Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Voľba olympiády 2022 je vraj hypotékou

Prezident MOV Thomas Bach. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 28. júl 2015 o 12:15

Obaja kandidáti na usporiadanie zimných hier v roku 2022 - Kazachstan aj Čína majú prolémy s dodržiavaním ľudských práv.

KUALA LUMPUR. Pridelenie organizácie ZOH 2022 kazašskému mestu Almaty alebo čínskemu Pekingu bude pre Medzinárodný olympijský výbor (MOV) hypotékou na ďalšie roky. S takýmto obrazom vyrukovala nemecká agentúra DPA v reportáži k piatkovej voľbe 128. zasadnutia MOV. Pripomenula nejasný, resp. nevyhovujúci stav ľudských práv v oboch kandidujúcich krajinách.

Šéf olympijského hnutia Thomas Bach je však diplomat, ktorý pripustil názorové polemiky a vážnu zodpovednosť členov MOV: "To sa však týka každej voľby a každého podujatia pod našou strechou. Všetko v súvislosti s našimi olympijskými aktivitami. Aj teraz všetko riadne odkomunikujeme s vládnymi vyslancami oboch štátov. Ide však o intervaly olympijských hier, ináč musíme akceptovať zákony a pravidlá suverénnych štátov, veď my nie sme svetová vláda."

Prezident MOV sa radšej vyjadruje k športovo-technickým otázkam kandidátskych projektov: "Stoja proti sebe dva úplne odlišné koncepty. Almaty predstavujú tradičný zimný rezort a v tomto smere veľmi homogénny koncept. Peking je na druhej strane symbol letného športu z olympiády 2008, ale krajina medzitým vytvorila podmienky na zimné športovanie pre 300 miliónov ľudí."

Pôvodne na zimné olympijské hry kandidoval aj poľský Krakow so slovenským lyžiarskym strediskom Jasná. Vlani svoju kandidatúru však stiahol.

Súvisiace články