Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Voda v Riu nie je čistejšia, vírusy sú aj ďaleko od brehu

Voda v dejisku blížiacej sa olympiády rozhodne nie je zdravotne nezávadná. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 2. dec 2015 o 11:11

Agentúra AP robí s mesačnou periodicitou analýzu vzoriek vody pre súťaže OH 2016.

RIO DE JANEIRO. Stav znečistených vodných plôch v brazílskom Riu de Janeiro sa s blížiacim sa začiatkom olympijských hier nezlepšuje, práve naopak.

Výsledok ďalšieho kola testovania na prítomnosť nebezpečných vírusov, ktoré dala spraviť agentúra AP v nadväznosti na júlovú kontrolu, preukázal alarmujúce hodnoty aj ďaleko od brehu mora, kde sa doteraz predpokladala bezpečná zóna.

Príliv odpadových vôd s patogénnymi látkami v korytách riek a búrkových drenážach je taký intenzívny, že efekt rozplynutia v mori je prakticky nulový.

"Enormná hladina výskytu vírusov je rozsiahla. Už to nie je iba pobrežie, ale kdekoľvek na otvorenom mori, čím sa riziko kontaktu s človekom zvyšuje. Máme dočinenia s extrémnym prostredím, kde je stupeň znečistenia taký vysoký, že pravdepodobnosť nakazenia infekciou hraničí s istotou," skonštatovala špecialistka z Centra pre lekársku vedu na Texaskej univerzite v Houstone Kristina Menová.

Zlé hodnoty

V zátoke Guanabara, kde sa majú konať súťaže v jachtingu, namerali kilometer od pláže rovnaké hodnoty ako na brehu v blízkosti zdrojov znečistenia.

"V tejto brazílskej lokalite je toľko vírusov, že v USA by takéto pláže pravdepodobne zatvorili," uviedla Menová.

Brazílske úrady po konzultáciách s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) pravidelne monitorujú iba prítomnosť baktérií.

Je to štandardný postup, ktorý je lacnejší a jednoduchší ako analýza na vírusy.

"Zdravie a bezpečnosť športovcov sú u nás vždy na prvom mieste. Niet žiadnych pochýb, že voda v súťažnej oblasti spĺňa náležité podmienky. Organizačný výbor sa riadi odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie," reagovala brazílska strana.

Agentúra AP s mesačnou periodicitou robí analýzu vzoriek vody na tri typy ľudských adenovírusov, ako aj na enterovírusy, rotavírusy a fekálne koliformné baktérie.

Všetky sa nachádzajú v ľudských črevách a dýchacích cestách a spôsobujú digestívne ochorenia sprevádzané zvracaním, prudkou hnačkou a problémami s dýchaním.

Úplne vylúčené nie sú ani závažné ochorenia srdca a mozgu.

Obrovské prekročenie limitov

Odborníci vo všeobecnosti uvádzajú, že výskyt 1000 vírusov na liter vody by v USA alebo v Európe viedol k maximálnej ostražitosti a zatvoreniu pláží.

V dejisku OH 2016 registrovali 30-tisícnásobné prekročenie tejto úrovne, a to na všetkých odberových lokalitách.

Vzorky pochádzali z miesta situovaného 600 m od brehu na jachtárskej trati pod Cukrovou homolou, 1300 m od brehu na trati pri Námorníckej škole a 200 m od brehu v lagúne, kde sa budú konať veslárske súťaže.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.