Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Vo Winterbergu štartujú ME v novom šate, slovenským želiezkom Slávik

TASR|19. jan 2006 o 09:19

Winterberg 19. januára (TASR) - V nemeckom Winterbergu v piatok tímovou súťažou odštartujú 40. majstrovstvá Európy v sánkovaní aj za účasti siedmich slovenských ...

Winterberg 19. januára (TASR) - V nemeckom Winterbergu v piatok tímovou súťažou odštartujú 40. majstrovstvá Európy v sánkovaní aj za účasti siedmich slovenských reprezentantov. Najväčším želiezkom v ohni bude Jaroslav Slávik, ktorý na ME 2004 v ďalšom nemeckom stredisku Oberhof senzačne vybojoval bronzovú medailu. V pretekoch jednotlivcov sa okrem rodáka z Popradu ešte predstavia Jozef Ninis a Branislav Regec. V súťaži dvojíc zasiahnu do bojov Ľubomír Mick s Walterom Marxom ml. a v súťaži žien Veronika Sabolová s Janou Šišajovou.

Pre slovenských sánkarov je európsky šampionát vo Winterbergu poslednou generálkou pred ZOH 2006 v Turíne, pretože finálové podujatie Svetového pohára v Oberhofe vynechajú a dajú prednosť predolympijskému sústredeniu vo francúzskom stredisku La Plagne. "Najviac si sľubujeme od Jara Slávika, ktorý pred dvomi rokmi v Oberhofe príjemne prekvapil ziskom bronzovej medaily. Vo Winterbergu rozhodne nebude patriť ku kandidátom na cenné kovy, keďže prvú časť olympijskej sezóny vynechal. Na predposlednom podujatí SP v rakúskom Igls však naznačil, že sa postupne opäť dostáva do správneho pretekárskeho tempa a na ME by pri optimálnom výkone mohol skončiť v elitnej desiatke," povedala generálna sekretárka Slovenského zväzu sánkarov Mária Jasenčáková.

Šance na solídne umiestnenie má aj dvojica Mick, Marx ml., ktorá obsadila v Oberhofe deviate miesto. "Ľubo Mick po dvoch vážnych haváriach na olympijskej dráhe v stredisku Cesana Pariol a v Königsee ešte stále nie je zdravotne celkom fit, no verím, že chlapci zabojujú o čo najlepší výsledok. V súťaži jednotlivcov by mal výkonnostný progres potvrdiť Jožko Ninis. Regec ide predovšetkým zbierať cenné skúsenosti. Po zranení jeho partnera v súťaži dvojíc Jána Harniša sme sa rozhodli dať mu šancu v súťaži jednotlivcov, no nemôžeme čakať žiadne zázraky. U Veroniky Sabolovej a Janky Šišajovej by nás potešilo, ak by sa aspoň jednej z nich podarilo dostať do prvej dvadsiatky," dodala Jasenčáková.

Vedenie Medzinárodnej sánkarskej federácie (FIL) sa pri zápoleniach o tohtoročné tituly majstrov Európy rozhodlo otestovať nový systém a v súťažiach jednotlivcov i dvojíc postúpi do 2. kola iba 20 najlepších po 1. kole. Vo Winterbergu sa predstavia aj sánkari z ostatných kontinentov, ich výsledky sa však do hodnotenia ME nezapočítajú. Nemeckí fanúšikovia neuvidia v akcii trojnásobného olympijského šampióna Georga Hackla, ktorý v uplynulých dňoch prekonal silnú chrípku, vo Winterbergu sa nepredstaví ani Rakúšan Markus Kleinheinz. V individuálnych súťažiach obhajujú tituly Talian Armin Zöggeler a Nemka Silke Kraushaarová, obaja si vďaka víťazstvám v Igls už v predstihu zabezpečili celkové prvenstvo v SP.

Program 40. ME v sánkovaní vo Winterbergu:

20. januára: 10.00 súťaž družstiev

21. januára: 11.00 súťaž dvojíc a žien, 1. a 2. kolo

22. januára: 11.00 súťaž mužov, 1. a 2. kolo

Medailisti z 39. ME v Oberhofe:

ženy:

zlato: Silke Kraushaarová (Nem.), striebro: Tatjana Hüfnerová (Nem.), bronz: Sylke Ottová (Nem.)

muži:

zlato: Armin Zöggeler (Tal.), striebro: David Möller (Nem.), bronz: Jaroslav SLÁVIK (SR)

dvojice:

zlato: Steffen Skel, Steffen Wöller (Nem.), striebro: Christian Oberstolz, Patric Gruber (Tal.), bronz: Wolfgang Linger, Andreas Linger (Rak.)

tímy:

zlato: Nemecko, striebro: Taliansko, bronz: Rakúsko

Súvisiace články