Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Všetko, čo treba vedieť pred dnešným žrebom MS vo futbale

Pred žrebom už prebiehali len posledné prípravy. Všetko by malo byť pripravené. (Autor: TASR / AP)
TASR|6. dec 2013 o 11:32

Žreb majstrovstiev sveta vo futbale bude v piatok 6. decembra o 17.00 v Costa do Sauípe v brazílskom štáte Bahia.

COSTO DO SAUIPE. Centrom svetového futbalového diania sa na niekoľko hodín stane brazílsky rezort Costa do Sauipe, dejisko žrebu záverečného turnaja majstrovstiev sveta 2014 v Brazílii (17.00). Žreb vysiela Dvojka RTVS.

Organizátor 20. svetového mundialu bude mať veľkú príležitosť ukázať krajšiu futbalovú tvár krajiny paliem, piesku, kávy a samby.

Po problémoch, ktoré sprevádzajú, resp. sprevádzali prípravy šampionátu ako meškanie výstavby štadiónov a ďalšej infraštruktúry, finančné problémy, korupcia či najnovšie tragédia na štadióne Itaquera v Sao Paule, dejiska otváracieho zápasu MS.

Priamy televízny prenos žrebu sa bude vysielať do takmer 200 krajín sveta. Verdikt o zložení ôsmich štvorčlenných skupín padne z rúk generálneho sekretára Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Jerome Valckeho, ktorému priamo na slávnostnom pódiu pomôžu bývalí hviezdni futbalisti z krajín ôsmich doterajších majstrov sveta.

Bude to Cafú (Brazília), Alcides Ghiggia (Uruguaj), Mario Kempes (Argentína), Sir Geoff Hurst (Anglicko), Lothar Matthäus (Nemecko), Fabio Cannavaro (Taliansko), Zinedine Zidane (Francúzsko) a Fernando Hierro (Španielsko).

brazilia_tasr_600.jpg

Domáca reprezentácia patrí medzi favoritov MS.

FOTO: TASR / AP

Deväť v európskom koši

Pred žrebom veľmi veľa pozornosti vzbudilo konečné rozdelenie účastníkov do košov od FIFA. Pomerne kontroverzne určila ich zloženie, využijúc tradičné nasadenie elitnej osmičky, resp. zakomponovanie regionálnych kritérií.

Vo štvrtom európskom koši ale ponechala deväť kvalifikovaných zo starého kontinentu, pričom o presune jedného z nich do druhého koša k zástupcom z Afriky (CAF) a Južnej Ameriky (COMNEBOLU) rozhodne osobitný žreb v rámci žrebu celého turnaja.

V prvom koši sú nasadené tímy - usporiadateľ Brazília a sedem najlepšie postavených krajín v októbrovom rebríčku FIFA - Španielsko, Argentína, Belgicko, Kolumbia, Nemecko, Švajčiarsko a Uruguaj. Novembrový ranking sa nezapočítaval, lebo by výhodu dostali účastníci barážových duelov.

V druhom koši sa teda ocitli siedmi zástupcovia CAF a COMNEBOLU v zložení Pobrežie Slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigéria, Kamerun, Chile a Ekvádor.

V treťom koši sú kvalifikanti z Ázie a Severnej a Strednej Ameriky - Japonsko, Irán, Kórejská republika, Austrália, USA, Mexiko, Kostarika a Honduras.

A vo štvrtom, deväťčlennom koši, sú zvyšní Európania - Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Anglicko, Grécko, Taliansko, Holandsko, Portugalsko, Rusko a Francúzsko.

Predpokladalo sa, že práve "Les Bleus" ako v relevantnom rebríčku FIFA najnižšie postavený európsky tím zaradia priamo do 2. koša, no FIFA mala iný názor.

To sa nepáčilo napríklad Holanďanom, ktorí prostredníctvom prezidenta ich zväzu (KNVB) Berta van Oostveena žiadali od FIFA vysvetlenie dôvodu zmeny procedúry žrebu.

zreb_tasr_600.jpg

Priamy prenos sa bude vysielať v 200 krajinách sveta.

FOTO: TASR / AP

Zatiaľ čo v neistote teda zostáva 9 európskych tímov zo 4. koša, isté sú viaceré ďalšie pravidlá procedúry. Päťnásobní majstri sveta a organizátor z Brazílie dostane automaticky pozíciu 1 v A-skupine. "Kanárici" otvoria šampionát 12. júna o 22.00 SELČ v Sao Paule so zatiaľ neznámym oponentom.

V jednej skupine nemôžu byť dva tímy z jednej kvalifikačnej zóny, okrem Európy. Vďaka tomu vylosovaný "Európan" do 2. koša bude mať istotu, že sa nestretne s nasadenými európskymi tímami z 1. koša - obhajcom titulu zo Španielska, Nemeckom, Belgickom a Švajčiarskom.

Isté je, že Chile a Ekvádor nemôžu dostať z 1. koša domácich, Argentínu, Kolumbiu ani Uruguaj a ich súperom bude jeden z nasadených európskych mužstiev.

Vzniknúť tak môžu napríklad skupiny - Brazília, Taliansko, Holandsko, Mexiko, prípadne Brazília, Taliansko, Anglicko, Nigéria, resp. "ľahká" skupina ako Švajčiarsko, Alžírsko, Irán a Grécko.

Účasť na finálovom žrebe potvrdilo 30 z 32 hlavných reprezentačných trénerov účastníkov, chýbať budú iba lodivod Uruguaja Oscar Tabarez a kormidelník Mexika Miguel Herrera.

Odohrá sa šesťdesiatštyri zápasov

Finálový turnaj MS sa začne vo štvrtok 12. júna budúceho roka, finále, po ktorom korunujú nového majstra sveta, je na programe v nedeľu 13. júla v Rio de Janeiro.

Šesťdesiatštyri zápasov majstrovstiev sveta bude hostiť celkovo dvanásť štadiónov v dvanástich mestách - Manaus, Fortaleza, Natal, Recife, Salvador, Cuiaba, Brasilia, Belo Horizonte, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Curitiba a Porto Alegre.

Do osemfinále sa kvalifikujú prví dvaja z každej skupiny, pre ostatných 16 účastníkov sa turnaj skončí.

Piatkovú slávnosť obohatí aj pestrý kultúrny program. V 90-minútovej šou vystúpia veľké mená brazílskej speváckej scény Alexandre Pires, Vanessa da Matová, Deborah Colkerová, ktorých doplnia raper Emicida, ikona samby Alcione Nazarethová, domáca diva Margareth Menezesová či afro-brazílska skupina Olodum. Moderovať budú herci Fernanda Limová a Rodrigo Hilbert.

Legendárny brazílsky futbalista Pelé sa síce priamo nezapojí do žrebu základných skupín, no nebude chýbať v hľadisku. "Prezidentka Dilma Rousseffová navrhla, aby som pri žrebovaní z košov zastupoval Brazíliu, čo som už robil mnohokrát predtým.

No túto ponuku som odmietol, pretože som nechcel vytiahnuť loptičky, ktoré by pre Brazíliu neboli priaznivé. No samozrejme tam budem. Budem dávať rozhovory, robiť spoločnosť delegáciám zo zahraničia a robiť všetko potrebné, aby som dobre reprezentoval prezidentku Dilmu," citovala ho agentúra Reuters.

Harmonogram žrebu

Brazílii pripadne automaticky pozícia 1A. Prvým krokom žrebu bude vylosovanie tímu zo 4. koša a jeho presun do 2. koša.

Potom sa vyžrebujú zvyšné mužstvá z 1. koša na svoje pozície do skupín B až H. V 2. koši potom už budú tímy z troch konfederácií, čím sa zvyšuje riziko porušenia geografického pravidla.

Aby sa vyhlo skupine s troma Európanmi, urobí sa samostatný kôš X, kde budú všetci štyria nasadení z Južnej Ameriky a z neho vyžrebovaný jeden tím určí skupinu pre Európana z 2. koša.

Potom sa vyžrebujú tímy z 2. koša pre ostatné skupiny. Nasledovať budú žreby 3. a 4. koša. Žrebovať sa budú aj pozície tímov v skupinách, samozrejme okrem nasadených z 1. koša, ktorí majú istý post 1.

Rozdelenie košov pred žrebom MS 2014

1. kôš (nasadených Top 8): Brazília, Španielsko, Argentína, Belgicko, Kolumbia, Nemecko, Švajčiarsko, Uruguaj

2. kôš (CAF a COMNEBOL): Pobrežie Slonoviny, Ghana, Alžírsko, Nigéria, Kamerun, Chile, Ekvádor

3. kôš (AFC a CONCACAF): Japonsko, Irán, Kórejská republika, Austrália, USA, Mexiko, Kostarika, Honduras

4. kôš (UEFA): Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Anglicko, Grécko, Taliansko, Holandsko, Portugalsko, Rusko, Francúzsko

Čísla a zaujímavosti pred žrebom MS 2014 v Brazílii

8 - bývalých hviezdnych futbalistov z krajín ôsmich doterajších majstrov sveta, ktorí budú asistovať pri žrebe generálnemu sekretárovi FIFA Jerome Valckeovi - Cafu (Brazília), Alcides Ghiggia (Uruguaj), Mario Kempes (Argentína), Sir Geoff Hurst (Anglicko), Lothar Matthäus (Nemecko), Fabio Cannavaro (Taliansko), Zinedine Zidane (Francúzsko) a Fernando Hierro (Španielsko)

30 - trénerov účastníkov šampionátu, chýbať na žrebe budú iba Uruguajčan Oscar Tabarez a Mexičan Miguel Herrera

32 - kvalifikovaných účastníkov MS

36 - ton materiálu využitého pri stavbe slávnostného pódia na ceremoniáli, vrátane 11 km elektrických rozvodov, 200 projektorov, 308 reflektorov

580 - metrov štvorcových pódia na žreb

820 - kvalifikačných zápasov v boji o účasť na finálovom turnaji

2700 - ľudí zapojených na prípravu slávnostného žrebu z organizačného výboru, pričom je zainteresovaných ďalších 2000 ľudí ako subdodávateľov materiálu, 200 dobrovoľníkov či 300 bezpečnostných pracovníkov

9000 - metrov štvorcových hľadiska, do ktorého sa zmestí 4800 akreditovaných hostí, pracovníkov 97 TV staníc a 30 rádií vysielajúcich žreb do takmer 200 krajín sveta

35-miliónov - Víťaz budúcoročných MS vo futbale v Brazílii si prilepší o 35 miliónov dolárov. Vo štvrtok o tom informovala Medzinárodná futbalová federácia FIFA. Neúspešný finalista dostane prémie vo výške 25 miliónov, tím na treťom mieste si odnesie o tri milióny menej. Za štvrté miesto je odmena 20 miliónov.

576-miliónov - FIFA celkovo prerozdelí 576 miliónov dolárov. Oproti šampionátu spred štyroch rokov je to nárast o 37 percent. Informovala agentúra Reuters.

marakana_tasr_600.jpg

Finále MS bude na štadióne Maracaná 13. júla.

FOTO: TASR / AP

Program MS vo futbale 2014 v Brazílii

štvrtok 12. júna 2014: A-skupina: Brazília - A2 , 22.00 SELČ, Sao Paulo

piatok 13. júna: A-skupina: A3 - A4, 18.00, Natal, B-skupina: B1 - B2, 21.00, Salvador, B3 - B4, 24.00, Cuiaba

sobota 14. júna: C-skupina C1 - C2, 18.00, Belo Horizonte, C3 - C4, 24.00, Recife, D-skupina: D1 - D2, 21.00, Fortaleza

nedeľa 15. júna: D-skupina: D3 - D4, 03.00, Manaus, E-skupina: E1 - E2, 18.00, Brasilia, E3 - E4, 21.00, Porto Alegre, F-skupina: F1 - F2, 24.00, Rio de Janeiro,

pondelok 16. júna: F-skupina: F3 - F4, 21.00, Curitiba, G-skupina: G1 - G2, 18.00, Salvador, G3 - G4, 24.00, Natal

utorok 17. júna: H-skupina: H1 - H2, 18.00, Belo Horizonte, H3 - H4, 24.00, Cuiaba, A-skupina: Brazília - A3, 21.00, Fortaleza

streda 18. júna: A-skupina: A4 - A2, 21.00, Manaus, B-skupina: B4 - B2, 18.00, Porto Alegre B1 - B3, 24.00, Rio de Janeiro

štvrtok 19. júna: C-skupina: C1 - C3, 18.00, Brasilia, C4 - C2, 24.00, Natal, D-skupina: D1 - D3, 21.00, Sao Paulo

piatok 20. júna: D-skupina: D4 - D2, 18.00, Recife, E-skupina: E1 - E3, 21.00, Salvador, E4 - E2, 24.00, Curitiba

sobota 21. júna: F-skupina: F1 - F3, 18.00, Belo Horizonte, F4 - F2, 24.00, Cuiabss, G-skupina: G1 - G3, 21.00, Fortaleza

nedeľa 22. júna. G-skupina: G4 - G2, 21.00, Manaus, H-skupina: H4 - H2, 18.00, Porto Alegre, H1 - H3, 24.00, Rio de Janeiro

pondelok 23. júna: A-skupina: A4 - Brazília, 22.00, Brasilia, A2 - A3, 22.00, Recife, B-skupina: B4 - B1, 18.00, Curitiba, B2 - B3, 18.00, Sao Paulo

utorok 24. júna: C-skupina: C4 - C1, 22.00 Cuiaba, C2 - C3, 22.00, Fortaleza, D-skupina: D4 - D1, 18.00 Natal, D2 - D3, 18.00, Belo Horizonte

streda 25. júna: E-skupina: E4 - E1, 22.00, Manaus, E2 - E3, 22.00, Rio de Janeiro, F-skupina: F4 - F1, 18.00, Porto Alegre, F2 - F3, 18.00, Salvador

štvrtok 26. júna: G-skupina: G4 - G1, 18.00, Recife, G2 - G3, 18.00, Brasilia, H-skupina: H4 - H1, 22.00, Sao Paulo, H2 - H3, 22.00 Curitiba

sobota 28. júna: osemfinále: 1. A - 2. B, 18.00, Belo Horizonte, 1. C - 2. D, 22.00 Rio de Janeiro

nedeľa 29. júna: osemfinále: 1. B - 2. A, 18.00, Fortaleza, 1. D - 2. C, 22.00, Recife

pondelok 30. júna: osemfinále: 1. E - 2. F, 18.00, Brasilia, 1. G - 2. H, 22.00, Porto Alegre

utorok 1. júla: osemfinále: 1. F - 2. E, 18.00, Sao Paulo, 1. H - 2. G, 22.00, Salvador

piatok 4. júla: štvrťfinále: Š1: E1/F2 - G1/H2, 18.00, Rio de Janeiro Š2: A1/B2 - C1/D2, 22.00, Fortaleza

sobota 5. júla: štvrťfinále: Š3: F1/E2 - H1/G2, 18.00, Brasilia, Š4: B1/A2 - D1/C2, 22.00. Salvador

utorok 8. júla: semifinále: víťaz Š2 - víťaz Š1, 22.00, Belo Horizonte

streda, 9. júla: semifinále: víťaz Š4 - víťaz Š3, 22.00, Sao Paulo

sobota 12. júla: zápas o 3. miesto, 22.00, Brasilia

nedeľa 13. júla: finále, 21.00, Rio de Janeiro

Ronaldo nechce Nemcov ani Španielov

Cristiano Ronaldo hovorí, že Partugalsko je pred žrebom v dobrej pozícii.

BRATISLAVA. Kapitán portugalskej futbalovej reprezentácie Cristiano Ronaldo verí, že piatkový žreb základných skupín záverečného turnaja budúcoročných majstrovstiev sveta v Brazílii neprisúdi jeho národnému tímu za súpera jedného z trojice Brazília, Španielsko, Nemecko.

"Adeptmi na triumf na svetovom šampionáte sú Brazílčania, Španieli a Nemci. Nebolo by ideálne, ak by sme s nimi mali hrať v skupinovej fáze, no nepremýšľame o tom," vyhlásil 28-ročný útočník Realu Madrid pre periodikum Marca.

"Uvidíme, čo nám žreb prinesie. Sme v dobrej pozícii. Splnili sme náš cieľ, ktorým bola kvalifikácia na majstrovstvá sveta. Verím, že v skupine nenarazíme na niektorého z trojice týchto silných súperov," uviedol C. Ronaldo.

cristiano_ronaldo_sita_550.jpg

Cristiano Ronaldo zariadil Portugallsku postup až v baráži.

FOTO: SITA / AP

(sita)

Súvisiace články