Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Všetci Slováci do hlavnej súťaže OS

SITA|Publikované 12. feb 2007 o 14:19

AARE 12. februára (SITA) - V hlavnej súťaži v obrovskom slalome na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare sa predstavia všetci traja slovenskí reprezentanti. Trio Jaroslav Babušiak, ...

AARE 12. februára (SITA) - V hlavnej súťaži v obrovskom slalome na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare sa predstavia všetci traja slovenskí reprezentanti. Trio Jaroslav Babušiak, Ivan Heimschild a Peter Lubellan si vybojovalo v pondelok v kvalifikácii postup medzi 75 najlepších. Víťazom kvalifikácie sa stal Švajčiar v moldavských službách Urs Imboden. Tridsaťdvaročný piaty muž zo slalomu zo ZOH 2002 v Salt Lake City vyhral s náskokom 73 stotín sekundy pred Akirom Sasakim z Japonska, tretí Chorvát Dalibor Samsal zaostal o 93 stotín.

Najlepší zo Slovákov Babušiak obsadil konečné 5. miesto (+1,97 s). "Myslím si, že som predviedol optimálny výkon. Išlo sa mi celkom dobre, trať mi vyhovovala, sneh bol tvrdší. Škoda, len málo chýbalo a mohol som byť v najlepšej trojke, aj keď iba v kvalifikácii. V prvej jazde sa mi išlo lepšie, nebol som pod tlakom. V druhej som už išiel opatrnejšie, aby som nespravil chybu," uviedol pre agentúru SITA Jaroslav Babušiak. Ivan Heimschild bol síce po prvom kole až na 22. priečke, ale v druhom dosiahol tretí najrýchlejší čas a posunul sa na konečné 13. miesto. Postup takmer tesne unikol Petrovi Lubellanovi, ktorý mal štyri bránky pred cieľom menšie problémy a napokon ho so stratou 5,62 sekundy klasifikovali na poslednej postupovej 25. pozícii. "Na medzičase bol pol sekundy za Heimschildom a vyzeralo to, že bude v pohode do 20. miesta. Na posledných štyroch bránach ho na vnútornej nohe vynieslo mimo líniu a stratil. Prežívali sme potom menšie nervy," povedal šéftréner slovenskej zjazdárskej reprezentácie Karol Král a pokračoval: "Chlapci príjemne prekvapili, umiestnením najmä Jaro Babušiak. Piatym miestom si účasť v hlavnej súťaži vybojoval suverénne. Heimschild bol v druhom kole tretí najrýchlejší, v prvom išiel trochu strnulo. Druhá jazda bola preňho typickejšia, najmä spodnú časť trate išiel veľmi plynulo."

V hlavnej súťaži obrovského slalomu mužov, ktorá sa uskutoční v stredu, malo istú účasť 50 najlepších zjazdárov podľa FIS rebríčka. Slováci budú mať v stredajších pretekoch vyššie štartové čísla ako v pondelok. Kým v kvalifikácii štartovali v prvej tridsiatke, v hlavnej súťaži na nich pravdepodobne čakajú vysoké čísla. Aj preto vysoké ambície mať nemôžu. "Veľa bude záležať od štartového čísla a ako bude držať trať. Ak by sa mi podarilo skončiť v tridsiatke, bolo by to super," dodal Babušiak.

V Aare sa kvalifikácia v rámci majstrovstiev sveta konala prvýkrát. Do súťaže v obrovskom slalome sa prihlásilo vyše 150 zjazdárov, preto organizátori usporiadali aj kvalifikačné preteky. V nich napokon štartovala rovná stovka zjazdárov. O kvalifikáciu nejavili televízne spoločnosti záujem a bola aj mimo diváckej pozornosti. "Fanúšikovská atmosféra bola slabšia, čo je tu nezvyklé. Medzi pretekármi to bolo napäté. Išlo o riadne preteky, štartovala stovka zjazdárov, viacerí prišli postúpiť a boli nervózni," uviedol Karol Král.

Výsledky - majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní v Aare:

Kvalifikácia - obrovský slalom mužov, konečné poradie: 1. Urs Imboden (Mold.) 2:26,81, 2. Akira Sasaki (Jap.) +0,73, 3. Dalibor Samsal +0,93, 4. Danko Marinelli (obaja Chorv.) +1,82, 5. Jaroslav Babušiak (SR) +1,97, 6. Stefan Georgijev (Bulh.) +2,22, 7. Natko Zrnčič-Dim (Chorv.) +2,35, 8. Christophe Roux (Mold.) +2,39, 9. Roger Vidosa (Andorra) +2,40, 10. Stephan Keppler (Nem.) +2,41,... 13. Ivan Heimschild +2,95, 25. Peter Lubellan (obaja SR) +5,62.