Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Vo veľkej horúčave maratónske zlato do Japonska zásluhou Nogučiovej

TASR|22. aug 2004 o 20:47

Atény 22. augusta (TASR) - Až sedem finálových disciplín bolo na programe 4. atletickkého dňa. Jedine v predposlednom dni OH ich bude viac, až osem. Na ...

Atény 22. augusta (TASR) - Až sedem finálových disciplín bolo na programe 4. atletickkého dňa. Jedine v predposlednom dni OH ich bude viac, až osem. Na olympijskom štadióne svoje snaženie vo finále zavŕšil od 20.15 aj slovenský kladivár Libor Charfreitag.

V úvodnom finále dňa sa pozornosť sústredila na ženský maratón. Dvadsaťšesťročná Japonka Mizuki Nogučiová sa stala víťazkou na 42.195 km trati, ktorá viedla rovnako ako v roku 1896 z Marathonu na štadión Panathanaiko, časom 2:26:20. Striebro si vybojovala Keňanka Catherine Nderebová výkonom 2:26:32 a bronz Američanka Deena Kastorová 2:27:20. Na 36. km sa vzdala najväčšia favoritka, držiteľka najlepšieho času histórie Britka Paula Radcliffeová.

Radcliffeová, ktorá minulý rok zabehla v apríli Londýnsky maratón rekordne rýchlo časom 2:15:25 sa považovala za obrovskú favoritku olympijského maratónu. Horúčava až 35 stupňov v tieni a suchý vzduch s vlhkosťou 30 percent však spôsobili, že v rozpálených uliciach jej slno vytiahlo z tela všetku miazgu. Na 36. km zastala, plačúc, v tvári s výrazom utrpenia. Snažila sa ešte bolesť rozchodiť a akýmsi indiánskym behom dostať sa do tempa. Keď to už nešlo, sadla si na obrubník, hlavu na kolenách, s bezradným pocitom človeka, ktorý veľmi chce, no ani trochu nemôže. A pritom, olympijský maratón sa vyvíjal pre 30-ročnú Britku veľmi nádejne. Od začiatku udávala tempo, najskôr v silnej 13-člennej skupinke, ktorá sa vytvorila ešte pred 10. km, potom v 10-člennej, neskôr na polmaratónskej méte 7-člennej (polmaratón za 1:14:02). V tej chvíli bolo zrejmé, že v horúčave sa veľké časy nepobežia ani zďaleka. Radcliffovej utrpenie sa začalo zhruba po 25. km, keď nastúpila len 150 cm vysoká Japonka Nogučiová. Radcliffeová klesla na 4. miesto za Etiópčanku Alemuovú i úradujúcu majsterku sveta Keňanku Nderebovú, stačila sa dostať na chvíľu pred čoraz viac unavenú Etiópčanku, no 36. km znamenal jej úplný koniec vo svojom 4. maratóne v kariére.

Japonka Nogučiová v 6. maratóne olympijskej histórie vystriedala v kresle vytrvalostnej kráľovny svoju krajanku Takahašiovú, ktorá triumfovala pred štyrmi rokmi v Sydney. Nogučiová sa na Atény a svoj prvý maratónsky sezónny štart pripravovala dlhodobo od júna vo švajčiarskom stredisku St. Moritz a vyplatilo sa. Pre Japonsko získala šieste atletické zlato na OH a krajina vychádzajúceho slnka spoznala svoju novú národnú hrdinku. Japonke sa dokonale podarila odveta za vlaňajšie MS v Paríži, kde finišovala druhá za Nderebovou. Keňanka sa v závere usilovala stiahnuť náskok Nogučiovej, na 40. km zaostávala už len 12 sekúnd, no štadión Panathanaiko bol príliš blízko vzdialený, aby dotiahla útok na zlato. Unavenú Etiópčanku Alemuovú nechala za sebou napokon bronzová Američanka Kastorová, ktorá sa cez ňu dostala až za métou 40. kilometra.

Na štarte v Marathone bolo 82 bežkýň zo 46 krajín. Mnohé z nich mali obrovské problémy, napr. Maročanka Wahbiová asi na 8. km musela úplne zastať pre bolesti, alebo Etiópčanka Gigiová vyvrátila žalúdok už po 10. km. Strieborná Nderebová v tlačenici na občerstvovačke dokonca na 10. km spadla. dd

Súvisiace články