Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Volajú ich Ebola tím, ich fanúšikov do krajiny nevpustili

Štadión pre 35-tisíc divákov v Bate, aký môžeme na Slovensku tomuto malému štátu v strede Afriky iba závidieť. (Autor: SITA/AP)
SITA|27. jan 2015 o 14:57

Guinejskí reprezentanti nemajú na 30. Africkom pohári národov na ružiach ustlané.

MALABO. Guinejských futbalových reprezentantov prezývajú "Ebola team", ich fanúšikov dokonca nevpustili do Rovníkovej Guiney a nevraživosť voči nim cítiť na každom kroku.

Zložitá situácia v ich vlasti a urážky okolia im dodávajú silu a motivujú k dobrým výsledkom.

Pôvodne sa mal turnaj uskutočniť v Maroku, ktoré ho naposledy organizovalo v roku 1988. Severoafrický štát však v októbri od zámeru ustúpil zo strachu pred šírením vírusu a v novembri rozhodli o zmene dejiska.

Počet zaevidovaných prípadov nakazenia ebolou v troch najhoršie postihnutých krajinách západnej Afriky stúpol v posledných dňoch na vyše 21 000 a najmenej 8400 ľudí už vírusu od vypuknutia epidémie podľahlo, najmä v Libérii, Sierre Leone a Guinei.

V Ugande ich nechceli

Svoje si Guinejčania prežili už pred kvalifikačným zápasom o postup na APN v Ugande v septembri minulého roka. Do Ugandy malo priletieť približne 50 vrátane hráčov, trénerov, funkcionárov, lekárskeho štábu a členov zväzu. Uganďania si však vyhradili právo vpustiť na svoje územia iba 18 hráčov a maximálne štyri ďalšie osoby z realizačného tímu.

"Keď sme pristáli, pracovníci letiska nám oznámili: ´Nechceme vás tu, máte vírus´. Naši reprezentanti predsa hrajú deň čo deň v Európe. Zamkli nás v akejsi budove, ktorú strážili vládni vojaci. Nemohli sme sa vôbec nikam pohnúť. Počas zápasu fanúšikovia Ugandy skandovali ´Ebola, Ebola!´ Bolo to hrozné," cituje portál sport.tvn24.pl slová kapitána guinejského mužstva a hráča anglického Sheffieldu Wednesday Kamila Zayatteho.

Guinejčania sa dostali na kontinentálny šampionát práve na úkor súpera z Ugandy. "V Ugande sme síce prehrali 0:2, ale v odvete sme súpera zdolali rovnakým výsledkom a postúpili na APN," zaspomínal si Zayatte na posledný kvalifikačný zápas, v ktorom museli "Syli Nationale" na postup zvíťaziť minimálne dvojgólovým rozdielom.

Remízy 1:1

Guinea účinkuje na turnaji v Rovníkovej Guinei v D-skupine, v ktorej sa zatiaľ v doterajších štyroch stretnutiach zrodili výlučne remízy 1:1. Dokázali obrať o body favorizované tímy Pobrežia Slonoviny a Kamerunu.

"V našej krajine je neuveriteľný záujem o náš tím, ani si to nedokážete predstaviť. Ľudia u nás doma veľmi trpia, chceme im dobrými výsledkami pripraviť aspoň trochu radosti," dodal na záver 29-ročný obranca.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
17:00
Slovensko - 3. Liga
Rohožník vs. Inter Bratislava
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Portugalsko vs. Nemecko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Španielsko vs. Poľsko
Kurzy prináša