Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Voľba dejiska ZOH 2022: Almaty ponúkajú zimnú atmosféru

V Malajzii sa v piatok rozhodne o organizátorovi olympijských hier v roku 2022. (Autor: TASR/AP)
TASR|31. júl 2015 o 09:54

Môže byť prvým mestom v histórii, ktoré usporiada po letných aj zimné olympijské hry. Súperom Pekingu v boji o ZOH 2022 je mesto Almaty.

KUALA LUMPUR. Pekinský organizačný výbor pre usporiadanie ZOH 2022 v piatkovej záverečnej prezentácii pred členmi Medzinárodného olympijského výboru (MOV) uviedol, že mesto prešlo od konania letnej olympiády v roku 2008 výraznými zmenami k lepšiemu v oblasti životného prostredia.

Jeho kazašský oponent zdôraznil ponuku mesta Almaty, ktoré vie - na rozdiel od Číňanov - vytvoriť pravú zimnú atmosféru s prírodným snehom.

Voľba dejiska ZOH 2022 je v Kuala Lumpur na programe v piatok dopoludnia.

Starosta Pekingu Wang An-šun podľa agentúry AP uviedol, že olympiáda v roku 2008 dodala mestu impulz na 130-miliardovú investíciu do zlepšenia kvality vzduchu.

Peking tiež odstránil viac ako milión vozidiel, ktoré výrazne znečisťovali ovzdušie.

Záverečnú prezentáciu Číňanov odštartoval prezident Si Ťin-pching prostredníctvom videa. "Budeme ctiť svoje záväzky. Ubezpečujem vás, že ak si vyberiete Peking, všetci naši ľudia pripravia excelentné a neobyčajné podujatie."

Prezentačné video pekinskej kandidatúry.

Pekinský organizačný výbor operuje najmä dobrou infraštruktúrou dejísk, ktoré má mesto k dispozícii po OH 2008. Jediný problém predstavovali lyžiarske strediská Jen-čching a Čang-ťia-kchou, ktoré by museli umelo zasnežiť.

"Peking 2022 bude stavať na existujúcich umelo zasnežovaných strediskách. Na životné prostredie to bude mať minimálny dopad. Máme dostatočné skúsenosti na usporiadanie zimných olympijských hier," reagoval čínsky minister športu Liu Peng.

cina_res.jpg

Pekinský organizačný výbor predstavuje svoju kandidatúru na záverečnej prezentácii pred členmi MOV. FOTO - SITA/AP.

V tomto meradle predstavuje veľkú konkurenciu pre Peking práve protikandidát v boji ZOH 2022. Almaty budú mať v lyžiarskych strediskách dostatok prírodného snehu. Na tom postavili Kazachovia svoju prezentáciu.

Celý projekt v piatok zhrnul premiér Karim Massimov. Uviedol, že hoci Almaty môžu byť neznámym prostredím pre viacero členov MOV, v celkovom dôsledku to neznamená väčší risk v porovnaní s odskúšaným usporiadaním OH v Pekingu.

Prezentačné video kandidatúry mesta Almaty.

"Samozrejme, že oba prípady zahŕňajú určité riziko, no všetko, čo sme vám tu povedali, je pravda," vraví Massimov.

"Je nesmierne dôležité, aby ste videli, že je to skutočné. Na našich horách nie je žiadne znečistenie. Ponúkame prírodný sneh a pravú zimnú atmosféru."

Súvisiace články