Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Vo vyraďovacích bojoch je možné všetko, ale najprv sa tam treba prebojovať

Sportnet|Publikované 19. dec 2002 o 23:00

Košice - Vyprava slovenských hokejistov, ktorí nás budú reprezentovať na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta do 20 rokov v kanadských mestách

Halifax a Sydney, si už rozložila svoj prípravný stan v provincii New Scotland. Dnes by naši mladíci mali nastúpiť na prípravný zápas proti domácej reprezentácii javorových listov, no stále ich kvária problémy so zatúlanou batožinou. V nedeľu si naši zahrajú proti českým rovesníkom a po týchto dueloch sa vykryštalizuje definitívne zloženie 23-členného kádra pre MS. Tréneri Róbert Spišák a Peter Frühauf majú zatiaľ v Kanade k dipozícii 25 hráčov, ku štrnástke z Európy sa pridalo 11 hokejistov pôsobiacich v zámorí.

Aj keď šampionát sa uskutoční na zámorských klziskách, ihriská musia svojou šírkou spĺňať európske kritériá. "Áno, bude sa hrať na ihriskách podľa regúl IIHF, budú to však rozmery v rámci minimálnej normy, teda užšie ako býva zvykom na našich štadiónoch. Pred odletom do Kanady sme z tohto dôvodu absolvovali záverečné sústredenie práve v Kežmarku, kde je podobná hracia plocha. Takto sme modelovali prostredie, ktoré nás čaká na majstrovstvách," povedal nám tréner mladých Slovákov Róbert Spišák.

Úvodný zápas na MS odohrajú naši reprezentanti 27. decembra proti Bielorusku, o deň neskôr proti Rusku, 30. decembra na nás čakajú Švajčiari a na Silvestra posledný súper v základnej skupine - USA. "Chceme hrať fyzický hokej s dobre organizovanou obranou. Podľa súperov a vývoja jednotlivých zápasov sa rozhodneme, či budeme hrať so šiestimi, alebo ôsmimi obrancami. Viacero hráčov máme zo zámoria, spoliehame sa teda, že v tamojších juniorských ligách niečo z fyzického hokeja na seba nabrali. Vsádzať budeme predovšetkým na dobre prepracovanú defenzívu, tá nám ide, tak ju chceme ešte zdokonaliť. Budeme musieť trpezlivo vyčkať na brejky a vo vzhodnom momente zaútočiť. Od chlapcov vyžadujeme stopercentnú taktickú disciplínu, osobná statočnosť v defenzívnych úlohách a všetko by to malo byť podporené dobrým výkonom brankára." Našou brankárskou jednotkou by mal byť Ján Chovan zo Sioux City, tréneri si veľa sľubujú i od najproduktívnejšieho Slováka v zámorských juniorských súťažiach Igora Pohanku z Prince Albert, ktorý sa v posledných dňoch zotavoval z nedávneho otrasu mozgu.

"Chceme sa vyhnúť skupine o záchranu, čiže musíme prekročiť minumálne dvoch súperov v základnej skupine," tak znie základné krédo trénera Spišáka. Slováci potrebujú na splnenie tohto cieľa skončiť v základnej skupine prinajhoršom tretí. Toto umiestnenie by im zároveň zaručovalo aj postup do štvrťfiále. Má toto družstvo na to, aby pomýšľalo aj na vyššie méty? V posledných dvoch rokoch totiž na ne naši reprezentanti nedosiahli, skončili zhodne ôsmi. Pred troma rokmi sa však Slováci tešili s historickej bronzovej medaily, o ktorú sa pod vedením Jána Filca a dnes už nebohého Dušana Žišku pričinili napríklad aj Lašák, Staňa, Nagy, Gáborík, či Nádašdi. "Vo vyraďovacej fáze je už možné všetko. V každom prípade chceme byť úspešní, ale najprv chceme splniť základný cieľ - zotrvanie v A-skupine a vyhnúť sa bojom o záchranu. Ak sa nám to podarí, úspešní chceme byť aj v ďalších zápasoch, ale najprv zostaňme pri zemi a vychádzajme z reality," vyjadril sa R. Spišák, ktorý charakterizoval našich súperov v základnej skupine takto: "Bielrousi podľa našich informácií prídu skoro s takým istým mužstvom ako minulý rok, keďže vlani mali veľa mladíkov. Bude to z ich strany iste ruská škola, podobne ako v druhom dueli proti Rusom. Tí sú však lepší a hrajú nielen výborný tvorivý hokej, aký poznáme z minulosti, ale opierajú aj o vynikajúce individuálne zručnosti hráčov, ktorí vedia sami rozhodnúť zápas. So Švajčiarmi sme hrali v príprave, preferujú fyzický hokej. USA produkuje typickú zámorskú hru, dynamickú, s častou streľbou. Vždy sa snažia zakončiť akciu a prekonať súperovho gólmana skúšajú z každého uhla."

Na minuloročných MS do 20 rokov sa stal spoločne s Fínom Mikeom Cammallerim najlepším kanonierom turnaja Košičan Marek Svatoš so 7 gólmi. Uvidíme, či sa aj v tomto roku nájde medzi Slovákmi hráč, ktorý dokáže v počte strelených gólov, či iných individuálnych hodnoteniach konkurovať najlepším a tým pomôcť mužstvu k čo najlepšiemu umiestneniu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.