Všetci obvinení futbalisti v kauze podplácania sa priznali

(Autor: ilustračné - sita/ap)
TASR|14. sep 2013 o 13:41

Obvineným z podplácania hrozí väzenie na dva až päť rokov, obvineným z prijímania úplatku tri až osem rokov.

BRATISLAVA. Všetci siedmi obvinení v korupčnej futbalovej kauze, ktorých stíha slovenská polícia, sa v plnom rozsahu priznali.

Pre agentúru TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Polícia ešte v piatok navrhla jedného z nich stíhať väzobne. Hovorkyňa informovala, že prokurátor ÚŠP žiadosti polície nevyhovel.

"Prokurátor návrhu vyšetrovateľa nevyhovel, pretože nezistil žiadne konkrétne skutočnosti, ktoré by takýto návrh odôvodňovali," povedala Predajňová.

Zmanipulovali devätnásť zápasov

Polícia obvinila z podplácania bývalých hráčov Ivana Žigu, Róberta Ráka a Mariána Dirnbacha. Z prijímania úplatku sú obvinení dunajskostredskí futbalisti Michal Dian, Ivan Hodúr, Tomáš Huber a Marek Božoň.

Sprostredkovatelia úplatkov mali ovplyvňovať zápasy aj v Českej republike.

"Podľa doterajšieho dokumentovania svojou činnosťou ovplyvnili najmenej devätnásť futbalových zápasov," povedal 12. septembra prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

Zaisťovacia policajná akcia prebehla v Českej republike aj na Slovensku 11. septembra.

Zadržali osemnásť ľudí, z toho šesť na Slovensku. Pri domových prehliadkach zaistili 49-tisíc eur v hotovosti a techniku na mobilnú komunikáciu.

Obvineným z podplácania hrozí väzenie na dva až päť rokov, obvineným z prijímania úplatku tri až osem rokov za mrežami.

Na vrchole pyramídy podľa polície stojí osoba, ktorá sa nachádza v Ázii a online uzatvárala stávky na zmanipulované futbalové zápasy.

Tréner DAC Radványi neodstúpi

Tréner DAC Dunajská Streda Mikuláš Radványi sa po sobotňajšej ligovej prehre 1:4 v Košiciach vyjadril, že klub by nemal byť potrestaný za korupciu jeho štyroch hráčov vylúčením z Corgoň ligy.

Odmietol tiež podať v ťažkej situácii mužstva demisiu a povedal, že bude s tímom bojovať ďalej o čo najlepšie výsledky.

"Aj keď v niektorých posledných zápasoch inkasoval DAC niekoľko vysokých prehier, ani za týchto okolností sa nemienim vzdať a odísť od mužstva," vyhlásil.

Na otázku, či pre korupčnú kauzu nepríde DAC od disciplinárky o účasť v lige reagoval: "To už nehodnotím, ale myslím, že to nebola vec klubu, ale aféra hráčov, sám klub sa neprevinil."

Radványi ku kauze ovplyvňovania výsledkov zápasov dodal: "Urobili to dvaja hráči, ktorí k nám prišli v tomto roku ešte v uplynulej sezóne. Neviem, odkiaľ sa bralo, že majitelia náš klub nepodporujú a nedávajú nám peniaze na činnosť. Na Slovensku sú aj iné kluby, ktoré sú na tom rovnako a možno aj horšie ako my."

Dunajská Streda už suspendovala štvoricu inkriminovaných hráčov. Rovnaký postup zvolila disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ).

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: