beží v Európe. Na druhej strane v českom futbale je to ešte celkom prijateľné. Prvý raz vlastne takto v Olomouci pykáme. Na Slovensku som bol predtým často svedkom rôznych opatrení, sankcií, pokút a rôznych nezmyslov, ktoré nepomohli, skôr uškodili."

Slovenský reprezentant je zatiaľ na tom strelecky dosť biedne, zaznamenal iba dva góly. "Už mi aj napadli myšlienky, že odídem preč, ale uvidím, počkám do zimy a potom sa rozhodnem." Kým ešte viedol mužstvo tréner Páník, preferoval štýl, ktorý Ľubovi nevoňal. Hlavne to, že sa hralo na jedného útočníka a mužstvo za zápas takmer nevystrelilo na bránu, sa stalo predmetom kritiky divákov, ale i hráčov. Nezriedka skúsenejší zostali sedieť na lavičke, čo bola "odmena" bývalého lodivoda pre rebelantov. Minulý týždeň pred vystúpením s Českými Budějovicami prišiel ku kormidlu nový kouč Kotrba a mužstvo si od neho oveľa viac sľubuje. "Konečne sa ukázal dobrý lodivod a verím, že dá mužstvo dokopy. Žiada od nás väčší profesionalizmus, väčší poriadok v šatni, morálku. To predtým nebolo. Aj tréningy sú hernejšie a viac sa sústreďujeme na streľbu. Za Pánikovej éry sme tri razy do týždňa pozerali video, teoretické prednášky boli na dennom poriadku. Teraz trénujeme krátko, ale intenzívne, poriadne. Celý tréning je vedený k tomu, aby sme obstáli v zápase. Nacvičujeme to, čo sa vyskytuje v stretnutí, modelujeme herné situácie, neuprednostňujeme zbytočné záležitosti. Pán Kotrba preferuje hru dvoch útočníkov, so mnou nastupuje vpredu na hrote Vlček. Tento hráč, ktorý patrí medzi najrýchlejších v lige, po mojom boku vôbec v tomto ročníku nenastupoval, sedel na lavičke. S Českými Budějovicami sme dali aj gól, boli sme ofenzívnejší, aj proti Sparte sa ukázali náznaky zlepšenia." Náš zástupca je nespokojný v Olomouci, je to pochopiteľné, keď sa tímu nedarí. Čaká sa na bod zlomu, keď sa zlé zmení na lepšie. Či aj on bude aktérom tejto zásadnej zmeny a kedy k nej dôjde, to si však netrúfne špecifikovať.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.